Džeimso Bondo žaislai: fotoaparato Sony NEX-5R apžvalga


Fotoaparatas Sony NEX-5R išleistas kaip vidutinio lygio sisteminio aparato Sony NEX-5N atnaujinimas.  Savo ruožtu, 5N pakeitė originalųjį Sony NEX-5. „N“ modelis, lyginant su savo pirmtaku, gavo didesnę raišką ir padidintą kadrų per sekundę skaičių, tai buvo gana ženklus atnaujinimas.

Lyginant naująjį  „R“ modelį su pirmtakų „N“, atnaujinimai ne ką mažesni. Visiškai  naujas 16,1 megapikselių  APS-C sensorius gavo hibridinį, itin greitą fokusavimą. Dar viena naujovė – Wi-Fi palaikymas. Su šiuo atnaujinimu aparatas įgavo naujų galimybių. Žengdama koja kojon su naujovėmis, Sony suteikia vartotojams galimybę parsisiųsti ir įsidiegti papildomas programas tiesiai į fotoaparatą.  Parduodamame aparate jau yra kelios programėlės, tiesa, jas išbandžius, matosi, jog jos tikrai nėra išbaigtos iki galo, o tai matyt liudija, jog  Sony pasiskubino išleisti naująjį aparatą dar iki kalėdinio dovanų pirkimo bumo. Apie programėlių trūkumus – šiek tiek vėliau.

Išvaizda, patogumas naudoti

Sisteminiai fotoaparatai (ne išimtis ir šis) smarkiai skiriasi savo išvaizda tiek nuo veidrodinių aparatų, tiek nuo muilinių, ir žmogui, paėmus pirmą kartą į rankas tokį sisteminį aparatą, jis gali atrodyti kiek keistai.

Sony_NEX_5R_Front_Angle-580-100

Palyginti mažas kūnelis ir didelis objektyvas (kalbu apie komplekte esantį E 3.5-5.6/18 – 55 OSS objektyvą). Paėmus į rankas šį aparatą, svorio balansas taip pat atrodo ne itin natūralus: objektyvas sveria daugiau nei pats kūnelis, o svorio centras yra pasislinkęs objektyvo link, todėl reikia laiko priprasti.  Nors ir padaryta rankenėlė patogesniam laikymui, tačiau atstumas tarp jos ir objektyvo yra labai mažas, todėl žiedų sukinėjimas ant objektyvo nėra labai patogus, pirštai pastoviai atsimuša į laikančiosios rankos pirštus.

Nors aparatas ir negali pasigirti mygtukų gausa, tačiau valdymas tikrai nėra sudėtingas.  Džiugu, jog gamintojas vis dėl to dedikavo kelis mygtukus (jei tiksliau – ratuką), kuris atlieka ir keturių mygtukų funkciją,  pagrindiniams aparato nustatymams koreguoti. Jautrumą, ekspozicijos kompensavimą, fokusavimo taškus vartotojai galės pasirinkti vienu mygtuko paspaudimu.

NEX-5R-1-back

Kitus nustatymus pasiekti taip pat nėra sunku. Ratukas, esantis ties nykščiu, yra šiek tiek paverstas į priekį, todėl jį sukioti labai patogu. Dedikuotas vaizdo įrašymo mygtukas taip pat yra geras sprendimas, mat jo pagalba galima pradėti filmuoti iš karto, neklaidžiojant po meniu ir taip negaištant brangių sekundžių, norint užfiksuoti neeilinį įvykį. Vienintelis dalykas, kurio pasiges prie didesnių aparatų įpratę vartotojai – fotografavimo rėžimų pasirinkimo ratuko.  Fotografavimo režimus (diafragmos prioritetas, išlaikymo prioritetas ir t.t.) teks rinktis per meniu.

