Tapo žinoma, kas paviešino informaciją apie visuotinę sekimo programą PRISM


Britų leidinys The Guardian publikavo interviu su žmogumi, kuris paviešino informaciją apie tai, jog JAV Nacionalinė saugumo agentūra (NSA) seka amerikiečių vartotojų duomenis visų didžiųjų IT kompanijų tarnybose (taip vadinama programa PRISM). Šią informaciją atskleidė 29 metų techninis asistentas Edward Snowden. Būtent jis per amerikiečių laikraštį Washington Post papasakojo apie vyriausybinę programą PRISM.

Edward Snowden - žmogus, nutekinęs informaciją apie vartotojų visuotinę sekimo programą PRISM

Edward Snowden – žmogus, nutekinęs informaciją apie vartotojų visuotinę sekimo programą PRISM

Dabar E. Snowden yra Hong Konge. Savo veiksmus jis paaiškino pilietine pareiga – jis teigia, kad jo veiksmai yra pilnai pateisinami tuo nepasitenkinimu, kuris dabar kilo visuomenėje. „Nors su manimi gali nutikti viskas, kas tik įmanoma, tai man suteikė viltį, kad ši situacija bus į naudą visai Amerikai. Aš niekada nepamatysiu namų, tačiau aš žinojau, ką darau“, – teigė jis.

E. Snowden pabrėžė, kad JAV piliečiai iki šiol ne viską žino apie NSA galimybes – jis papasakojo apie pasiklausymo įrangos diegimo praktiką ir konkrečių kompiuterinių sistemų nustatymo vietą tinkle. Jis paneigė neseniai JAV prezidento B. Obamos pareiškimus, kad duomenų paėmimas vykdomas tik konkrečių asmenų atveju. „NSA tikrina visus komunikacinius kanalus be išimties. Iš pradžių viską „įsiurbia“, paskui aiškinasi“,- teigė E. Snowden.

E. Snowden dešimt metų dirbo vyriausybinėse institucijose. 2003 m. jis nuėjo į kariuomenę, po to pradėjo dirbti NSA, dar vėliau – CŽV. Amerikiečio šeima iki šiol nežinojo apie jo veiksmus. Į klausimą, kas bus su juo vėliau, E. Snowden atsakė: „Nieko gero“.

Skandalas dėl PRISM programos iki šiol netyla. Tokios kompanijos, kaip Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube, Apple, o taip pat Dropbox kaltinamos dalyvaujančios arba greitai pradėsiančios dalyvauti visuotiniame amerikiečių sekime. Programa pradėjo veikti prieš penkerius metus, čia aktyviai reiškiasi tiek NSA, tiek ir FTB. Sekimo programa numato bet kokios informacijos rinkimą, tiesiogiai prisijungiant prie vidinių technologijų kompanijų serverių.

Žurnalistai iš The Verge susiekė su visų minėtų kompanijų atstovais. Šie vienu balsu tvirtino, jog nieko nežino apie programą PRISM ir niekada nesuteikė vyriausybinėms organizacijoms prieigos prie savo serverių. Vis tik leidinys The New York Times tvirtina, kad kompanijos lengvai išsisuko su savo komentarais, kadangi sistema veikia kiek kitaip.

729t5f49

Pranešama, kad JAV Vyriausybė verčia tokias kompanijas, kaip Google, Apple, Microsoft ir Facebook, sukurti kažką panašaus į ypatingo saugumo skaitmeninius kambarius: atskirus portalus, kuriuose renkama informacija, o prie jos vėliau gali gauti prieigą specialiosios tarnybos. Leidinys The New York Times teigia, kad Twitter atsisakė dalyvauti programoje PRISM, tačiau Facebook vis dėlto sukūrė „saugumo portalų“ sistemą, nepaisant Mark Zuckerberg pasipiktinimo tokiais kaltinimais ir atsisakymo tai patvirtinti.

Šaltinių teigimu, nors PRISM šiuo metu eskaluojama kaip visuotinė amerikiečių sekimo programa, tačiau ekspertai pažymi, kad minimos technologijų kompanijos veikia pasauliniu lygiu, taigi JAV specialiosios tarnybos gali gauti prieigą prie bet kurio vartotojo duomenų, kurie yra socialiniuose tinkluose, „debesų“ failų saugyklose ir panašiose WEB tarnybose.

36vhuyus d25eek7a

Vienas komentaras

  1. Remigijus parašė:

    Nesistebiu, mes daug ko nežinome. Kuo labiau tampame komunibalilesni, naudojantis tam tikras priemones, kaip internet’as, tuo mes tampame „viešesni“/pažeidžiamesni…


Kitos kategorijos naujienos