Sony Xperia Z apžvalga: didelių skaičių šventovė su galimybe tobulėti


IMG_8236

2013 metai išmaniųjų telefonų – flagmanų rinkoje jau turi savo nerašytus standartus – tai 5“ įstrižainės Full HD (1920×1080) raiškos ekranas ir 4 branduolių procesorius. Išmanusis telefonas Sony Xperia Z yra būtent tas mobilus įrenginys, kuris propaguoja dabartinius mobilios rinkos kanonus. Šiuo metu Xperia Z yra naujausias kompanijos Sony flagmanas, kuris atlaikyti visos eilės konkurentų spaudimą – tai ir HTC One, Samsung Galaxy S4, jau nekalbant apie taip vadinamus „planšetofonus“ (tiek esamus, tiek ir pasirodysiančius dar šiais metais).

Kadangi kova aukščiausios kainų kategorijos segmente bus labai arši, išgyventi padės labai apgalvota gamintojo kainų ir reklaminė politika, ne ką mažiau svarbūs bus ir išmaniojo telefono charakteristikos, tokios kaip dizainas, funkcionalumas, patogumas naudoti, aparatinė platforma ir jos produktyvumo lygis, programinė įranga ir palaikomos funkcijos, taip pat išskirtinai bruožai, kurie leidžia lengvai išskirti mobilų įrenginį iš konkurentų produkcijos gausos. Kaip šiandien atrodo Sony Xperia Z, mes šioje apžvalgoje ir pabandysime atsakyti.

Komplektacija ir dizainas

Iš karto reikėtų paminėti, kad testavime dalyvavo demonstracinė telefono versija su užrašu „Not For Sale“, taigi mažmeninėje prekyboje esantys modeliai savo komplektacija gali skirtis nuo mūsiškio. Taigi kartu su telefonu radome USB – micro-USB kabelį ir jam skirtą adapterį į 220 V elektros lizdą, ausines ir joms skirtas papildomas gumines pagalvėles, taip pat gamintojo pateiktą vartotojo instrukciją bei keletą kitų informacinių lapelių. Skirtumas nuo anksčiau apžvelgto Sony Xperia V komplektacijos yra kitoks In-Ear tipo ausinių modelis (kiek tai įtakojo muzikinius parametrus, pamatysime kiek vėliau).

IMG_8202

IMG_8190

Sony Xperia Z korpusas atitinka IP57 standarto reikalavimus (tai vienas iš esminių dalykų, kuris šį modelį skiria nuo Xperia ZL modelio, kuris turi visiškai atvirą 3,5 mm ausinių jungtį, po paprastu plastikiniu dangteliu paslėptus SIM ir microSD lizdus), taigi galima kalbėti apie padidintą apsaugą nuo dulkių ir drėgmės: korpusas pakankamai sandarus, o komunikaciniai lizdai (micro-USB, 3,5 mm ausinių, SIM) yra uždengti plastikinėmis „durelėmis“.

Iš mygtukų ir lizdų galima išskirti viršuje esantį 3,5 mm lizdą ausinėms, dešinėje –įjungimo/išjungimo, garso reguliavimo mygtukus, micro-SIM kortelės lizdą, čia pat dešinėje apačioje rasime garsiakalbio nišą, tuo tarpu kairėje pusėje – micro-USB 2.0 sąsają, microSD kortelės lizdą ir kontaktus, kurie skirti firminei Docking-stotelei – į ją galima įstatyti telefoną ir įkrauti jo bateriją.

