NASA darbuojasi prie kosminio interneto protokolo


JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA) raportavo apie sėkmingą vieno projekto realizaciją, kuris vykdymas kartu su Europos kosmoso agentūra. Pastarojo projekto esmė – išbandyti interneto protokolą, kurio dėka būtų galima palaikyti ryšį tarp Žemės ir kosmoso. Pati bandymų procedūra buvo gana paprasta: iš Tarptautinės kosminės stoties (TKS) reikėjo valdyti robotą, kuris yra Žemėje.

Štai šis Žemėje esantis LEGO robotas buvo valdomas iš TKS

Protokolas šiuo metu vadinasm DTN (Desruption Tolerant Networking), o jo pagrindiniu skirtumu nuo įprasto TCP/IP yra tai, jog nebūtina nuolat būti prisijungusiam, kadangi visa tai organizuoti, atsižvelgiant į nežemiškas sąlygas, dažnai yra sudėtinga ar neįmanoma. Paketas bus perduodamas iki patvirtinimo iš gavėjo pusės, tokiu būdu, viskas bus pristatyta adresatui nepriklausomai nuo klaidų ir pertrūkimų.

Reikia pažymėti, jog pastarasis eksperimentas nėra pirmasis. DTN protokolo kūrimas NASA specialistų buvo vykdomas gana seniai, nors pavadinimą jis gavo tik 2002 m. Ankstyvieji bandymai buvo atlikti 2008 m., kai zondas Deep Impact perdavė į Žemę dešimtis fotografijų iš didesnio nei 32 mln. kilometrų atstumo, įrodydamas protokolo gyvybingumą. Vėlesni bandymai parodė, kad DTN leidžia realiu laiku valdyti automatizuotas sistemas.

Viename iš paskutinių bandymų dalyvavo Sunita Williams, 33-ios TKS ekspedicijos vadovė, o ji valdė Žemėje esantį robotą, surinktą iš konstruktoriaus LEGO kaladėlių.

Komentuoti nebegalima


Kitos kategorijos naujienos