Britų mokslininkai šizofreniją gydo, pasitelkdami kompiuterinius avatarus


avatar-therpay

Šizofrenija, kaip ir daugumą kitų psichinių susirgimų, šiuo metu gydoma vaistais. Tačiau ką daryti, kai toks metodas neveikia? Britų mokslininkai tvirtina, jog tokiems žmonėms reikia tiesiog pasikalbėti su savo balsais, žiūrint į savo antrosios asmenybės avatarą, kurį sugeneruoja kompiuteris.

Taip vadinamą „avatarinę terapiją“ sukūrė Londono universitetinio koledžo specialistai. Klinikinių bandymų metu virtualūs balsai sugebėjo nuslopinti nedidelės pacientų grupės, kurios neveikė vaistai, galvose „gyvenusius“ balsus.

Profesoriaus Julian Leff, kuris yra tokios idėjos autorius, teigimu, pacientai nemano, jog kompiuteriniai avatarai, skirtingai nei balsai jų galvose, gali jiems kaip nors pakenkti, nužudyti juos ir ar jų šeimos narius. „Tokiu būdu, terapija padeda pacientams įgauti pasitikėjimo ir drąsos tam, kad galėtų susitikti su savo „persekiotojais“ akis į akį.“

Bandymų metu šizofrenikas turėjo pasirinkti vieną iš kelių kompiuterinių avatarų kompiuterio ekrane. Savaime suprantama, pasirenkamas tas, kuris labiausiai atspindi balsą, esantį jo galvoje. Vėliau avatarą pradeda valdyti gydytojas, kuris jį priverčia sakyti įvairias frazes tuo balsu, kurį paprastai girdi pacientas. Priešingai nei pacientą kankinantis balsas, kompiuterinė versija pacientą palaiko, skatina kovoti su haliucinacijomis.

Kiekviena terapijos sesija trunka apie 30 minučių, po to jos įrašas parodomas šizofrenikui, kad jis galėtų viską perklausyti, jei galvoje balsas vėl pradės kankinti. Dauguma eksperimente dalyvavusių pacientų balsus ėmė girdėti rečiau, o trys pacientai apskritai pasakė, kad haliucinacijos daugiau jų nekankina.

Mokslininkai ir toliau tęsia darbus šia kryptimi. Kitas eksperimentas numato, kad bus pasitelkta daug didesnė pacientų grupė, kuriai kompiuterinių avatarų terapijos metodas bus taikomas iki 2015 metų.

Komentuoti nebegalima


Kitos kategorijos naujienos