SMS žinutė švenčia 20 metų gimtadienį


Resursas PCWorld visiems primena, jog gruodžio 3 d. sukanka lygiai 20 metų, kai buvo išsiųsta pirmoji SMS (Short Message Service) žinutė. Nuo to laiko telefonuose atsirado tikrai daug naujovių. Ir ne tik juose, kadangi patys telefonai šiandien tapo išmaniaisiais. Tačiau net ir šiandien SMS žinutės niekur nedingo: stebint dabartines mobiliojo ryšio operatorių reklamas, jos yra vienas iš pagrindinių vartotojų (dažniausiai jaunimo) pritraukimo masalų. Prisimenate D. Britanijoje vykusias riaušes, o taip pat Š. Afrikos valstybėse vykusius valdžios perversmus? Taip, ten taip pat nepaskutinį vaidmenį atliko būtent senolis SMS.

Tiesa, trumpųjų žinučių priešistorė prasidėjo žymiai anksčiau nei prie dvidešimt metų. Dar 1984 m. į Kopenhagą (Danija) buvo išsiųstas komandiruotėn vienas iš kompanijos Nokia inžinierių Matti Makkonen. Šis su kolegomis vienoje iš Danijos sostinės picerijų sugalvojo padiskutuoti apie galimybę per GSM tinklus ne tik atlikti balso skambučius, tačiau ir keistis SMS žinutėmis. Pradėta diskusija realybe virta po aštuonerių metų, tik tuomet D. Britanijos kompanijos Sema Group programuotojas Neil Papworth, kartu dirbęs ir gerai žinomoje kompanijoje Vodafone, pranešė, jog dirba prie SMS tarnybos.

Visai nekeista, kad būtent Neil Papworth 1992 m. gruodžio 3 d. išsiuntė pirmąją pasaulyje SMS žinutę su tekstu „Merry Christmas“. Ji buvo skirta Vodafone vadovui, kuris žinutę gavo į savo tuomet visai neišmanų mobiliojo ryšio telefoną Orbitel 901, kuris, beje, svėrė, visus 2,1 kg.

Aišku, kaip ir kiekviena naujovė, SMS žinučių paslauga vystėsi gana lėtai. 1995 m. per mėnesį buvo išsiunčiama maždaug viena žinutė per pustrečio mėnesio. Tačiau praėjus vos penkeriems metams (2000 m.), jau buvo išsiųsta apie 17 mlrd. trumpųjų pranešimų, o 2002 m. jų skaičius padidėjo net 20 kartų. Plintant mobiliojo ryšio telefonams, viskas pajudėjo tarsi lavina, o šiuo metu išsiunčiama per metus išsiunčiama apie 7 trln. SMS žinučių (200 tūkst. per sekundę). Ar dar reikia sakyti, kad nuolat didėjant mobiliojo ryšio vartotojų skaičiui, SMS žinučių skaičius taip pat nuolat auga?

Vienas komentaras

  1. Arūnas parašė:

    Patartina perskaityt straipsnį prieš jį išsiunčiant. Dar nemačiau turbūt tokio trumpo straipsnio su tiek daug klaidų ir nerišlių minčių…


Kitos kategorijos naujienos