Pentagonas patvirtino: laiko apsiaustas sustabdo laiką


Trečiadienį Pentagonas patvirtino fiziko žodžius teigusio, kad jo komanda išrado „laiko apsiaustą“, kuris padaro veiksmus nematomais. Šis apsiaustas – lyg Hario Poterio mistinis apsiaustas. Skirtumas tas, kad mokslininkai užmaskavo ne objektą, o visą veiksmų seką. Jie sukūrė laiko maskuotoją. Įsivaizduokite šį apsiaustą kaip įrankį, kuris apakins jus pačius bei vaizdo kameras.

Ką padarė Cornell universiteto mokslininkai, veikia mažesnėje skalėje, tačiau yra susiję su veiksmais ir laiku. Tai nutiko taip greitai, kad net akis nespėjo sumirksėti. Jų laiko apsiausto efektas tęsiasi mažą sekundės dalelės dalelę. Mokslininkai paslėpė veiksmą 40 pikosekundžių (trilijonąją dalį sekundės). Kitas būdas suprasti šį atradimą: mokslininkai pakoregavo arba ištrynė istorijos sekundės dalį. Tai, lyg jūs žiūrėtumėte filmą su įterpta scena, kurios jūs nepastebite arba nematote.

„Ji yra filme, tik jūs jos nematote“, – teigė tyrimo bendraautorius, Cornell universiteto fizikas, Moti Fridman. Jų metodai suskaido šviesą, pagreitina jos vieną dalį ir sulėtina kitą. Tai sukuria spragą ir būtent ši spraga – vieta kur veiksmas yra užmaskuojamas. „Yra sukuriama laiko skylė, kur veiksmas ir vyksta“, – teigė tyrimo bendraautorė, Cornell inžinerinės fizikos mokyklos direktorė, Alexander Gaeta.

Viskas vyksta šviesos spinduliuose, kurie juda taip greitai, kad žmogaus akis tiesiog neužfiksuoja. Mokslininkai iškreipia šviesos spindulius, tuo tarpu su kitais spinduliais, jie sukuria laiko lęšius, kurie skaido šviesą į dviejų skirtingų greičių spindulius, kurie, būdami arba per greiti, arba per lėti, sukuria nematomumo efektą. Tyrėjai Fridman teigė, kad visas triukas slypi darbe su skaidulomis, o visas procesas atrodo kaip krūva spagečių.

Šaltinis: Mokslon.lt

4 komentarai (-ų)

 1. as parašė:

  nieko nesupratau

  • Karvė parašė:

   Tiesiog kai tau atrodo, kad niekas nevyksta, iš tikrųjų vyksta. Pvz matai žmogų stovinti su obuoliu, mirkteli ir jis jau su graužtuku – tau praėjo sekundė, o jam minutė, per kurią jis tą obuolį suvalgė. Dažnai tokį naudojant turėtum ir pasentum greičiau.

  • Karvė parašė:

   Nors geriau pagalvojus, nepasentu, nes čia manipuliuojama ne laiku, o regėjimu – tiesiog padaroma, kad skirtųsi regėjimo (šviesos) greitis. Kadangi besimaskuojantis savo padidinti negali (nes jis ir taip šviesos), tai belieka tik sulėtinti stebinčių.

 2. Tadas parašė:

  Tai jeigu su laiku ai nesusiję ir jis nepasens greičiau tai kaip jam praėjo minutė, o tau sekundė?


Kitos kategorijos naujienos