IMG_8170

Iš kairės į dešinę: kilpelė (kampe), garsiakalbis, garso reguliavimo, įjungimo mygtukai, micro-SIM lizdas

IMG_8172

3,5 mm garso išvestis ausinėms taip pat apsaugota nuo nepalankaus išorės poveikio

IMG_8173

Iš kairės į dešinę: micro-USB, micro-SD lizdai, kontaktai Docking-stotelei, per kurią galima įkrauti bateriją

Subjektyviai žvelgiant, micro-SIM ir microSD kortelių lizdai patogesni vis tik modelyje Xperia ZL, kadangi šiuo atveju korteles lengviau ir saugiau ištraukti. Flagmane Xperia Z vis tik labai naudinga turėti ilgesnius nagus, kad korteles būtų galima iškrapštyti iš telefono gilumos. Dar daugiau, micro-SIM į savo lizdą dedama kartu su specialiu plastmasiniu rėmeliu, kuris yra labai trapus. Jei šis netyčia sulūš arba bus pamestas, micro-SIM kortelė gali būti įdėta į telefoną ir be jo, tačiau norint ją išimti, teks paplušėti. Xperia ZL tokios problemos neturi: čia micro-SIM kortelė į lizdą dedama be jokių papildomų priedų.

Beje, su nelemtu micro-SIM plastmasiniu rėmeliu testų metu ėmė ir nutiko tas nelemtas „sulūžo“ iš karto po to, kai buvo išbandytos visų trijų didžiausių Lietuvos operatorių SIM kortelės. Viena iš kalbintų Xperia Z prekiaujančių firmų (kontora didelė ir labai rimta) teigė apie tokius „plastmasiukus“ nieko nežinanti ir pasiūlė kreiptis į atstovus – techninio aptarnavimo centrą.

IMG_8242

Viskas veikia ir be šio adapterio, tačiau tai dar vienas argumentas Xperia ZL naudai

Išmaniojo telefono nugarėlė be specialių instrumentų ir didelių pastangų nenusiima, ir to daryti nerekomenduojame, kadangi yra galimybė pažeisti vidinius komponentus. Tokia konstrukcija neleis vartotojui paprastai pakeisti akumuliatoriaus, taigi esant tokiam poreikiui, teks kreiptis į Sony autorizuotus techninės priežiūros centrus.

Nors prekyboje galima rasti tiek juodos, tiek baltos spalvos Xperia Z, mūsų rankose pabuvojo būtent baltos spalvos modifikacija. Tai reiškia, kad blizgi nugarinė dalis ir apvadas, kurie padaryti iš plastiko, bus balti. Šviesaus blizgaus paviršiaus naudojimas turi savų ypatumų: testų metu jis greitai išsitepdavo, be to, buvo pastebėta, kad telefonas tarsi magnetas traukia visokiausius plaukelius (su Xperia V tokio niuanso nepastebėta, nors testavimo sąlygos buvo identiškos).

IMG_8216

Estetams galima parekomenduoti juodos spalvos modelį – nešvarumai bus ne tokie ryškūs

Dar vienas nemalonus ypatumas buvo pastebėtas pokalbių telefonų metu. Ne, su garsiakalbio kokybe viskas gerai (netgi labai gerai – pašnekovo balsas girdisi aiškiai, tarsi jis būtų visai šalia), tačiau nemaloniai nustebino plastikinis apvadas, kuris nėra užapvalintas ir gana aštriai kontaktuoja su ausimi. Jausmas ne iš maloniųjų, ypač kalbant telefonu ilgesnį laiką (tą pastebėjo ir moteriškoji pusė). Xperia ZL modelyje šis aspektas ne toks ryškus. Ergonomikos prasme tai yra nemažas Xperia Z minusas, juo labiau, kad tai vis dėlto yra telefonas, pozicionuojamas kaip aukščiausios klasės modelis.

Viršutinę Xperia Z apvado dalį gamintojui tikrai derėtų suapvalinti

Viršutinę Xperia Z apvado dalį gamintojui tikrai derėtų suapvalinti

Sony Xperia Z ekranas, kaip jau minėta, yra 5“ įstrižainės ir Full HD raiškos. Tai leidžia kalbėti apie aiškų ir detalų vaizdą ekrane (ypač žiūrint filmus ir nuotraukas). Su tokiu vienas malonumas naršyti Internete, aišku, tokį ekraną įvertins ir žaidimų mylėtojai. Antra vertus, ekrano tipas yra visiškai identiškas tam, kurį buvome radę modelyje Xperia V – turime reikalų su ta pačia TFT LCD, kurios matymo kampai nusileidžia ne tik IPS bei Super AMOLED matricomis (pavyzdžiui, Galaxy S III), tačiau ir Super LCD 2 (pavyzdžiui, HTC One X+).

