Stacionarus Android: jūsų kitas kompiuteris bus su žaliu žmogeliuku


Jau ilgiau nei dešimtmetį asmeninių kompiuterių rinka buvo kovų arena, kurioje varžėsi vos trys platformos. Netikėtai vos per kažkokius vienerius metus prie jų prisidėjo ketvirtas žaidėjas. Ir štai jūsų kitas asmeninis kompiuteris, kai tik ryšitės jį nusipirkti, gali turėti ne Microsoft Windows, ne Apple Mac OS X arba Linux, o „nerimtą“ Google Android.

Asus jau pristatė hibridinį įrenginį, kuris kėsinasi į Windows šventovę - asmeninių kompiuterių rinką

Asus  Transformer Book Trio kėsinasi į Windows šventovę – asmeninių PC rinką (Android Police nuotrauka)

Prisipažinkite: jei jūs rimtai ir nesvarstėte tokios galimybės, tai bent jau intuicijos lygmenyje, pasąmonėje šią idėją svarstėte. Ir taip nutiko ne tik jums, kaip vartotojams, tačiau ir asmeninių kompiuterių gamintojams. Daugelis jų jau anonsavo, ruošiasi tą daryti, o galbūt net jau pardavinėja tradicinius kompiuterius su Android, tuo tarpu Google, panašu, tuoj tuoj praneš apie tai, jog mobili operacinė sistema gaus reikiamas stacionariems kompiuteriams savybes.

Taigi apie viską iš eilės. Šiuo metu galima konstatuoti, kad formuojasi dvi taip vadinamų „Android PC“ kategorijos. Viena jų siūlo hipertrofuotą planšetinį kompiuterį arba hibridą, kuris apjungia nešiojamo ir planšetinio kompiuterio funkcionalumą. Tipinis šios kategorijos atstovas galėtų būti, pavyzdžiui, HP Slate 21, kuris turi 21,5“ įstrižainės sensorinį ekraną su viduje paslėptu procesoriumi nVidia Tegra 4. Čia ir integruotas duomenų kaupiklis, ir USB jungtys, ir SD kortelių skaitytuvas… Operacinės sistemos vaidmenį, savaime suprantama, atlieka Android (konkrečiu atveju – 4.2 Jelly Bean).

Vis tik HP nėra vieniša – panašius sprendimus anonsavo ASUSAcer ir daugelis kitų kompanijų, kurios mobilioje rinkoje mato galimybę ne tik užsidirbti, tačiau ir pasiūlyti kažką neįprasto.

All-in-One tipo stacionarus kompiuteris HP Slate 21 su OS Android (PCWorld nuotrauka)

All-in-One tipo stacionarus kompiuteris HP Slate 21 su OS Android (PCWorld nuotrauka)

Lygiagrečiai su jais atsiranda ir antra Android PC kategorija – tai ekrano neturintys mikrokompiuteriai, kurie paprastai talpa delne, o kartais labai primena USB atmintinę arba išorinį TV imtuvą, prie kurių reikia prijungti monitorių, pelę, klaviatūrą. Vis tik funkcionalumu jie vargu, ar nusileidžia pirmos kategorijos produktams: turime tuos pačius alternatyvius (ARM) procesorius, tą patį atminties kiekį, tas pačias praplėtimo galimybes.

Tokių įrenginių kiekybinį svorį rinkoje galima įvertinti iš tos pačios Google publikuojamos statistikos: maždaug kas dvidešimta Android kopija veikia įrenginyje, kuris yra daug didesnis nei tradicinio planšetinio kompiuterio (reikia suprasti, kad OS įdiegta būtent asmeniniame kompiuteryje). O tai jau apie 50 mln. įrenginių. Tokiu būdu, norime mes to ar nenorime, tačiau Android PC segmentas jau egzistuoja. Vis tik kodėl Android dar nelaikoma pilnaverte stacionaria platforma?

Su taikomosiomis programomis Android viskas tvarkoje. El. parduotuvėje yra viskas, kas būtina, jog būtų patenkinta absoliuti dauguma namų vartotojų ir neišrankių verslo atstovų. Naršymas Internete ir komunikacijos, biuro ir darbo su grafika programos, multimedia kiekvienam pagal skonį, o apie žaidimus apskritai nėra ką kalbėti. Jei anksčiau Android buvo vertinama kaip išskirtinai vartojimui skirta platforma, tai šiandien ji tinkama ir kūrimui. Užtenka prie planšetinio kompiuterio prijungti USB arba Bluetooth klaviatūrą ir taip praleisti vieną dieną.

Android kompiuteriai jau kuris laikas draugauja su periferiniais įrenginiais. Spausdinti taip pat moka

Android kompiuteriai jau kuris laikas draugauja su periferiniais įrenginiais. Spausdinti irgi moka (HP nuotrauka)

Kiek sudėtingiau su išorinių įrenginių tvarkyklėmis, kurie, panašu, standartinėje Android konfigūracijoje „apipjaustyti“ iki minimumo. Vis tik sistemos branduoliu ir toliau išlieka Linux, taigi naujų tvarkyklių pridėjimo problema sprendžiama gana trivialiu būdu (paprastu varnelių uždėjimu kompiliacijos etape, nors tuo turi pasirūpinti gamintojas), o tai patvirtino HP su savo Slate 21. Taigi su periferija problemų artimiausioje ateityje kilti neturėtų.

