Mozilla interneto naršyklė Firefox švenčia 10 metų gimtadienį


Firefox yra viena iš populiariausių naršyklių pasaulyje ir nusileidžia tik „seneliui“ Microsoft Internet Explorer bei „jaunuoliui“ Google Chrome. Praėjusį sekmadienį kompanijos Mozilla naršyklė šventė savo 10-ąjį gimtadienį: 2002 m. rugsėjo 23 d. pasaulį išvydo pirmoji naršyklės  Phoenix 0.1 beta versija, kuri tapo dabartinės Firefox „proseneliu“. Šia šaunia proga resursas Mashable padarė nedidelį chronologinį datų rinkinuką, kuris pasakoja šiuolaikinės Firefox gyvenimo istoriją:

1998 m. kovo 31 d.: Netscape programuotojai pradėjo projektą su atviru išeities kodu. Patys kūrėjai jį vadina Mozilla, o kodinis naršyklės pavadinimas – Netscape Navigator. Žodis „Mozilla“ – tai sudurtinis darinys iš „mozaika“ (tais laikais populiari naršyklė „Mosaic“) ir „žudikas“ („killer“).

2002 rugsėjo 23 d.: įvyko Phoenix 0.1 debiutas. Tai ankstyvoji naršyklės versija, kuri šiuo metu puikiai pažįstama kaip Firefox.

2003 m. liepos 15 d.: įkurta The Mozilla Foundation. Tai yra nekomercinė organizacija, kuri veikia, laikantis principo „Tinklas yra prieinamas visiems, todėl nereikia į jį žiūrėti kaip į prekę, kurią galima parduoti“.

2004 m. birželio 15 d.: Mozilla į atvirus vandenis paleidžia Add-ons Gallery – oficialų priedų, temų ir įskiepių sąrašą. Čia galima pasirinkti viską, ko tik norisi, kad būtų galima sukonfigūruoti savo naršyklę pagal konkretų pageidavimą.

2006 m. rugpjūčio 12 d.: studentai iš Oregono valstijos (JAV) javų lauke padarė didžiulį, 220 metrų skersmens, Firefox logotipą (tarp šios naršyklės gerbėjų, pasirodo, yra ir ateivių iš planetos „Žemė“).

2008 m. vasario 21 d.: Firefox parsisiuntimų skaičius viršijo 500 mln.

2009 m. birželio 17 d.: įvyko Firefox 3.0 debiutas. Naršyklė patenka į Gineso rekordų knygą kaip „Daugiausiai kartų per 24 valandas parsisiųsta programinė įranga“. Per pirmą parą naršyklę parsisiuntė daugiau nei 8 mln. žmonių.

2011 m. vasario 8 d.: Firefox 4 Beta versijoje atsirado funkcija „Do Not Track“, kuri turėjo įpareigoti kompanijas gerbti vartotojų asmeninio gyvenimo neliečiamumą.

2011 m. kovo 29 d.: Mozilla išleidžia mobilią Firefox versiją įrenginiams, kurie turi operacinę sistemą Android. Naršyklė iš karto buvo išversta į 10 kalbų.

2011 m. balandžio mėnuo: Mozilla realizuoja savo grafiką „Rapid Release“, kuris numatė, jog nauja Firefox versija vartotojui tampa prieinama kas 6 savaites.

2012 m. liepos 26 d.: naršyklei Firefox priedus kuria jau 17 tūkst. žmonių.

Šiandien: 450 mln. žmonių visame pasaulyje naudojasi naršykle Mozilla Firefox, kuri šiuo metu prieinama 75 pasaulio kalbomis.

Komentuoti nebegalima


Kitos kategorijos naujienos