Jei Sony Xperia Z dar gautų flagmano vertą matricą...

Jei Sony Xperia Z dar gautų flagmano vertą matricą…

Antra vertus, patalpoje Xperia Z ekrano ryškumo ir kontrasto lygio pilnai užtenka, juo labiau, kad turime reikalų su Full HD raiška ir Bravia Engine 2 technologija, kuri, gamintojo teigimu, pakoreguoja ekrano parametrus, priklausomai nuo rodomo turinio (tekstas, filmuota medžiaga, nuotraukos ir t.t.).

Komunikacinės ir multimedia galimybės

Išmanusis telefonas Xperia Z, kaip ir jo „jaunėlis“ Xperia V yra toks pačios šeimos atstovai, o jų komunikacinės galimybės praktiškai identiškos, o šiuo atveju mes turime:

 • 2G – GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz
 • 3G – HSDPA 850 / 900 / 2100 MHz
 • 4G – LTE 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600
 • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot
 • Bluetooth 4.0 + A2DP
 • NFC (Near field communication)

Testų metu iš Wi-Fi modulio pavyko pasiekti kiek didesnės maksimalios spartos, nei Xperia V atveju (tiesa, buvo pasinaudota kitais testiniais serveriais): 56 Mbit/s prieš 47 Mbit/s. Signalo stiprumas ir ryšio stabilumas taip pat nepavedė tiek visai šalia Wi-Fi prieigos taško, tiek ir viešose vietose.

Su naršymu Internete praktiškai didelių skirtumų su Xperia V taip pat nepastebėta, ir tai puikiai pademonstravo testas Rightware BrowserMark 2.0 – pastarasis teigė, kad Xperia Z surinko 2115 balų prieš 2042 balus Xperia V atveju. Tokiu būdu, galima sakyti, kad du Snapdragon S4 branduoliai yra pakankami vartotojų internetiniams poreikiams atlikti, tuo tarpu papildomi du branduoliai galės būti išnaudoti tik daug resursų reikalaujančiose užduotyse (pavyzdžiui, žaidimai).

Screenshot_2013-03-29-20-56-20 Screenshot_2013-04-01-00-38-13

Garso posistemės srityje, kalbant apie programinę įrangą, viskas vėlgi primena Xperia V situaciją: grotuvas Walkman turi nemažai nustatymų ir papildomų funkcijų, kurių dėka galima pasirinkti sau malonų skambesį. Čia ir ekvalaizeris, ir šablonai įvairių stilių muzikai, ir stereo nustatymai, ir firminė funkcija ClearAudio+.

Su garsiakalbiu ir jo vieta telefono korpuse kompanija Sony eksperimentuoja negailėdama jėgų. Šį kartą Xperia Z garsiakalbis įdiegtas dešinės briaunos apatinėje dalyje. Skambėjimo kokybė, lyginant su pirmtaku Xperia V, vertinant subjektyviai, visiškai nepasikeitė – tame pačiame vidutiniame lygyje, jokių Dolby Stereo ar panašių technologijų nerasite. Dėl garsiakalbio padėties taip pat galima rimtai prikibti – laikant telefoną dešinėje rankoje, galima labai lengvai garsiakalbį uždengti delno vidine dalimi, taigi nieko negirdėsite. Pavertus telefoną ir žaidžiant žaidimus, kai kam patogiau padėti rodomąjį pirštą ant briaunos – ir tai yra būtent ta vieta, kurioje įdiegtas garsiakalbis.

