Ar mums reikalinga dar viena mobili operacinė sistema?


Ar kas nors ryžis įsigyti išmanųjį telefoną su Ubuntu, Tizen arba Firefox OS vietoj iPhone arba Android įrenginio? Išskyrus tuos, kuriems nereikalinga išplėtota aplikacijų ekosistema arba tuos, kurie tiesiog nori įsigyti pirmąjį išmanųjį telefoną ir taip pakeisti senąjį, atsakymas, matyt, būtų „Ne“.

Android ir iOS kovoja už dominavimą visame pasaulyje, o jų varžybų sulėtėjimo iki šiol nematyti. Abi platformos turi puikiai išplėtotas ekosistemas, kurios leidžia be didelio vargo apsikeisti duomenimis tarp tarnybų ir atskirų įrenginių, prieinama visa galybė aplikacijų, operacinės sistemos atnaujinamos gana reguliariai, pasiūlydamos išmaniųjų telefonų savininkams naują funkcionalumą.

tizen-os-screen

Samsung plėtojama operacinė sistema Tizen turėtų pasirodyti dar 2013 m.

Antra vertus, Microsoft su partneriais jau kelis metus išleidžia galybę resursų, kad būtų išpopuliarinta Windows Phone ekosistema, tačiau iki šiol visos pastangos lygios rezultatui, išreikštam vienam skaitmeniui prieš procento ženklą, ir ši situacija pasikeis dar negreitai. Štai kanadiečių RIM taip pat savo viltis sieja su būsima OS BlackBerry 10 bei taip atsikovoti prarastas pozicijas. Tačiau pavėlavusiems į lenktynes kelias bus labai sunkus ir dulkėtas.

Ar gi kas nors iš vartotojų rimtai atkreiptų dėmesį į išmaniojo telefono pirkimą su mobilia platforma iš naršyklės kūrėjų (Firefox), įtakingų aparatinės įrangos gamintojų, kurie nieko doro nepasiekė programinės įrangos srityje (Tizen kūrėjai Intel ir Samsung), arba kompanijos, kurios plėtojama Linux versija per ilgus egzistavimo metus taip ir neužėmė rimtų rinkos pozicijų tradicinių asmeninių kompiuterių segmente (Ubuntu)? Juk jau trys platformos – Android, iOS ir Windows Phone – gali pasiūlyti nemažą įvairovę, o čia dar siūlosi ketvertukas naujokų (turbūt dar galima prisiminti MeeGo reinkarnaciją Jolla Sailfish) bei ant skardžio balansuojanti RIM su BlackBerry OS.

Teorija sako, kad vartotojas visuomet labai myli pasirinkimą, tačiau jei grįžtume į 2009 metus, galima pamatyti, kad rinkoje buvo tik šeši žymūs žaidėjai, kurie kovojo už varotojo dėmesį – tai Nokia Symbian, RIM BlackBerry, Microsoft Windows Mobile, Apple iPhone, Palm webOS ir Android. Buvo tikrai didelė konkurencija, tačiau tuo pačiu vartotojui viskas atrodė komplikuotai, palaikymas – neaiškus, menkai išplėtotos platformos ir aplikacijos, o ir aparatinės įrangos pasirinkimas nebuvo itin didelis.

ubuntu-phone-os-screens

Ir štai maždaug po metų Windows Mobile bei Palm WebOS buvo pasiųstos į istorijos sąvartyną, BlackBerry OS vystymasis sustojo, o vėliau ir Nokia nusprendė palaidoti Symbian bei pasikliauti Windows Phone. Mobilioji rinka susigrupavo dėl kelių priežasčių. Iš vienos pusės – kiekvienam platformai plėtoti neužteko vartotojų, kad būtų aktyviai vystoma ekosistema. Iš kitos pusės – perpildytoje rinkoje naujokams reikia turėtų begales pinigų, kartu pasiūlyti iš tikrųjų patrauklia aparatinę įrangą, tikrai naują funkcionalumą ar kitokius metodus, kurie vartotojui palengvintų gyvenimą.