Ekranas

Sony kaip privalumą deklaruoja tai, jog ekranas gali būti pasuktas taip, jog galėtum nufotografuoti autoportretą. Manau, visi suprantate, apie ką  kalbama – socialiniai tinklai pilni tokių nuotraukų, tačiau ar tai tikslinis šio aparato pirkėjas, sunku pasakyti. Tai, kad ekranas lankstosi, iš principo yra gerai, tai tikrai palengvina gyvenimą situacijose, kuomet reikia fotografuoti ar filmuoti iškėlus aparatą aukštai virš galvos arba nuleidus iki pat žemės.  Ekranas jautrus lietimui, tai turėtų būti gana patogu tiems, kas yra pratęs naudotis išmaniuoju telefonu, tačiau ir čia yra nepatogumas. Ekranas nėra toks jautrus, kaip daugumos išmaniųjų telefonų ar planšetinių kompiuterių, todėl kartais tenka spausti stipriau.

Dar vienas minusas – labai mažos kai kurios  ikonos. Norint atlikti vieną ar kitą veiksmą, kartais tenka tikrai pasistengti, norint paspausti būtent tą ikoną, kurios reikia.  Kaip ir kiekvienas lietimui jautrus ekranas, taip ir šis neišvengiamai bus nučiupinėtas. Pirštų atspaudai gana gerai matosi ant ekrano paviršiaus. Nors ekranas ir pilnai nepakeičia integruoto ieškiklio, tačiau juo naudotis fotografavimo metu pakankamai patogu, net ir saulėtą dieną ekranas puikiai matomas.

Rodomos informacijos kiekis ekranėlyje – reguliuojamas. Peizažų fotografai įvertins elektroninio gulsčiuko teikiamus privalumus, o tie, kas dar nelabai supranta, kaip išlaikymas įtakoja nuotrauką, galės vizualiai suprasti, kokios išlaikymo reikšmės kokioms scenoms yra tinkamos.  Išlaikymui ilgėjant, ekranėlyje vienas iš rodiklių pasistumia link statinės scenos piktogramos, išlaikymui trumpėjant, šis rodiklis pasislenka link bėgančio žmogaus ikonos.

Peržiūrint nuotraukas (tam yra atskiras mygtukas), galima rinktis, kiek informacijos yra rodoma ekranėlyje. Pažengusiems vartotojams bus įdomu matyti histogramą bei kitus nuotraukos parametrus.

Komplektacija

Gamintojas, matyt, nusprendė, jog skirtingoms rinkoms nebus gaminamos skirtingos modifikacijos, tad į komplektą įdėjo du skirtingus pakrovimo laidus, tinkančius tiek europietiškoms, tiek angliškoms rozetėms. Keista, tačiau komplekte atskiro pakrovėjo nėra, akumuliatorius kraunamas tiesiogiai aparate pajungus blokelį per USB jungtį. Mėgstantiems keliauti ir daug fotografuoti, tai nėra labai patogu: net jei ir turėsite kelis akumuliatorius, negalėsite vienu metu ir krauti išsikrovusius akumuliatorius, ir fotografuoti.  Dėžutėje vartotojai taip pat ras gana storą instrukcijos knygutę, parašyta įvairiomis kalbomis, kompaktinį diską su programine įranga, skirta nuotraukų konvertavimui, bei išorinę blykstę. Blykstė išties maža ir fotografuojant ją naudoti reiktų gana atsargiai, mat šešėliai gaunasi tikrai labai aštrūs.

Ant fotoaparato yra kilpelės dirželiui, tačiau pačio dirželio komplekte nėra, juo reikės pasirūpinti patiems.

Fotografavimas ir vaizdo kokybė

Prieš pradedant testuoti aparatą, tiesą sakant, net nežinojau, ko tikėtis, tačiau jau po pirmų bandymų supratau, jog susidūriau su fotoaparatu, kuris lengvai gali tenkinti bet kurio pradedančio ar jau pažengusio fotografo keliamus kokybės reikalavimus. Didelę nuostabą sukėlė tai, kaip aparatas tvarkosi su triukšmais prie aukštesnių ISO reikšmių. Net ir pakėlus ISO iki 3200, nuotraukos vis dar buvo pakankamai neblogos kokybės ir jose buvo išsaugota pakankamai daug smulkių detalių. Ribinė ISO reikšmė 6400. Prie tokios reikšmės smulkios detalės pasimeta tarp generuojamo triukšmo.

