Facebook sukurs duomenų saugyklą „skaitmeninėms senienoms“


Energetinio efektyvumo temai pastaruoju metu skiriama tikrai nemažai dėmesio. Visa tai aktualu absoliučiai daugumai sistemų – nuo mobilių iki serverinių. Aparatiniame lygmenyje, deja, progresas vis dar nesuspėja su didelių duomenis apdorojančių centrų savininkų lūkesčiais, ir kiekvienas iš jų sprendžia savo duomenų centro (DC) efektyvumo problemas taip, kaip sugeba. Kompanija Facebook, pavyzdžiui, vieną iš savo duomenų centrų pradėjo statyti Švedijoje, netoli Šiaurės poliarinio rato. Teigiama, kad serverinės įrangos aušinimas šaltu lauko oru padės žymiai sutaupyti, išlaikant milžinišką duomenų centrą.

Facebook duomenų centras Oregono valstijoje tapo tikru energijos "rijiku"

Facebook duomenų centras Oregono valstijoje energijos suvartoja tiek, kiek visa apygarda, kurioje yra šis DC

Visai neseniai tapo žinoma ir apie dar vieną Facebook projektą. Oregono valstijoje (JAV) kompanija ėmė statyti „senų fotografijų šaldytuvą“. Idėja numato, kad iš visų tų 300 mln. skaitmeninių fotografijų, kurios kasdien patenka į Facebook serverius, dažniausiai žiūrimos ir naudojamos ne daugiau kaip 8% iš jų, ir būtent šis kiekis generuoja apie 85% viso duomenų srauto. Štai būtent šias nuotraukas ir reikia saugoti nuolat aktyviai veikiančiose sistemose. Visa kita galima saugoti resursuose, kurio sparta nėra tokia kritiškai svarbi. Tokiu būdu, Facebook radikaliai išspręs resursų pervedimo į energiją taupantį režimą problemą, apie kurią rašėme kiek anksčiau. „Nuotraukų šaldytuvai“ užlaikys vaizdų krovimosi spartą sekundei – kelioms, tačiau archyvų saugojimas taps žymiai pigesnis.

Bendra abiejų Facebook duomenų centrų talpa, skirta fotografijų archyvams, sieks maždaug 1 eksabaitą, o tai tolygu maždaug 250 mln. DVD diskų. Turbūt, po kurio laiko bus galima kalbėti apie tikrą žmonijos vizualinį metraštį, kurio, deja, peržiūrėti nesugebės nė vienas žmogus.

Vienas komentaras

  1. Karvė parašė:

    Duomenų kiekio iliustravimas DVD diskais, nors kažkada ir labai intensyviai naudotais, darosi truputį beprasmiškas, nes jau pamirštas ir nebenaudojamas dydis. Kaip ir kokiais flopikais 😉


Kitos kategorijos naujienos