Alkoholis smegenų ląstelių nenužudo


Prabudus su stipriausiomis pagiriomis, nesunku įsivaizduoti, kaip kankinasi smegenų ląstelės, kol galiausiai negrįžtamai žūna. Ir tuomet nejučia pagalvoji: o galbūt visos bėdos dėl paskutinės taurelės? Iš tikrųjų, alkoholis kenkia smegenims ir tai daro keliais būdais, tačiau nė vienas iš jų smegenų ląstelių tiesiogiai nenužudo.

Štai nuo tokių vaizdų smegenų ląsteles gali mažų mažiausiai supykinti (tumblr.com nuotrauka)

Štai nuo tokių vaizdų smegenų ląsteles gali mažų mažiausiai supykinti (tumblr.com nuotrauka)

Smegenys sudarytos ir nervinių (neuronų) ir dar visokių kitokių ląstelių. Jos sąveikauja tarpusavyje, siųsdamos signalus iš vienos smegenų dalies į kitas, ir duoda organizmui nurodymus. Smegenų ląstelių dėka mes nuolat kažką jaučiame, esame emocingi ir t.t. Išgerkite nors truputį – ir jūsų nuotaika netikėtai pakils. Tai reiškia, kad alkoholis jau paveikė jūsų smegenų ląstelių veiklą. Tačiau visas šis poveikis nėra negrįžtamas. Alkoholis negali išvesti ląstelės iš rikiuotės amžiams.

Priešingai, yra tam tikrų tyrimų, kurie rodo, kad saikingas alkoholio vartojimas susijęs su smegenų veiklos pagerėjimu. 2005 metais mokslininkų iš Australijos atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo 7500 žmonių iš skirtingų amžiaus grupių (trečios dešimties pradžia, penktos ir septintos), parodė, jog saikingai geriantys (ne daugiau 14 standartinių porcijų vyrams ir 7 – moterims per savaitę, viena porcija – apie 12,7 ml) funkcionuoja geriau, nei negeriantys, geriantys ir girtuokliai.

Tuo pačiu metu yra įrodymų, kad net ir saikingas alkoholio vartojimas gali pabloginti smegenų elastingumą ir sumažinti ląstelių gamybą. Mokslininkai iš JAV dvi savaites girdė žiurkes, padidindami alkoholio kraujyje koncentraciją iki 0,08 promilių. Šis lygis nekenkė motorinėms savybėms ir trumpalaikiam sugebėjimui mokytis, tačiau trukdė smegenims sukurti ir išsaugoti naujas ląsteles – šis procesas tokią galimybę sumažindavo 40%.

Aišku, per didelis alkoholio vartojimas ypatingai aiškiai pasimato smegenų veikloje. Jei gertume ilgai ir užsispyrusiai, galima pakenkti tarp tarpląstelinėms smegenų jungtims, nepaliečiant pačių ląstelių. Smegenų atrofija, insulto ir Alzheimerio ligos tikimybė – patys ištikimiausi alkoholiko draugai. Tačiau tuo pačiu metu alkoholis nenužudo smegenų ląstelių. Kaip tai gali būti?

Alkoholis pažeidžia normalų kepenų funkcionavimą, ir šios jau negali efektyviai sunaikinti toksinų. Tokiu būdu, nuodai pasiekia smegenis ir sukelia kepenų encefalopatiją. Viso to dėka susiduriama su kognityviniais ir psichikos, miego sutrikimais, koma ar net mirtimi.

„Galbūt geriau mesti gerti apskritai?“ – pagalvojo neseniai Lietuvos atkūrimo šventę paminėję tautiečiai. Australijos sveikatos apsaugos ir medicininių tyrimų nacionalinis komitetas rekomenduoja suaugusiam žmogui per dieną išgerti ne daugiau kaip dvi standartines porcijas (tai maždaug sudarytų puslitrį alaus). Ir kuo mažiau jūs gersite, tuo labiau mažės rizika pakenkti savo sveikatai. Vis tik jei teko nelaimė pakliūti į blogą kompaniją, stenkitės išgerti ne daugiau keturių standartinių porcijų (maždaug tolygu 1 litrui alaus). Beje, pastaroji rekomendacija skirta abiejų lyčių atstovams. Savo ruožtu, kalbant apie nėščias gražiosios lyties atstoves ir jaunimą (iki 18 metų), jiems geriau apskritai negerti.

Komentuoti nebegalima


Kitos kategorijos naujienos