Garsiakalbis dėšinėje apatinėje briaunoje gali būti lengvai uždengta delnu

Garsiakalbis dėšinėje apatinėje briaunoje gali būti lengvai uždengtas delnu

Kodėl pasirinkta tokia Xperia Z garsiakalbio lokacija, sunku pasakyti, tačiau prisiminkime anksčiau ištartą žodį „eksperimentuoja“, ir tai puikiai matosi, pažvelgus į modelį Xperia ZL – čia garsiakalbis įdiegtas nugarinėje dalyje, tačiau viršuje, arčiau kameros, o ne apačioje, kaip Xperia V atveju. Aišku, tai galima įvertinti kaip išskirtinumą (kiti pasakytų, kad savęs ieškojimą). Galima palyginti su Samsung ir su Galaxy S III atrastu dizainu, kuris ėmė atsikartoti ne tik aukščiausios, tačiau ir vidutinės klasės sprendimuose. Vieniems tai nepatinka, kiti gi perka tokius telefonus dėl jų panašumo su flagmanu (ar šiaip patrauklaus dizaino). Kas geriau, pasakyti vienareikšmiškai gana sunku, kiekvienas tegu sprendžia savarankiškai.

Ausinių, rastu kartu su Xperia Z, modelis savo konstrukcija skiriasi nuo rastų su Xperia V, tačiau esminio skirtumo tarp jų skambesio nebuvo. Kaip ir praėjusį kartą, konstrukcija numato, kad į ausį kišama guminė pagalvėlė (komplekte jų yra keli komplektai, skirtingo dydžio). Toks sprendimas turi ir savų pliusų, ir savų minusų: atsiranda sodrūs žemi dažniai, tačiau dingsta švarūs viduriniai ir ypač aukšti dažniai, ir to švarumo sunku pasiekti (ypač aukštų diapazone) netgi padirbėjus su ekvalaizeriu. Taigi tokias ausines galima rekomenduoti klubinės muzikos gerbėjams, tačiau tuose kūriniuose, kur norėtųsi pasimėgauti akustine muzika, ypač kur daug vokalo, išryškėjo silpnosios tokių ausinių savybės (komplekte su Xperia Z rastas ausinių modelis – MH-EX300AP: dažnių diapazonas – 5-24,000 Hz; varža – 16 omų; jautrumas – 105 dB/mW).

Filmų peržiūros metu vėlgi susidurta su tuo pačiu niuansu, kaip ir Xperia V atveju: kopijuojant filmus į išmanųjį telefoną, siūloma juos konvertuoti, kad būtų pasiektas pilnas suderinamumas su gamykliniu vaizdo grotuvu (kitokiu atveju gali rodyti vaizdą, tačiau nebūti garso). Nelabai patogu (ypač kai konvertavimas atima apie keliasdešimt minučių), tačiau galima pasitelkti trečių šalių multimedia grotuvus.

Vartotojo duomenims Sony Xperia Z prieinamas beveik 12 GB duomenų kaupiklis (iš įdiegto 16 GB), taip pat 2 GB talpos microSD atminties kortelė (yra komplekte).

Fotografavimo/filmavimo galimybės

Išmanusis telefonas Xperia Z (kaip ir „jaunėlis“ Xperia ZL) turi pagrindinę 13 megapikselių kamerą nugarinėje dalyje, kuri pradžiugins „didelių skaičių“ gerbėjus. Tačiau pastaroji kamera yra identiška įdiegtai Xperia V, kuri už savo sugebėjimus gavo 7,5 balo iš 10. Iš pagrindinių minusų galima paminėti didelius triukšmus prasto apšvietimo sąlygomis, aštrumo trūkumas net ir esant geram apšvietimui, peršvietimai iš ryškaus šviesos šaltinio pusės (ypač tai gerai matosi saulėtą dieną).

Screenshot_2013-04-06-12-11-17

Nustatymai, prieinami naudojant rankinius nustatymus (maksimali raiška čia sudaro 13 megapikselių)

Screenshot_2013-04-06-12-11-49

Intelektualusis fotografavimo režimas, leidžiantis pasirinkti šiek tiek mažiau funkcionalių nustatymų

Gautos su pagrindine kamera nuotraukos tikrai gerai žiūrisi per išmaniojo telefono ekraną (ačiū didelei raiškai), tačiau pilnai padidinus nuotrauką iki aktualaus dydžio, pasimato visa tai, apie ką jau kalbėta (detaliau galima perskaityti Sony Xperia V apžvalgoje). Nuotraukos, pateiktos žemiau, komentarų nereikalauja.

