Silicio „žudikas“ atvyksta: sutikime molibdenitą


Mikroelektronikoje progresas vyksta labai sparčiai, ir su kiekvienais metais tranzistorių skaičius mikroschemose auga, o technologiniai procesai tampa vis „plonesni“. Ne paslaptis, kad silicio vaidmuo, kurį jis ilgą laiką atliko puslaidininkių industrijoje, artėja prie logiškos pabaigos.

Tai susiję su tuo, jog silicio sluoksnio storis negali būti mažesnis nei 2 nm, kitaip bandymai dar labiau miniatiūrizuoti sukels chemines reakcijas, sutrikdysiančias elektros grandinių darbą. Suprantama, kad vyksta intensyvūs darbai, ieškant kandidatūrų siliciui pakeisti.

Po to, kai buvo atskleistos molibdenito (molibdeno sulfido) privalumai elektronikos srityje, mokslininkai iš Luizianos Politechnikos universiteto (JAV) žengė žingsnį praktinės molibdenito realizacijos link.

Specialistai sukūrė molibdenito mikroschemos prototipą, kuris pademonstravo žymų pranašumą prieš silicio analogus. Molibdenito tranzistoriai stabiliai dirbo, esant vos trijų atomų sluoksniui. Toks storis leidžia tris kartus sumažinti puslaidininkių dydį, lyginant su silicio mikroschemomis. Be to, procesoriai iš molibdenito vartoja mažiau elektros energijos, ir dėl savo struktūros ypatumų yra plastiški.

Molibdeno sulfidas gana plačiai sutinkamas gamtoje, ir jo pagrindu kuriamų puslaidininkių gamyba neturėtų būti brangi. Beje, EurekAlert publikuotame straipsnyje teigiama, kad molibdenito pagrindu sukurtų mikroschemų charakteristikos mažai tenusileidžia iš grafeno sukurtiems analogams, o jų savybės leidžia sukurti mikroschemas su itin sudėtinga struktūra. Belieka tik sulaukti, ar taps ši medžiaga populiari ir ar sugebės užimti silicio vietą.

8 komentarai (-ų)

 1. guru parašė:

  vargštai amerikiečiai daugiau nebeturės silicio slėnio 🙂 teks molibdenitais persivadinti.

 2. fiskeris parašė:

  Na ka, Moore desnis dar tebegalioja. dabar tik laukiu, kada isheis Crysis 5 ir ji galesiu su savo Galaxy S VI pereiti 😀

 3. tadeush parašė:

  gal ir geros naujienos, tik viso sito gerio reikes laukti gerus desimt metu, deja

 4. rimgaudas parašė:

  as tai tikiuosi, kad man koks anukas 70-mecio proga holografinius akinius su molibdeno cpu padovanos, bus viskas viename: uzsidedi ir visas virtualiame pasaulyje :d

  • thermal parašė:

   iki to laiko tokius procesorius jau galvoje turėsime, tada kabelį tiesiai į galvą jungsime ir viskas, duomenis iš „debesies“ siurbsim. nors ką čia šneku, turėsime Gigabit Wi-Fi, reikės tik virtualios realybės akis įsidėti 😀

 5. Darius parašė:

  o tai apie galio arsenida jau visi pamirso? ar cia dabar mokslo protai didieji tokiais tempais soliuoja, kad tuoj ir grafenas pasirodys kaip vakarykstis bajeris? 🙂

 6. qw parašė:

  Intel tik 2022 pasieks 4nm
  http://www.xbitlabs.com/news/cpu/display/20090822094141_Intel_Outlines_Process_Technology_Roadmap.html

  taigi dar ilgai galesit „sildytis“ su siliciu :)))


Kitos kategorijos naujienos