JAV kariniai bepiločiai lėktuvai „pasigavo“ virusą


Kompiuterinis virusas užkrėtė JAV bepiločių lėktuvų Predator ir Reaper valdymo kabinas, esančias Nevadoje, Creech karinėje oro pajėgų bazėje (JAV). Virusas registravo kiekvieną operatoriaus mygtuko paspaudimą tuo metu, kai jie atlikdavo savo misiją – valdė bepiločius lėktuvus virš Afganistano bei kitų karštųjų taškų.

Virusas pirmą kartą aptiktas maždaug prieš kelias savaites, tačiau jis netrukdė operatoriams atlikti savo misijas už tūkstančių kilometrų. Kol kas nieko neaišku, ar buvo atvejų, kad slapta informacija būtų buvusi perduota į išorinį pasaulį. Kariuomenės informacinių technologijų saugumo specialistai teigia, kad virusas sėkmingai priešinasi ketinimams jį pašalinti.

Image and video hosting by TinyPic

„Mes jį triname, o jis ir vėl atsistatinėja“,- praneša šaltiniai. „Mes manome, kad jis nepavojingas, tačiau mes tiksliai tuo neįsitikinę.“

Kariuomenės specialistai kol kas nežino, ar virusas pas juos pateko atsitiktinai, ar tai buvo tikslinė kibernetinė ataka. Gali būti, kad tai tik paplitęs kenkėjiškas kodas, kuris susiklosčius aplinkybėms, pateko į slaptą karinį tinklą. Specialistams taip pat nežinoma, kaip plačiai virusas paplitęs, tačiau jie įsitikinę, kad užsikrėtė tiek paprasti, tiek ir slapti kompiuteriai. Visa įmanoma, kad kažkokie slapti duomenys jau perduoti kažkam per viešai prieinamą tinklą.

Nežiūrint į tai, kad bepiločiai lėktuvai Predator ir Reaper naudojami gana seniai, žinoma, kad jie turi problemų su saugumu. Daugelis šių lėktuvų perduodamos žemėje esantiems valdymo centrams vaizdo medžiagos nešifruoja. Dar 2009 m. vasarą JAV kariuomenės padaliniai aptiko šimtus valandų bepiločių lėktuvų perduotos vaizdo medžiagos Irako kovotojų nešiojamuose kompiuteriuose. Ir visa tai tapo įmanoma programinės įrangos dėka, kuri kainuoja vos 26 JAV dolerius.

Image and video hosting by TinyPic

Dauguma misijų su bepiločiais lėktuvais vykdoma iš JAV karinių oro pajėgų Creech bazės (Nevada, JAV). Šios bazės specialiuos pastatuose, specialiuose kambariuose yra valdymo stotys su serveriais. Kai kurios valdymo stotys, skirtos stebėti karinių veiksmų rajonus, klasifikuojamos kaip slaptos, kitos iš jų, kurios naudojamos dar egzotiškesnėms misijoms – kaip ypač slaptos. Nė viena iš šių valdymo kabinų neturi turėti ryšio su Internetu. Taigi iš esmės tai turėtų gelbėti nuo sąlyčio su virusais ir kitomis Internetu plintančiomis grėsmėmis.

Tačiau laikas nuo laiko nešiojamų kaupiklių naudojimas leidžia nugalėti tokią izoliaciją. Panašaus pobūdžio diskų naudojimas JAV karinėse struktūrose labai apribotas. Išimtimi iš šios taisyklės iki užsikrėtimo virusu buvo Creech karinė bazė, kurios personalas nešiojamus kaupiklius naudojo vietovių žemėlapių atnaujinimui ir vaizdo medžiagos pernešimui iš vieno kompiuterio į kitą. Greičiausiai virusas į uždarą karinį tinklą ir pateko būtent tokiu būdu.

Komentuoti nebegalima


Kitos kategorijos naujienos