Radeon HD 7970 CrossFire testai


2011 m. gruodžio 22 d. kompanija AMD pristatė savo naują vieno GPU flagmaną. Juo tapo GCN (Generation Core Next) architektūros vaizdo plokštė Radeon HD 7970. Mes jau spėjome susipažinti su GPU Tahiti XT savininkės sparta eilėje testų.

Tiesa, dabar mes jau laukiame AMD New Zealand – dviejų GPU Tahiti XT savininko, kuris žinomas kaip Radeon HD 7990. Pastarasis adapteris turėtų tapti galingiausia rinkoje vaizdo plokšte, tačiau iki to laiko mes turėsime palaukti.

Antra vertus, žinodami būsimo „dvigalvio monstro“ aparatines specifikacijas, galima pabandyti sužinoti, ko vertas Radeon HD 7990. To ėmėsi resurso TechPowerUp atstovai, pasitelkę į pagalbą kelias ASUS Radeon HD 7970.

Pastaroji atitinka visas AMD rekomendacijas, kurias galima priminti: Radeon HD 7970 turi 2048 universalių procesorių, 128 tekstūrinius (TMU) blokus, 32 rasterizacijos (ROP) modulius, 3 GB GDDR5 operatyvios atminties magistralė siekia 384 bitus, o GPU ir operatyvios atminties taktiniai dažniai siekia 925 / 5500 MHz.

Testinį stendą sudarė Intel Core i7-920 3,8 GHz, Gigabyte X58 Extreme, 3x 2048 MB DDR3-12800 (CL 8-7-7-16), WD Caviar Blue 500 GB, Antech 1200W PSU, LG Flatron W3000H 30″, 64 bitų operacinė sistema Windows 7 SP1.

Sintetiniai testai Radeon HD 7970 porelę sutiko labai džiaugsmingai: praktiškai dvigubas spartos prieaugis. Šioje vietoje tvarkyklės optimizuotos, AMD CrossFire veikia puikiai, praeitos kartos dviejų branduolių flagmanai aplenkti su nemaža persvara. Taigi paplojam AMD ir žiūrim, ką parodys „realus pasaulis“ – žaidimai.

Batman: Arkham City žinomas kaip nVidia tvirtovė, kurioje „Žalieji“ jaučiasi puikiai, tuo tarpu „Raudoniesiems“ (net ir poromis) čia nėra ką veikti. Iš CrossFire režimo čia naudos jokios, tačiau, matyt, AMD neketina optimizuoti tvarkyklių ne tik senoms, bet ir naujoms vaizdo plokštėms.

Aliens vs. Predator žaidimas AMD fanams patinka ne veltui: čia puikiai pasirodo ne tik viena Radeon HD 7970, tačiau ir jų duetas, kuris parodo dvigubą spartos prieaugį. Be to, aplenkti ne tik konkurentai GeForce GTX 590, bet ir senosios kartos giminės atstovai – Radeon HD 6990. Šio žaidimo gerbėjams turbūt patiktų kombinacija ir iš trijų Radeon HD 7970.

Šaudyklėse BattleForge, o juo labiau Battlefield 3 vėl pasirodyta puikiai: pirmu atveju – 84 %, antru atveju – 96 % spartos prieaugis. Praeitos kartos dviejų branduolių „galiūnai“ Radeon HD 6990 ir GTX 590 atrodo jau nebe tokie patrauklūs.

Civilization V projektas ir Radeon HD 7970 CrossFire, švelniai tariant, nedraugauja: nėra jokio skirtumo tarp vienos ir dviejų vaizdo plokščių. Be to, dar pralaimėta aršiausiems priešams (ne tik GTX 590, bet ir GTX 580). Akivaizdu, kad AMD derėtų optimizuoti tvarkykles. O kol kas šio žaidimo gerbėjams derėtų susilaikyti nuo CrossFire sistemos kūrimo.

Senasis Call of Duty 4… ne veltui „senasis“: čia užtenka ir stiprios vidutiniokės spartos, jau nekalbant apie CrossFire sprendimus. Čia AMD gali įsirašyti dar vieną pergalę, o mes judame toliau…

Štai ko mes laukėme – Crysis 2. Šis projektas visuomet pasižymėdavo beprotišku apetitu, ir šiame teste Radeon HD 7970 CrossFire veidu į purvą nekrito: esamas nVidia dviejų branduolių flagmanas GTX 590 nugalėtas 20% persvara. Savo ruožtu „vienvietė baidarė“ Radeon HD 7970 aplenkta 40% persvara. Ar dar reikia užsiminti, jog laukiame kovos su nVidia Kepler?

AMD demonstracijose taip mėgstamas DiRT 3 labai nenudžiugino: CrossFire konfigūracijai teko kvėpuoti GTX 590 kelyje sukeltomis dulkėmis, ir neguodžia net pergalė prieš Radeon HD 6990. Tiesa, žaidimas nėra itin reiklus, tad virš 100 FPS rezultatą parodo ir praeitos kartos „vidutiniokai“.