ISO testo rezultatai:

ISO 100

ISO 200

ISO 400

ISO 800

ISO 1600

ISO 3200

ISO 6400

ISO 12 800

ISO 25 600

Galimybė naudoti ISO 25 600, aišku, atrodo neblogai popieriuje, tačiau realybėje nuotraukos, darytos su tokia aukšta ISO reikšme, jau nebepanaudojamos.  Kai kuriems vartotojams turėtų patikti siūloma „AUTO ISO“ funkcija.  Pasirinkus norimą fotografavimo rėžimą, tarkime, diafragmos prioritetą, fotoaparatas pats parenka  reikiamą jautrumą taip, jog išlaikymas nebūtų nei per ilgas, nei per trumpas.  Teko išbandyti, kaip tai veikia realiose situacijose, ir rezultatai buvo tikrai neblogi.

Naujoji fokusavimo sistema veikia tikrai neblogai, greičiu pranoksta prieš tai buvusį „N“ modelį. Net ir esant prastam apšvietimui, fokusavimo sistema veikia pakankamai sparčiai ir tiksliai, aišku, į pagalbą ateina ir fokusavimo lemputė. Dar vienas dalykas, kuris nustebino šiame fotoaparate – automatinis baltos spalvos balansas. Aparatas gana tiksliai nustato baltos spalvos balansą. Net ir esant labai sudėtingoms sąlygoms, Sony NEX-5R nustatė tikslesnį baltos spalvos balansą nei pusiau profesionalus veidrodinis Canon EOS 5D Mark II.  Tai neabejotinas Sony fotoaparato pliusas.

16,1 megapikselio sensorius palieka vartotojui daug erdvės karpant, perkomponuojant nuotraukas. Jei jau prakalbom apie kompoziciją… Fotoaparate yra įdiegta funkcija, kurios pagalba, fotografuojant portretus, NEX-5R pats perkomponuoja užfiksuotą vaizdą taip, jog kompozicija būtų tvarkinga. Ar ši funkcija bus naudojama pradedančiųjų fotografų? Manau, tai parodys laikas, tačiau tokios funkcijos aparate verčia susimąstyti, kur žengia šiuolaikinė fotografija ir apie kokį vartotoją galvoja tokios kompanijos kaip Sony. Manau, kiekvienas turės apie ką pamastyti.

Bendras reziumė: nuotraukų kokybė tikrai labai gera, neblogas dinaminis diapazonas. 10 kadrų per sekundę fotografavimo greitis turėtų patikti net ir patiems išrankiausiems.

Programėlės ir meniniai filtrai

Fotografuojant vartotojai iškarto galės pasirinkti, kokius meninius filtrus nori naudoti ir, dar prieš paspaudžiant užrakto mygtuką, ekranėlyje matys vaizdą jau su pritaikytu filtru. Kai kurie iš siūlomų filtrų atrodo neblogai ir turėtų patenkinti „kitokio“ vaizdo ieškančius fotografijos naujokus.  Filtrus galima pasiekti vienu mygtuko paspaudimu, arba paspaudus ikoną, esančią ekranėlyje, tačiau kaip ir minėjau anksčiau, ikona išties maža ir ją paspausti gana keblu.

Kaip viena iš privalumų Sony deklaruoja galimybę parsisiųsti programėles, kurias galima įdiegti tiesiai į fotoaparatą. Fotoaparate jau yra įdiegtos kelios programėlės:

 • Direct upload
 • Smart Remote Control
 • Picture effect+

Pirmosios programėlės dėka nuotraukas galima perkelti tiesiai į socialinį tinklą Facebook, arba į bet kurį kitą įrenginį, kuris gali komunikuoti su fotoaparatu per Wi-Fi. Antroji programėlė leidžia išmanųjį telefoną naudoti kaip nuotolinio valdymo pultelį. Tam reikia į telefoną įdiegti papildomą programėlę, kurią galima parsisiųsti nemokamai. Susijungus telefonui ir fotoaparatui, į telefono ekraną yra perduodamas vaizdas, per telefoną galima keisti kelis pagrindinius fotoaparato nustatymus. Ši funkcija turėtų praversti gamtos mylėtojams, kuomet aparatas pastatomas visai šalia paukščių mėgstamos tupėti vietos ir laukiama to „vienintelio“ kadro. Šią programėlę išbandžiau net su keliais išmaniaisiais telefonais, tačiau su visais iš jų kilo problemų: tai programėlė netikėtai nustodavo veikti, tai dingdavo ryšys. Vis tik manau, jog tai ateityje ši problema bus ištaisyta.

