Į kovą prieš sėdimą darbo būdą įsijungė ir baldų gamintojai


Tikrai daug tyrimų parodė, jog „mažai judrus darbas“ yra visiškai nesveikas, net jei lankote sporto salę penkis kartus per savaitę. Problemos priežastis paprasta: pratrynus kėdę vos vieną valandą, naujų fermentų gamybos procesas, o taip pat riebalų deginimas sumažėja 90%. Be to, jei tikrai ilgai sėdite, lėtėja gliukozės metabolizmas ir sumažėja „gerojo“ cholesterolio kiekis. Visa tai yra širdies ligų ir antrojo tipo diabeto pavojaus faktoriai.

Su džiaugsmu tenka pranešti, jog visi šie duomenys jau pasiekiami kiekvienam mirtingajam, ir žmonės, kurie priversti ilgai sėdėti darbo vietoje, jau skuba prisijungti prie Leonardo da Vinčio, Benžamino Fraklino, Vinstono Čerčilio bei daugybės XIX a. pabaigos valstybės tarnautojų, kurie didžiąją laiko dalį dirbo stovėdami.

Dr. Toni Yancey iš Kalifornijos universiteto savo darbo vietoje (Stephanie Diani / New York Times nuotrauka)

Įvairiuose interneto puslapiuose jau senokai publikuojami sprendimai, dalis kurių, entuziastų teigimu, gali kainuoti vos apie 100 litų. Medžiagų šiais laikais toli ieškoti nereikės. Štai resursas Wired įtraukė stovimai darbo vietai skirtą stalą į savo 18 rekomendacijų, kurios gali padėti šiuolaikiniam žmogui tapti laimingesniu, sveikesniu ir netgi protingesniu.

Aišku, nuo tendencijų bando neatsilikti ir individualūs verslininkai. Dar 2009 m. vienas amerikiečių verslininkų sukūrė „stalą – kengūrą“, kuris pavadintas taip todėl, kad šis galėjo „šokinėti“, t.y. galėjo būti nuleistas ir pakeltas, išlaikydamas viską, kas ant jo padėta. Aišku, iš pradžių nelabai buvo aišku, ką su šiuo išradimu daryti, tačiau vieną dieną jo žmonai pasakius „Brangusis, žmonėms atrodo, kad ši tavo kengūra – patogus dalykas“, atsirado kompanija Ergo Desktop, kurioje dabar dirba virš 15 žmonių, renkančių stalus mažoje dirbtuvėje. „Kengūra“ kainuoja nuo $260 iki $600 (~ 1600 lt), o per praėjusius metus tokie stalai padėjo kompanijai padidinti pardavimus 4 kartus. Šiuo metu kompanija realizuoja dešimtis tūkstančių tokių stalų per metus.

Kitas pavyzdys – taip pat amerikietis, kuris susižeidė koją, o dėl to priaugo svorio, kol negalėjo vaikščioti. Tuomet jis sumontavo stalą virš bėgimo takelio. Kalbėdamas telefonu ir dirbdamas kompiuteriu, jis ne sėdėjo, bet lėtai ėjo vietoje. Po šešių savaičių jis numetė 10 kg, atsikratė skausmų nugaroje, o galiausiai įsteigė kompaniją TrekDesk. 2008 m. pradėta specialių stalų gamyba (ėjimo takelį pirkėjas turėjo įsigyti savarankiškai) išaugo 10 kartų. Šio metu toks stalas kainuoja $479 (~ 1290 lt).

Nuo privačių iniciatyvų bando neatsilikti ir pasaulinius vardus turintys baldų gamintojai. Štai kompanija Steelcase jau užuodė madinga tampančią verslo tendenciją bei pradėjo gaminti tokias darbo vietas, kurios leidžia ir stovėti, ir sėdėti. Žodžiu, viskas priklauso nuo darbuotojo norų. Atsirado netgi modeliai su bėgimo takeliu vietoj kėdės. Teigiama, jog stalai su galimybe reguliuoti jų aukštį kompanijai Steelcase jau atnešė virš $40 mln. Tokie modeliai kainuoja nuo $1600 iki $4000 (~ 10 800 lt) ar net daugiau (komplekto su stalu ir bėgimo takeliu kaina). Turbūt nereikia ir sakyti, kad savo darbuotojais besirūpinančios kompanijos jau įsigijo nemažai tokių darbo vietų, o tarp tokių pastebėtos Intel, Apple, Google, Boeing, Chevron ir kitos. Ar dar reikia sakyti, kad tai jau nėra nišinė rinka?

Vienas komentaras

  1. Karvė parašė:

    Man atrodo, kad darbas stovint yra labiau mada, nei moksliškai pagrįsta nauda. Jei tai taip gerai, tai tuomet labai keista, kad va yra pvz profesija – kirpėja(s) – jų profesinės ligos (išsiplėtę kojų venos, stuburo problemos ir kt) kažkaip irgi kildamos iš to paties darbo stovint.

    O numesti svorį galima ir dirbant sėdimą darbą – reikia tiesiog skirti laiko fiziniam aktyvumu kasdien. Pasivaikščiojimai beje gali tapti labai naudinga pertrauka – tuo metu ne tik mankštini kūną, bet ir gali gerai apgalvoti įvairius klausimus, kuriuos įvertini tik paviršutiniškai dėl didelio darbinio tempo. Aišku su sąlyga, kad tuo metu niekas per daug neskambinės ir nerašinės.


Kitos kategorijos naujienos