Specialios kontaktinės linzės gali nugalėti trumparegystę?


Trumparegystė (miopija) – tai akių refrakcijos (gebėjimo laužti šviesos spindulius) yda, kai žmogus blogai mato tolimus daiktus, nes jų vaizdas susidaro prieš tinklainę. Įvairių skaičiavimų teigimu, pasaulyje yra nuo 800 mln iki 2,3 mlrd trumparegių: JAV tokių žmonių yra apie 40%, tuo tarpu kai kuriuose Azijos regionuose šia akių yda serga iki 90% vaikų. Tokio pobūdžio problemos dažnai pasimato vaikystėje ir po truputį progresuoja žmogui augant.

Paprastos kontaktinės linzės koreguoja miopija sergančio regą, tačiau jos visiškai neatstato. Neseniai atliktas JAV mokslininkų eksperimentas leido padaryti išvadą, jog specialios kontaktinės linzės leidžia sustabdyti trumparegystės procesą, kadangi skatina akies vystymąsi tokiu būdu, jog ligos progresavimas būtų sustabdytas.

Paprastai miopiją lemia į ilgį didėjantis akies obuolys, dėl to tinklainė atsiduria už fokusuojančios akies plokštumos – per toli nuo savo normalios pozicijos. Akiniai ar kontaktiniai lęšiai, išilgai defokusuojantys žmogaus matymo lauko, dirbtinai sukurią lengvą toliaregystę, kalbant apie periferinę regą, pažymi mokslininkai. Miopijos atveju visa tai veda trumparegystės progreso link: akis stengiasi kompensuoti periferinės srities toliaregiškumą, papildomai pailgėdama žmogui augant ir taip perkeldama fokusavimo tašką dar labiau į priekį nuo centrinės regėjimo lauko dalies, o tai tik pagilina miopiją.

Mokslininkų grupės vadovui David Troilo eksperimento metu pavyko įrodyti, jog specialiai sukonstruoti kontaktiniai lęšiai gali pakeisti šviesos, patenkančios į periferinę akies sritį, fokusavimą iki tokio lygio, besivystantis akies augimas į ilgį sustoja, o žmogui suaugant, akies proporcijos vėl artėja prie sveikos akies etalono. Tokiose linzėse šviesos laužimo rodiklis svyruoja, nuolat krisdamas periferijos link.

Komentuoti nebegalima


Kitos kategorijos naujienos