Kūrybinę gyslelę turintys kompiuteriai tampa realybe


„Oho, kokią didelė tavo burna, močiute“, – sako Raudonkepuraitė su įtarimo šešėliu. Vilkas nusičiaudėja. „Te palaimina tave Dievas“, – atsiliepia mergaitė.

Skamba keistai? Viskas dėl to, kad šį fragmentą parašė ne žmogiška būtybė, o programa Xapagy. Padarytas dar vienas žingsnis sukuriant kompiuterį, kuris galėtų sugalvoti istorijų. Projekto autoriai tvirtina, kad pasiūlytas naujas būdas dirbtiniam intelektui, kuris būtų panašus į žmogų, sukurti.

Šiuolaikinė Raudonkepuraitė eina miško link. Kas toliau? Tegu galvoja kompiuteris…

Loci Boloni iš Floridos Centrinio universiteto (JAV) iš pradžių pasakoja „rašytojui“ Xapagy ta kalba, kurią jis sugeba suprasti. Tačiau vietoj to, kad šias istorijas panaudotų griežtų loginių taisyklių (kaip tai daro dauguma panašių sistemų) tolimesniems įvykiams plėtoti kūrimui, Xapagy jas saugoja savo atmintyje tokias, kokios jos yra iš tikrųjų – serijų pavidalu su visais tarpusavyje susijusiais įvykiais.

Kalbiniame lygmenyje Xapagy ieško pažįstamų derinių. Jei jie surasti, sistema bando atspėti, kas bus toliau, tokiu būdu ir bandoma kurti. Fokusas slypi tame, jog programos atmintyje kiekvienas žodis gali turėti galybę skirtingų asociacijų – priklausomai nuo anksčiau „išgirstų“ istorijų. Jei Xapagy neranda aiškių sąsajų, ji pasiūlo savo žodį, kuris atitinka gramatikos taisykles. Pradžioje pateiktame pavyzdyje vilkas netikėtai nusičiaudėjo, o pasakojimas buvo pratęstas.

Xapagy dirba, naudodamas anglų ir kompiuterinės kalbos mišinį, pavadintą „Xapi“, kuris leidžia supaprastinti sąsajas tarp šių kalbų. Angliškai skambanti frazė „My, what a big mouth you have Grandma” Xapi kalba skamba kaip „mouth – of – ‘Grandma’/ wh is-a / big?”

Kol kas projekto vadovui L. Boloni vertimą tenka daryti rankiniu būdu. Žinoma, tai labai stabdo medžiagos kaupimą sistemos atmintyje, tuo tarpu be didelės bibliotekos Xapagy negalės sugalvoti įdomių istorijų. Taigi mums belieka palinkėti mokslininkui kantrybės bei laukti naujų postūmių šioje srityje.

Komentuoti nebegalima


Kitos kategorijos naujienos