DSC_0025 DSC_0026 DSC_0028 DSC_0031 DSC_0035 DSC_0041

Produktyvumo lygis

Produktyvumo lygis yra ta sritis, kurioje Sony Xperia Z yra tikras lyderis (bent jau tokiu buvo visą 2013 metų I ketvirtį). Turime reikalų su 4 branduolių procesoriumi Qualcomm Snapdragon S4 Pro (APQ8064), dirbančiu 1,5 GHz taktiniu dažniu, 2 GB operatyvioji atmintis, Adreno 320 grafikos posistemė. Visa tai leido paguldyti ant menčių bene visus 2012 metų flagmanus (tame tarpe ir Samsung „karštą pyragėlį“ Galaxy S III).

Screenshot_2013-03-29-20-26-28 Screenshot_2013-03-29-20-32-20

 

Screenshot_2013-03-29-20-48-07 Screenshot_2013-03-29-20-48-32

Baterija

Išmaniajame telefone Sony Xperia Z įdiegta 2230 mAh talpos ličio jonų baterija (Xperia ZL atveju – 2370 mAh). Iš praėjusios apžvalgos jau žinome, kad Snapdragon S4 procesoriai yra taupūs, kai jie aktyviai neapkraunami, tačiau pademonstruoja maksimalią galią, kai iš jų to reikalaujama. Tas pats nutiko ir testuojant akumuliatorių darbo laiką.

Screenshot_2013-04-01-00-15-21

Likus 6% baterijos talpos, skambinti jau neleido 🙁

Idle“ testo metu (keletas balso skambučių ir trumpųjų žinučių per parą) išmanusis telefonas veikė begėdiškai ilgai ir šį testą teko nutraukti dėl laiko stokos. Praktika parodė, kad ramybės metu Xperia Z gali išeikvoti vos keletą procentų per parą, tuo tarpu telefoną naudojant retai ir konservatyviai, galima kalbėti ir apie 9-10 parų.

Office“ režimas (balso skambučiai, SMS, el. paštas, kartas nuo karto pasinaudojama Internetu, viena kita nuotrauka) maloniai nustebino – išmanusis telefonas veikė 4 paras. Aišku, atkartoti tokio testo kiekvieną kartą su vis kitu mobiliu įrenginiu neįmanoma, tačiau Xperia V pavyzdys parodė, kad Sony telefonai su Qualcomm procesoriais gali tikrai daug, kai įdiegta talpi baterija. Šiuo atveju 2230 mAh akumuliatorius pilnai pasiteisino.

Multimedia“ testų metu (filmų žiūrėjimas lokaliai, vaizdinės medžiagos žiūrėjimas per Youtube, muzikos klausymasis) Sony Xperia Z baterija leido darbuotis apie 7 valandas 30 minučių.

Stress“ testo metu baterija išlaikė 2 valandas 15 minučių. Rezultatas neaukštas, taigi norintiems aktyviai žaisti su šiuo išmaniuoju telefonu, reikėtų pagalvoti apie tai, kad netoliese būtų elektros rozetė.

Kalbant apie baterijos pasikrovimo spartą, pilnas pasikrovimas truko apie 2 valandas 30 minučių, prijungus prie 220V elektros rozetės per komplekte esantį įkroviklį (kraunant per kompiuterio USB lizdą, akumuliatorius krovėsi beveik dvigubai ilgiau).

Beje, gamintojas į modelį Xperia ZL įdiegė kiek talpesnę bateriją, tačiau teigia, kad būtent Xperia Z akumuliatorius veikia ilgiau (matyt, tai susiję su tam tikrais programiniais energijos taupymo režimais, galbūt ir aparatinės įrangos ypatumais). Skirtumas nedidelis, tad Xperia Z baterijos testai turėtų  neblogai atspindėti ir Xperia ZL galimybes.

