Negatyvi smurtinių kompiuterinių žaidimų įtaka paauglių psichikai akivaizdi?


teenager-gamer

Kompiuterinių ir video žaidimų įtaka žmonėms su nestabilia psichika (beje, kaip ir visiems kitiems) vis dažniau tampa įvairių tyrimų objektu, ir tai visai suprantama. Laikas nuo laiko įvyksta tragiški įvykiai, susiję su žiauriu susidorojimu iš tų žmonių pusės, kurie, kaip vėliau paaiškėja, buvo užkietėję kokios nors pirmo asmens šaudyklės gerbėjai.

Stokholmo universiteto nervinių sutrikimų instituto (Švedija) specialistai atliko dar vieną eksperimentą: 30 paauglių, kurių amžius – nuo 13 iki 16 metų, buvo padalinti į kelias grupes. Pirmoji kasdien žaidė po tris valandas ir ilgiau žaidimus su smurto scenomis, antroji – ne daugiau vienos valandos. Vėliau abi grupės skirtingomis dienomis iš pradžių žaidė prieš miegą 2 valandas žaidimą Manhunt (skandalingai pagarsėjusį projektą, kuris skatina kuo žiauresnį oponento sudorojimą), o vėliau – 2 valandas arkadinį konsolių žaidimą Animaniacs.

Tą dieną, kai buvo žaidžiamas Manhunt, antroje grupėje buvo pastebėti miego sutrikimai, padidintas širdies ritmo susitraukimų kiekis, nusiminimo požymiai. Pirmoje grupėje tokių požymių taip pat buvo, tačiau jie pasireiškė ne taip smarkiai.

Mokslininkai padarė keletą išvadų. Pirmoji: reguliariai žaidžiami žaidimai, kuriuose yra smurto scenų, sumažina jautrumą, daug ramiau žiūrima į žiaurumus ir smurtą. Tai, beje, aktyviai naudojama JAV armijoje, kai ruošiami kareiviai, kurie vėliau turės fiziškai naikinti savo priešą. Civilizuotose visuomenėse toks jautrumo sumažėjimas lemia dažnesnes neadekvataus smurto panaudojimo apraiškas, ypač tose situacijose, kai žmogus reaguoja refleksyviai (nespėdamas blaiviai įvertinti situacijos).

Antroji išvada: paprastiems žmonėms epizodinis susidomėjimas smurtą propaguojančiais žaidimais gali sukelti negatyvias pasekmes (pavyzdžiui, miego sutrikimai, nerimastingo nuovargio jausmas, nusiminimas).

Iš esmės, suaugęs žmogus turi teisę pats rinktis, ką ir kiek laiko jis žais, tačiau paaugliams vienareikšmiškai reikėtų drausti valandų valandas sėdėti prie kraujo pilnų šaudyklių – negatyvi įtaka jų psichikai specialistams abejonių nekelia.

Komentuoti nebegalima


Kitos kategorijos naujienos