Plaukiojantys robotai užsiims didžiausio Saturno palydovo tyrimu


Tuo metu, kai po Marso dykvietes naršo ratuotasis Curiosity, mokslininkai svarsto galimybes ištirti dangaus kūnus, kurių paviršius nėra jau toks kietas, kad per jį būtų galima važinėti ratuoti robotai. Didžiausią susidomėjimą šiuo atveju kelia didžiausias Saturno palydovas Titanas, kuris turi labai tankią atmosferą bei visas padengtas jūrų, ežerų ir upių. Tiesa, jose vandens mažoka, kadangi čia vyrauja metanas.

Štai taip atrodo didžiausio Saturno palydovo Titano paviršius – ištisi ežerų ir upių masyvai

Norėdami ištirti šį palydovą, mokslininkai ketina sukurti ir nuskraidinti mokslinius įrenginius, kurie per Titano paviršių judėtų tarsi laivai. Tarptautinės misijos, pavadintos Titan Lake In-situ Sampling Propelled Explorer (TALISE), metu į palydovą ketinama nusiųsti zondą, praneša portalas space.com. Europos kosminės agentūros mokslinės misijos Huygens pėdomis naujasis įrenginys nutūps Saturno palydovo šiaurės ašigalyje, didžiausiame ežere Ligeia Mare, kad surinktų duomenų apie jo sudėtį ir charakteristikas, o vėliau pereitų prie darbo sausumoje. Planuojama, jog amfibija Titano paviršiuje dirbs ne trumpiau kaip pusę metų ir galės papasakoti mokslininkams apie Saturno mėnulį daug įdomių naujienų. Kartu bus bandoma gauti atsakymą į klausimą, ar esant tokiai žemai temperatūrai (iki -180°С), gali egzistuoti kokia nors gyvybės forma.

Priminsime, jog 2005 m. europinis zondas Huygens pasiekė Titaną ir numetė į jo paviršių kapsulę, kurie keletą valandų perdavinėjo duomenis apie palydovo atmosferos ir paviršiaus sudėtį, patvirtindama kai kuriuos mokslininkus spėjimus, jog čia labai daug metano telkinių. Po ketverių metų mokslininkai jau pradėjo kalbėti apie galimybę ten nusiųsti plaukiojantį zondą. Ir štai dabar, Europos kosminės agentūros, kompanijos SENER ir Madrido astrobiologinio centro pajėgomis, projektas po truputį įgyja realius bruožus.

Komentuoti nebegalima


Kitos kategorijos naujienos