Dragon Age II taip pat mėgsta dviejų vaizdo plokščių kombinacijas – Radeon HD 7970 CrossFire, lyginant su viena vaizdo plokšte, rodo 96% spartos prieaugį. Aišku, nuo tokios spartos drakonai greičiau neskraidys, tačiau bent jau ore „nestabdys“.

Žaidime Metro 2033 matomas analogiškas vaizdas, kaip ir Dragon Age II – konkurentai ir savi aplenkti. Čia CrossFire konfigūracija kaip niekad bus į naudą: žaidimas reiklus grafikai ir Radeon HD 7970 porelė turi ką pasiūlyti.

Star Craft II, esant Full HD raiškai, visiškai apatiškas naujienai, juo labiau dvigubai naujienai: Radeon HD 7970 CF režimas pirmauja… simboliškai. Šiame žaidime, akivaizdu, reikia galingo procesoriaus (kuo galingesnis, tuo geriau).

Samurajai visai neabejingi dydžiui – taip galima įvertinti porelės Tahiti XT rezultatus. Visi vėl aplenkti, o persvara prieš vieną Radeon HD 7970 siekia 75%.

2011 m. geriausiu daugelio pripažintas The Elder Scrolls: Skyrim, matyt, alergiškas dviejų vaizdo plokščių kombinacijoms apskritai (nesvarbu, ar tai nVidia, ar AMD). Radeon HD 7970 CrossFire laimi prieš visus, išskyrus vieną branduolį turintį GTX 580. Ir čia tikrai reikėtų paraginti AMD kuo  skubiau imtis tvarkyklių optimizavimo darbų.

Galiausiai projektas iš Ukrainos „pelkių“ – STALKER: Call of Pripyat. Žaidimui tikrai reaguoja į dviejų vaizdo plokščių kombinaciją, ir Radeon HD 7970 CF čia laimi. Tiesa, persvara prieš GTX 590 tikrai minimali, tad būsimas nVidia dviejų branduolių Kepler flagmanas turi visus šansus atsirevanšuoti. Antra vertus, komfortiškas spartos lygis pasiekiamas ir su viena Radeon HD 7970, tad ar verta labai veržtis į parduotuvę ir prašyti antros tokios, klausimas atviras.

Dabar gi žvilgtelėkime į Radeon HD 7970 CrossFire energijos suvartojimo lygį. Ar tikrai geri rezultatai rodo, kad vartotojams reikės įsigyti mažų mažiausia „kilovatą“?

Ramybės būsenoje HD 7970 CrossFire demonstruoja nuostabius rezultatus: 28 nm technologinis procesas, energiją taupančios firminės AMD technologijos – visa tai leidžia galingai porelei aplenkti net vidutinės klasės vaizdo plokštes. Radeon HD 7970 duetas ir 13 W – tikrai verta paploti AMD inžinieriams. Dabar gi laukia akistata su maksimalią apkrovą mylinčiu FurMark.

Esant maksimaliai apkrovai, Radeon HD 7970 CrossFire parodo savo raumenis spartos testuose, tačiau ir apetitas išauga – 525 W, daugiausiai iš visų dalyvių. Akivaizdu, jog su du Tahiti XT branduolius turėsiančiu Radeon HD 7990 inžinieriai iš AMD turės gerokai padirbėti, tame tame imtis aušinimo sistemos modifikacijos bei būtino, bet nepopuliarios taktinių dažnių mažinimo procedūros.

Išvados bus gana trumpos: AMD Radeon HD 7970 CrossFire konfigūracija daugeliu atvejų yra tikrai galingesnė už visus esamus šiuo metu rinkoje nVidia ir AMD grafinius sprendimus. Ką pademonstravo viena Radeon HD 7970, tą ne ką blogiau atkartojo dvi Tahiti XT savininkės. Aišku, už didelės jėgos slepiasi ir daug karščio: dvi GCN architektūros flagmanės „valgo“ visus 525 W, neatsižvelgiant į kitus sistemos komponentus. Taigi dėl šventos ramybės į kilovatinį maitinimo bloką spjauti nereikėtų.

Galų gale vos nepamirštas liko dar vienas aspektas – kaina. Kol Lietuvoje šių grafinių adapterių nėra, remiamės rekomenduojamomis kainomis, tad už porelę Radeon HD 7970  reikėtų pakloti apie 1100 JAV dolerių (~ 2900 lt). Ar tiek verta? Kiekvienas tegu sprendžia pats. Kam svarbus kiekvienas FPS, o kas mieliau už tokią sumą nuvažiuotų prie Viduržemio jūros pailsėti. Bet kokiu atveju, AMD savo svarų žodį tarė, tad dabar laukiame nVidia atsakymo.

Komentuoti nebegalima


Kitos kategorijos naujienos