AMD Radeon HD 7950 premjera: pastiprinimas atvyko!


Siekdama sustiprinti savo lyderiaujančias pozicijas staliniams kompiuteriams skirtų GPU rinkoje, kompanija Advanced Micro Devices (AMD) anonsavo vaizdo plokštę Radeon HD 7950, kuri pozicionuojama kaip gruodžio antroje pusėje debiutavusio „vienagalvio“ flagmano Radeon HD 7970 jaunesnysis „brolis“.

Kaip ir galingesnis sprendimas, Radeon HD 7950 sukurtas to paties 4,3 mlrd. tranzistorių turinčios mikroschemos pagrindu, kuri pagaminta, naudojant 28 nm technologiją ir progresyvią Graphics Core Next (GCN) architektūrą.

Tiesa, GPU Tahiti branduolys jaunesnio GCN sprendimo atžvilgiu buvo apkarpytas, gavo kodinį pavadinimą Tahiti PRO ir turi 1792 universalius procesorius, 112 tekstūrinius (TMU), 32 rasterizacijos (ROP) blokus, komplektuojamas 3 GB GDDR5 operatyviąja atmintimi su  384 bitų magistrale, palaiko PCI Express 3.0.

Etaloninio sprendimo aušinimu užsiima dviejų aukštų aktyvaus tipo sistema su radiatoriumi, garinimo kameromis ir per centrą esančiu ventiliatoriumi. Galinėje sienelėje galima rasti keletą mini-DisplayPort, DVI ir HDMI.

Radeon HD 7950 suderinamas su DirectX 11.1, turi patobulinta vaizdo procesorių Unified Video Decoder (UVD) su H.264/AVCHD, VC-1/WMV profile D, MPEG-2, Multi-View Codec (MVC) ir MPEG-4/DivX palaikymu, Video Codec Engine (VCE) varikliuku ir technologija AMD Steady Video 2.0, o taip pat „apdovanota“ tokiomis inovacijomis, kaip AMD Eyefinity 2.0 Technology (AMD Eyefinity Technology ir AMD HD3D Technology simbiozė), AMD PowerTune Technology ir AMD ZeroCore Power Technology, apie kurias papasakota skiltyje apie Radeon HD 7970.

Atskirai reikėtų paminėti, jog Radeon HD 7950 turi maksimalų 200 W TDP rodiklį (papildomam maitinimui naudojamos kelios 6pin jungtys), o etaloniniai dažniai turi formulę 800/5000 MHz (GPU/GDDR5 QDR). Beje, pati AMD teigia, jog jos Tahiti branduolį galima be vargo priversti funkcionuoti 1 GHz taktiniu dažniu.

Apie kainas jau rašėme anksčiau, tačiau pasikartosime, kadangi dabar jos oficialios ir rekomenduojamos pačios AMD: Radeon HD 7950 su 3 GB GDDR5 kaina – $449 (~ 1190 lt), versijos su 3 GB GDDR5 kaina – $399 (~ 1050 lt). Paspartintų variantų kainos gali pasiekti $479-499 ribą. Antra vertus, Europos el. parduotuvėse vėlgi skaičiai tie patys, tik ne JAV doleriais, bet eurais. Ar tokia kainodara ilgai išsilaikys, kai už Atlanto kainos mažesnės, parodys laikas.

Galiausiai daugumai svarbu sužinoti, kiek gi nukentėjo Radeon HD 7950 sparta, apkarpius jos GPU funkcionalumą bei taktinius dažnius. Į šį klausimą atsakymą pateiks testai (pasitelksime kolegų iš Anandtech padarytą trumpą apžvalgą; testų galima rasti ir čia).

Šalia etaloninio AMD sprendimo darbavosi paspartinti partnerių variantai XFX R7950 Black Edition Double Dissipation ir Sapphire HD 7950 Overclocked Edition. Testinį stendą sudarė Intel Core i7-3960X @ 4.3GHz, EVGA X79 SLI, SSD Samsung 470 (240GB), DDR3-1867 4 x 4GB, 64 bitų Windows 7 Ultimate.