Iš trijų platformų, apie kurias buvo kalbėta, Firefox ir Ubuntu turi labai daug pasekėjų ir programinės įrangos kūrėjų bei vartotojų tarpo, tuo tarpu Samsung gali pasigirti pinigų gausa ir galimybe staigiai pasirodyti aukščiausios klasės segmente. Išmanieji telefonai su Firefox OS, Ubuntu Phone OS ir Tizen turėtų pasirodyti šiemet ar 2014 m. (pirmąja turėtų pasirodyti Mozilla produktas, kuris pirmiausia debiutuos Brazilijoje bei kitose P. Amerikos regiono valstybėse).

Žinoma, negalima kategoriškai konstatuoti, jog visos trys platformos neturi šansų išpopuliarėti. Galų gale, Android ir iOS 2007 m. taip pat buvo naujokai mobilių įrenginių segmente, tačiau vėliau tapo tikrai sėkmingais projektais. Apple ir Google su visa Android stovykla pasiūlė naują paradigmą – intuityvią navigaciją, pasitelkiant sensorinę sąsają, o Android – dar ir atvirumą. Už abiejų platformų nugarų – itin įtakingos ir galingos kompanijos, turinčios daug pinigų ir dar daugiau ryšių. Dėl Samsung klausimų gali ir nekilti, tačiau ar Firefox bei Ubuntu atlaikytų tokį stiprų augimą, klausimas tikrai didelis.

FIREFOX-OS

Išmanieji telefonai su Firefox OS pasirodys jau šiemet, juos pirmieji gaus P. Amerikos vartotojai

Antra vertus, platformoms galimybių yra, ir kuri nors iš jų gali tikrai išpopuliarėti. Jei ne išsivysčiusiose, tai bent jau besivystančiose šalyse, kur žmonės dar tik pereina nuo paprastų mobilių prie išmaniųjų telefonų. 2012 m. buvo parduota 1,7 mlrd. telefonų, o rinka vis dar auga. Nebrangūs įrenginiai su atviromis platformomis gali patraukti vartotojus prie nežinomų operacinių sistemų, tačiau viso pasaulio mastu vargu, ar kas greitai galės nustumti nuo pjedestalo Apple ir Google su jos partneriais.

Reikia pažymėti, kad Tizen, Firefox ir Ubuntu labai akcentuoja platformų atvirumą ir WEB standartus, kuriuos apjungia HTML5. Kiekviena iš jų remiasi WEB protokolais, kurie apjungia įvairius įrenginius su „debesų“ technologijomis, leidžiančiomis duomenis saugoti nuotoliniuose serveriuose. Jei yra vietos tarp iOS ir Android, tai pirmiausia turėtų smarkiai susilpnėti Microsoft Windows Phone ir RIM BlackBerry. Ar taip nutiks, parodys artimiausi keleri metai.

5 komentarai (-ų)

 1. Nepatenkintas parašė:

  Manau, 3 OS rinkoje pakanka.

 2. liolikas parašė:

  O as manau, kad reikia daugiau, nes viena yra sunkiai iperkama ubagams, kita yra pernelyg nuobodi ir vienoda bet techniniu poziuriu yra labai fragmentuota, kas nelabai developer-friendly. Na o pas trecia tiesiog dizainas yra tvirto kuolo vertas 🙂 Kas atspes apie kurias os kalbejau, pastatysiu alaus!

  • komentorius parašė:

   1. iPerkama(R)TM, dont touch/look – it’s patented & copyrighted OS
   2. googloid – tik kažkaip keistai skirtukas „bet“ atskiria du neigiamus dalykus (a lia: „šūdas, bet smirda“…)
   3. rectangle & square OS 8)

   • liolikas parašė:

    Du dideli bokalai alaus 😀 Tas „bet“ buvo skirtas paskutiniam apibudinimui „vienodas“, na, bet gi interneto komentatoriai kaip nori taip ir raso!

 3. komentorius parašė:

  O atsakymas į temą: kol jos neša vartotojams inovacijas – reikia.


Kitos kategorijos naujienos