Trečioji programėlė iš principo nelabai skiriasi nuo meninių filtrų, kurie ir taip yra įdiegti fotoaparate. Paleidus bet kurią programėlę, fotoaparatas darbas pastebimai sulėtėja. Manau, jog ateityje turėtų pasirodyti visai neblogų programėlių, skirtų šiam modeliui. Potencialo tikrai yra.

Bendri įspūdžiai

Pabandžiau Sony NEX-5R naudoti, kaip tai darytų pradedantysis naudotojas. Nustačiau diafragmos prioritetą, o visa kita palikau spręsti fotoaparatui. Rezultatai išties geri, nors fotografavimo sąlygos buvo toli gražu ne idealios (parodų salė su nedaug šviesos). Tačiau aparatas tikrai susitvarkė puikiai. Nuotraukos – žemiau.

 

Pilno dydžio nuotraukų galeriją rasite šiuo adresu.

Išvados

Kokiems žmonėms vertėtų rinktis šį aparatą? Jei vartotojas planuoja pirkti žemesnio ar vidutinio lygio veidrodinį fotoaparatą ir neplanuoja keisti komplekte esančio objektyvo, tuomet verta būtų pagalvoti ir apie šį mažylį. Turint omenyje jo svorį bei dydį, kelionėse su juo tikrai bus daug patogiau, o ir vaizdo kokybė nė kiek nenusileidžia, o kai kuriais aspektais net ir lenkia pradinio lygio veidrodinius fotoaparatus. Kodėl paminėjau tik tuos, kurie neplanuoja pirkti daugiau objektyvų? Todėl, jog norint  nusipirkti gerų objektyvų šiam mažyliui, reikės pakloti nemažas sumas. Ar verta investuoti tiek į sisteminį fotoaparatą, tegu sprendžia kiekvienas asmeniškai.

Jei kažkas turi bent vieną iš Sony veidrodinių fotoaparatų su nemažu skirtingais objektyvais bei nori įsigyti dar vieną kompaktiškesnį aparatą – NEX-5R gali būti vienas iš pasirinkimų, mat panaudojus adapterį su šiuo kūneliu galima naudoti visus „didžiojo brolio stiklus“. Summa summarum – tai geras, mažas, modernus fotoaparatas, leidžiantis pradedančiajam ar pažengusiam fotografui gauti geros kokybės nuotraukas.

Vertinimas

 • Vaizdo kokybė – 8/10
 • Patogumas naudoti – 7/10
 • Kaina – 7/10
 • Komplektacija – 7/10

Fotoaparato Sony NEX-5R specifikacijos:

Parametrai NEX-5R
Objektyvai „E-mount“ sistemos. Naudojant spec. Adapterį galima naudoti ir „A-mount“ (nuo veidrodinių SONY aparatų) objektyvus.
Sensorius APS-C  (23.5 x15.6 mm) Exmor™ APS HD CMOS su 16.1 efektyvių megapikselių
Procesorius BIONZ™
ISO jautrumo diapazonas ISO 100 – 25600 (nuotraukoms)
HD video Full HD AVCHD Ver. 2.0 / MPEG-4 AVC (H.264); MP4; 1920 x 1080 50p
LCD 7.5 cm TFT lietimui jautrus.
Skaitmeninis artinimas iki 4X
Autofokusavimo sistema Hibridinė fazės nustatymo/kontrasto nustatymo sistema.
Nenutraukiamas fotografavimas Iki 10 kadrų per sekundę
Baterijos gyvavimas apie 330 nuotraukų
Išorinė blykstė (pridedama) GN7
Atminties laikmenos Memory Stick PRO Duo / Memory Stick PRO-HG Duo; SD / SDHC / SDXC
Išmatavimai (plotis x aukštis x gylis)  110.8 mm × 58.8 mm × 38.9 mm
Svoris 218 g (be objektyvo)

 

2 komentarai (-ų)

 1. stalker184 parašė:

  kaina nutylima… apytiksliai kokia ji?

 2. exonn parašė:

  apie 2200-2300


Kitos kategorijos naujienos