Sony Xperia Z privalumai ir trūkumai

Privalumai:

 • Didelis produktyvumo lygis;
 • Didelės raiškos ekranas;
 • Korpusas apsaugotas nuo drėgmės ir dulkių;
 • Stabiliai ir greitai veikianti programinė įranga (operacinė sistema, vartotojo sąsaja, gamintojo pateiktos aplikacijos);
 • Aukšto lygio muzikinės opcijos programinės įrangos lygmenyje;

Trūkumai:

 • Pagrindinė kamera neatitinka aukščiausio lygio išmaniesiems telefonams keliamų reikalavimų;
 • Garso posistemė atitinka tik vidutinės klasės sprendimus (neišnaudojamos programinės įrangos galimybės);
 • Plastikinis apvadas per mažai suapvalintas, todėl pridėjus telefoną prie ausies, jis gali nemaloniai durti (ypač kalbant telefonu ilgesnį laiką);

Ypatumai

 • Komplekte esančios ausinės dėl savo konstrukcijos gali tikti ne visų ausims, nors komplekte ir pateikiamos trys skirtingos guminės pagalvėlės;
 • Kai kurių standartinių kodekų nepalaikymas (gali tekti pasinaudoti trečių šalių multimedia grotuvais).

Išvados

Pažinties su Sony Xperia Z teko laukti nuo pat 2013 metų sausio mėnesio. Dabar, kai pagaliau pavyko susipažinti su šiuo japonų kompanijos flagmanu, galima susidaryti bendrą įspūdį apie Sony padėtį ir siekius išmaniųjų telefonų rinkoje. Verdiktas gana paprastas: šiek tiek paskubėjo. Xperia Z nuo pat pradžių buvo pozicionuojamas kaip aukščiausios klasės sprendimas, kuriam privalu kovoti ten, kur savo laiku buvo HTC One X, Samsung Galaxy S3, o ir tas pats kultinis iPhone.

Kol konkurentai nebuvo išleidę savo 2013 metų naujienų, kompanija Sony, panašu, nusprendė šiek tiek forsuoti įvykius, ir taip atsirado Xperia Z bei jos kiek paprastesnė modifikacija Xperia ZL. Iš dalies japonams pavyko: turime didelį produktyvumo lygį, flagmanui tinkantį 5“ įstrižainės Full HD ekraną, 2GB operatyvios atminties, o ir funkcionalumas neprastas, jau nekalbant apie firminį arkliuką – apsaugą nuo drėgmės ir dulkių bei galimybę „panardyti“ iki 1 metro gylio.

Iš kitos pusės, noras tapti Nr.1 privertė šiek tiek paskubėti ir pasinaudoti senu įdirbiu, kuris galbūt labiau tinka 2012-ųjų, tačiau ne 2013-ųjų flagmanui – tai ir vidutinio lygio kamera, vidutinio lygio garsiakalbis, tam tikri programinės įrangos niuansai, jau nekalbant apie neužapvalintą apvadą, nors flagmanas yra ta kategorija, kur, rodos, bent jau išorinis dizainas turėtų būti „išlaižytas“.

Sony Xperia Z yra būtent tas atvejis, kaip gamintojas aiškiai sau pasilieka erdvės tobulėti ateityje, ir tai daug lengviau, nei sukurti idealų produktą ir paskui sukti galvą, ką dar įdiegti, kad vartotojų lūkesčiai būtų nenuvilti. Galbūt ne veltui kompanija Sony vienu metu išleido iš karto du modelius – Xperia Z ir Xperia ZL, kurie verčia tarsi patį vartotoją pasakyti, kuris yra jam patrauklesnis. Antra vertus, kategoriško sprendimo iš gamintojo pusės nebuvimas gali pakišti koją ir padėti tiems konkurentams, kurie aiškiai pasakys, kas yra jų flagmanas ir kuo jis geresnis už visus kitus.

Komentuoti nebegalima


Kitos kategorijos naujienos