Ar galima prailginti gyvenimą, geriant raudoną vyną?


Raudonas vynas gal ir pailgina gyvenimo trukmę, tačiau dideli kiekiai tikrai sutrumpina sveikatą...

Raudonas vynas gal ir pailgina gyvenimo trukmę, tačiau dideli kiekiai sveikatos tikrai neprideda…

Mokslo pasaulyje netyla batalijos aplink sirtuiną. Priminsime, kad sirtuinas (tiksliau, sirtuinai, kadangi kalbama apie genų grupę) nuo pat 2000-ųjų laikomas amžinos jaunystės garantu: šių genų, kurie yra įvairiausiuose organizmuose (nuo sliekų ir žvėrių), aktyvacija lėtina senėjimą ir neleidžia pasireikšti su amžiumi susijusioms ligoms. Bandymai buvo atlikti su pelėmis, bitėmis, muselėmis ir net ir apyniais, ir visais atvejais efektas kartojosi – gyvavimo laikas pailgėdavo.

Vėliau pasirodė intriguojančios detalės: 2006 metais mokslininkai iš Harvardo medicinos mokyklos (JAV) publikavo straipsnį, kuriame aprašė specifinės medžiagos resveratrolo poveikį – medžiagos, kuri yra riešutuose, kakavoje, vaisiuose ir vynuogėse (reiškia, ir raudoname vyne; baltame vyne taip pat yra, tačiau mažesniais kiekiais). Pasirodo, resveratrolas didina sirtuinų kiekį ir tuo pačiu prailgina gyvenimą. Kad visa tai patvirtinti (arba paneigti) buvo mestos didžiulės pajėgos ir resursai.

Vis tik vėliau pasirodė kitų mokslininkų straipsniai, kad sirtuino kiekio padidėjimas yra tik pašalinis efektas, sukeltas visiškai kitų genų veiklos. Be to, dar kiti mokslininkai teigia, kad „jaunystės efektas“ pastebimas tik atliekant tyrimus laboratorinėmis sąlygomis, bet ne realiame gyvenime su realiais gyvūnais. Vis tik resveratrolo ir sirtuino šalininkai nepasiduoda ir savo tyrimuose hipotezes teigia įrodantys ir su gyvomis ląstelėmis, o ne tik bandomaisiais baltymais. Antra vertus, naujausi darbai dar neatsako į daug įdomesnį klausimą: tai sirtuinas vis tik įtakoja gyvenimo trukmę ar ne? Resveratrolas gali kiek panorėjęs įtakoti sirtuiną, tačiau be aiškaus įsivaizdavimo apie tai, ką daro pats sirtuinas, gauti rezultatai labiau įdomūs tik iš akademinės pusės. O juk taip norisi tikėti, kad bent jau tas raudonas skystis leis kiek ilgiau pasimėgauti nuolat skubančią baigtis jaunystę…

Komentuoti nebegalima


Kitos kategorijos naujienos