Fizinis kūno lavinimas leidžia išsaugoti intelektą senatvėje


100-years-old-man-running

Darbas, kurį atliko Londono karališkojo koledžo (D. Britanija) mokslininkai, leidžia teigti, kad atrastos sąsajos tarp visą gyvenimą trunkančio fizinio savo kūno lavinimo ir smegenų aktyvumo pagerėjimo, sulaukus garbaus amžiau.

Naudodamiesi tyrimo „UK National Child Development Study“ pateikta informacija, mokslininkai išstudijavo maždaug 9 tūkst. 11 – 50 metų amžiaus žmonių fizinį krūvį. Duomenys buvo renkami, imant asmeninius interviu iš tyrimo dalyvių, kurių amžius sudarė 11, 16, 33, 42, 46 ir 50 metų, o tai leido gana tiksliai atspėti retrospektyvų vaikų fizinio aktyvumo rodiklį. Iš pradžių du kartus buvo vertinama kognityvinė tyrimo dalyvių veikla, tame tarpe atmintis ir vykdomosios funkcijos, o vėliau buvo skaičiuojamas kiekvieno žmogaus kognityvinis indeksas.

Atminties testai numatė dešimties nesusijusių žodžių įsiminimą, po to buvo tiriama, kaip tie žodžiai atsimenami po trumpo ir ilgo laikotarpio. Vykdomųjų funkcijų tyrimas buvo atliekamas taip: bandomieji turėjo per vieną minutę prisiminti tiek gyvūnų pavadinimų, kiek tik buvo įmanoma, o tai leisdavo patikrinti verbalinius gebėjimus, taip pat reikalauta išbraukti tam tikras raides simbolių grupėje, kad būtų įvertintas atidumas, mąstymo greitis ir vizualinės paieškos gebėjimai.

Buvo išsiaiškinta, kad 50 metų sulaukę žmonės, kurie nuo pat vaikystės bent kartą per savaitę (arba dažniau) užsiima savo kūno fiziniu lavinimu, geriau susitvarkydavo su atminties, mokymosi, atidumo ir svarstymo testais, nei tie, kurie kūno kultūrą užsiimdavo porą kartų per mėnesį arba rečiau. Buvo išsiaiškinta ir tai, kad intensyvus, tačiau ne tokie dažni fiziniai pratimai daug geriau veikia smegenų funkcionavimą, nei reguliarūs, tačiau ne tokie intensyvūs ir įtempti fiziniai pratimai.

Komentuoti nebegalima


Kitos kategorijos naujienos