„Mokslo košė“ su šimpanzėmis, „surūdyjusia“ fotosinteze ir kosmoso turistais


Šimpanzėms patinka intelektualinis darbas. Londone esančio zoologijos instituto mokslininkai išsiaiškino, kad šios beždžionėms patinka spręsti galvosūkius nepriklausomai nuo to, ar gaus jos kaip atlygį ką nors valgomo, ar ne. Mokslininkai padarė išvadą, kad tai kažkas panašaus į žmonių sprendžiamus kryžiažodžius: juos mes sprendžiame visai ne už riešutus ar atlyginimą – malonumą gauname dėl to, kad mūsų pastangos buvo sėkmingos pačios savaime, be papildomos atlygio. Taigi panašu, kad pasitenkinimas iš intelektualinės veiklos – ne tik išvystyto žmogaus proto privilegija.

Šimpanzė sprendžia galvosūkį - labirintą, ir tai tyrimo metu darė reguliariai, be jokio atlygio...

Šimpanzė sprendžia galvosūkį – labirintą, ir tai tyrimo metu darė reguliariai, be jokio atlygio…

Žmogaus smegenyse atrastas antiinsultinis baltymasPasirodo, žmogaus smegenys gali pačios kovoti prieš insultą – tam reikalui gali pasitelkti ypatingą baltymą, kuris padeda nervinių ląstelių grupėms įveikti deguonies ir gliukozės badą. Tiesa, šis fenomenas mokslininkų pastebėtas tik hipokampe – seniausioje ir giliausiai į galvos smegenų vidų nugrimzdusioje smegenų žievės dalyje.

Gyvūnai padėjo išspręsti klimato galvosūkį. Mokslininkų grupė, vadovaujama japonų okeanologo, pagaliau surado ketvirtą šaltinį, kuris gana smarkiai įtakoją Žemės klimatą – tai Antarkties dugniniai vandenys, kurie pasižymi žema temperatūra ir dideliu druskingumu. Ilgą laiką žmonės trūkstamos dėlionės dalies ieškojo, pasitelkę palydovų vaizdus ir povandeninius daviklius, tačiau tašką tyrime leido padėti ne pažangios žmonių technologijos, o ruoniai (tiksliau – šiaurinių jūros dramblių rūšis).

Šiaurės jūrų dramblys su davikliu ant galvos padėjo atskleisti ilgai mokslininkus kankinusią mįslę

Šiaurės jūrų dramblys su davikliu ant galvos padėjo atskleisti ilgai mokslininkus kankinusią mįslę

Surūdiję akmenys padėjo atskleisti fotosintezės paslaptį. Seniausios Žemės medžiagos užsimena, kad viena anksčiausių fotosintezės formų atsirado beveik prieš 3,8 mlrd. metų, t.y. gana greitai po to, kai Žemėje atsirado gyvybė. Tokiu būdu, fotosintezės atsiradimo laikotarpį teko pastumti visus 370 mln. metų atgal, o biologai – evoliucionistai gali džiūgauti  – jie jau seniai teigė, jog fotosintezės autoriai buvo bakterijų grupės, kurios šio proceso metu neišskirdavo deguonies.

Saturno palydovas Titanas dar labiau „supanašėjo“ su Žeme. Titano paviršiaus maksimali temperatūra siekia -180°C, ir tai jums ne tropikų rojus. Tačiau Žemės standartus teks atidėti į šoną, kadangi Saturno palydove taip pat galimi tropiniai ciklonai. Tiesa, tik Šiaurės ašigalyje. Panašūs dalykai buvo stebimi tik Žemėje. Ir tai dar vienas bruožas, kuris leidžia kalbėti apie mūsų planetos ir tolimo palydovo panašumus (tarp kitų galima paminėti – ežerus, upes, kopas, atmosferos procesus ir t.t.). Titanas – vienintelis Saulės sistemos kūnas, kurio paviršiuje yra skysčių. Tiesa, ne iš vandens, o iš metano. Jei ciklonai Titane tikrai egzistuoja, jų reikia laukti tarp 2015 ir 2021 metų. Netoli esantis palydovas Kassini dirbs iki 2017 metų, taigi viską bus galima negailestingai patikrinti, tačiau teks šiek tiek palaukti.

Ultra masyvi juodoji skylė, pasirodo, gali būti tarpgalaktine turiste. 2012 metais atrasta didžiausia iš kada nors žinomų Visatos juodųjų skylių, reziduojanti NGC 1277 galaktikos apylinkėse, mokslininkų teigimu, gali būti ateivė iš kitos galaktikos. Ši super milžinė yra labai jau mažo svorio galaktikoje, nors juodosios skylės masė tiesiogiai susijusi su galaktiniais parametrais. Visa tai galėjo atsitikti todėl, kad susidūrus dviem galaktikoms, jų viduje buvusios ultra masyvios juodosios skylės susilieja ir įgavo impulsą viena kryptimi, o tai ją tiesiog išsviedė lauk maždaug 1500 km/s greičiu (tai prilygsta 5400000 km/h). Norisi tikėti, kad tokia turistė nesugalvos pasukti Saulės sistemos link.

Juodoji skylė, kurios diametras yra didesnis, nei visų Saulės sistemų planetų orbitų kartu paėmus, tikėtina, yra kosminė turistė

Juodoji skylė, kurios diametras yra didesnis, nei visų Saulės sistemos planetų orbitų kartu paėmus, tikėtina, yra kosminė turistė

Komentuoti nebegalima


Kitos kategorijos naujienos