Žvelgiant į AMD Radeon HD 7950 rezultatus žaidimų testuose, viskas daugmaž aišku ir nieko netikėto nėra, jei prisiminsime Radeon HD 7970 rodiklius: etaloninis jaunėlis atsilieka nuo HD 7970 vidutiniškai apie 15% (kai kuriuose testuose – ir daugiau), tuo tarpu paspartinti sprendimai priartėja prie pat GCN architektūros flagmano. Susidaro toks įspūdis, kad Radeon HD 7950 lemta rungtis su dabar rinkoje esančiu nVidia GeForce GTX 580, kuriam kol kas nėra pamainos ir artimiausius porą mėnesių, jei tikėti esama informacija, nebus.

Suvartojamos energijos kiekis tikrai nėra didelis, ypač lyginant su tiesioginiu konkurentu iš nVidia stovyklos: sistema su HD 7950 ramybės būsenoje reikalauja apie 112 W, tuo tarpu žaidimo metu – apie 353 W (etaloninis sprendimas). Palyginimui: GTX 580 suvartoja atitinkamai 133 / 425 W. Ypač džiugina Sapphire varianto pasirodymas, kuris net ir būdamas gamykliškai paspartintas, energijos apkrovos metu reikalauja netgi mažiau, nei etaloninis AMD sprendimas.

Temparatūrų lygiai taip pat adekvatūs, žinant Radeon HD 7970 rezultatus šioje kategorijoje. Tiesa, pirkdami paspartintus sprendimus, turėkite omenyje, jog šie (XFX atvejis) gali kaisti labiau, o kartu ir kelti daugiau triukšmo. Aišku, žiūrint į Sapphire sprendimą, yra ir atvirkštinių atvejų.

Triukšmo lygis, jei lygintume etaloninį Radeon HD 7950 ir jo konkurentą GTX 580, beveik vienodas. Apkrovų metu HD 7950 išsiveržia į priekį, tačiau taip pat nedidele persvara. Tiesa, su „dvigalviu“ Radeon HD 6990 nėra ką lyginti: palyginti su šiuo „kosminiu laivu“, naujasis HD 7950 yra tikras tylenis.

Būtinai norisi tarti žodį apie AMD partnerių sprendimus.  Jei XFX variantas yra paspartintas ir atrodo natūralu, jog lenkia savo triukšmo lygiu dėl savo pakeltų taktinių dažnių, tai Sapphire OC Edition – visiškai atvirkštinis sprendimas, verčiantis dar kartą paploti šios kompanijos inžinieriams: vaizdo plokštė sparti, bet šalta ir tyli. Netgi apkrovos metu Sapphire HD 7950 OC Edition veikė tyliau, nei etaloninis AMD sprendimas ramybės būsenoje. Bravo! Taigi čia išvada viena: kaip ne kiekvienas jogurtas, taip ir ne kiekvienas paspartintas Radeon HD 7950 yra lygiai taip pat naudingas.

Dabar gi lieka sulaukti Radeon HD 7950 vaizdo plokščių Lietuvos rinkoje. Aišku, sunku tikėtis, kad ši naujovė bus pigi, ypač pas mus, ir ypač turint omenyje tą faktą, jog nėra konkurento iš NVIDIA pusės. O kai nėra konkurencijos, visi žinome, jog vartotojų tai nedžiugina.

3 komentarai (-ų)

 1. guru parašė:

  XFX dar kartą parodė, kad daro gražiai ir pigiai. Ir ne veltui man Sapphire patinka, eilinį kartą patvirtino, kad galima ir gerai, ir gražiai, ir efektyviai. Jau matau, kas įsikurs mano atnaujintame PC 🙂

 2. Robertas parašė:

  siai, kur ziurejau, tai niekam nepavyko atblokuoti iki hd7970. tikiuosi, kad veliau kas nors koki moda sugalvos, butu tikrai super vga

 3. Vilius parašė:

  Akivaizdu, gera video korta. AMD gaminti juodai raudonas vaizdo plokštes tikrai geriau sekasi nei juodai raudonus AMD Bulldozer.

  Tik nelabai suprantu dėl kainų: kadangi kaip žinia JAV maždaug 1/4 pigiau nei Europoje technikos prekės kainuoja, tai jei tarkim užsisakau HD 7950 iš kokios nors amerikiečių parduotuvės: pvz. http://www.newegg.com ar pan. tai vadinasi prekę gaunų už amerikiečių kainą (449 $) ar užsideda kažkokie mokesčiai?


Kitos kategorijos naujienos