Vis tik su vartotojo sąsaja vis dar kyla nemažų bėdų. Iš principo, naujausios Android versijos geba užimti visą didelės įstrižainės ir raiškos ekraną. Vis tik aplikacijų valdymas turėtų būti tobulinamas. Pilnavertiškai valdyti kelias programas viename ekrane kol kas neįmanoma, daugelis programų nepritaikytos prie mastelių keitimo arba daro tai labai negražiai. Ar tik ne čia slypi Android kaip nepilnavertės stacionarios sistemos bėdos? Ir ar ne tai nuolat eskaluojama, norint sumenkinti šią operacinę sistemą? Kol kas vartotojui lengviau suprasti stacionarios platformos migravimą į mobilius įrenginius, o ne atvirkščiai.

Vis tik prieš stereotipus ir kitus nedidelius nesklandumus galima panaudoti puikų ginklą – mažą kainą. Pirmai kategorijai priklausantys Android PC jau pasiekė vidutinę $400 kainą (FACEIT.LT skaitytojai galėtų pasufleruoti nemažai tokių variantų). Antros kategorijos kompiuteriai masiniais turėtų tapti rudenį arba pačioje metų pabaigoje, o jų kaina jau dabar dažnai yra mažesnė nei $100 (tūlas Raspberry Pi apskritai kainuoja apie 100 litų).

Tokie nebrangūs Android mikrokompiuteriai puikiai tinka pažinčiai su technologijų pasauliu

Tokie nebrangūs Android mikrokompiuteriai puikiai tinka pažinčiai su technologijų pasauliu

Tarp šių kainų žirklių yra pakankamai daug erdvės manevrams. Netgi procesorių gigantas Intel prognozuoja, kad gali atsirasti Android nešiojamų kompiuterių, kurie kainuos apie $200 (panašiai nusiteikusi ir kompanija AMD). Tokios kainos nelabai įprastos tradicinių asmeninių kompiuterių gerbėjams (čia kainos apskritai linkusios artėti prie keturių skaitmenų sumos), tačiau būtent tai eilinio vartotojo akyse atrodo labai patraukliai.

Dabar belieka leisti vartotojui suprasti, kad Android oficialiai pasiruošusi užimti vietą tiek namuose, tiek ir darbe. Tikėtina, kad tam kompanija Google jau ruošiasi. Liepos 24 d. turėtų įvykti žiniasklaidos ir rinkos analitikų susitikimas su Google Android padalinio vadovu Sundar Pichai. Kalbama, kad susitikimo metu nebus ryžtasi parodyti Android 5.0 Key Lime Pie, tačiau manoma, kad bus prabilta apie stacionarią operacinės sistemos sąsają. Ir mažai kas abejoja, kad Android 5.0 bus demonstruojamas ir asmeniniame kompiuteryje.

Kas dar galėtų Android sutrukdyti kelionėje į stacionarių kompiuterių nišą? Virusai ir kenkėjiška programinė įranga? Vargu, kadangi tradicinių asmeninių kompiuterių vartotojų tuo nenustebinsi. Varžovu gali tapti Chrome OS, kurios sėkmė biudžetinių įrenginių segmente atrodo įspūdingai – iki $400 kainuojančių nešiojamų kompiuterių segmente JAV rinkoje kas ketvirtą sistemą okupavo Chrome OS.

Operacinės sistemos Android žygis į stacionarių kompiuterių segmentą dar tik prasideda...

Operacinės sistemos Android žygis į stacionarių kompiuterių segmentą dar tik prasideda…

Vis tik čia lemiančiu faktoriumi turėtų tapti įprotis. Android pažįstama vos ne kiekvienam Žemės gyventojui (galbūt nenaudojo, tačiau iš nuogirdų tikrai žino). O štai Chrome OS girdėta tik besidomintiems IT rinka, juo labiau, kad dar gajus stereotipas, kad ši Google operacinė sistema be Interneto visiškai nenaudinga. Ir nesunku atspėti, ką pasirinks vartotojas, jei prieš jį bus panašios kainos ir išvaizdos kompiuteriai su Android ir Chrome OS.

Nesinori nuliūdinti Linux gerbėjų (ne vienerius metus tenka naudotis Ubuntu ir Fedora sistemomis), tačiau būtent Android lemta tapti tuo tikruoju stacionariu Linux, apie kurį jau virš dešimt metų svajoja kompiuterių entuziastai. Po kurio laiko, kas ten žino, galbūt Android bent jau vartotojų segmente išstums ir Microsoft Windows? Galima spėti, kad jau šiais metais per šventinių išpardavimų sezoną prekyboje pamatysime ne vieną tradicinį asmeninį kompiuterį su žalio žmogeliuko logotipu. Tiesa, tai greičiausiai atsitiks ne Lietuvoje: mūsų šalyje net ir planšetinių kompiuterių invazija prasidėjo daug vėliau, nei Vakaruose.

11 komentarai (-ų)

 1. assasiner223 parašė:

  gaminimui pc nieks nepakeis

 2. Leons parašė:

  Aišku kiekvienam pagal poreikius ir skonį, bet pagalvojus apie Android kaip apie PC OS nukrato šiurpas – tiek geresnių alternatyvų yra. Žinoma Android pranašumas jos populiarumas 🙂

 3. Pasipiktinęs parašė:

  Na jau ne. Aš net telefono su Android nekenčiu, o ką jau kalbėti apie PC. PC turi būti Windows ir nieko daugiau. Windows yra geriausia. Alternatyvų nėra.

  • haha parašė:

   sako windows alternatyvu nera. lol. turbut taip galima butu apibudinti iprasta pc vartotoja

  • Gintare parašė:

   Dar vienas grauztuko gerbejas. Ar tu is vis zinai ka tas zodis reiskia ?

   • iMngs parašė:

    Nu nafik tu rasai jei nieko nekerti? Manai daugiau nera OSu apart OSX ir Win? Norejai isprusus pasirodyt ir ne obuolio gerbeja o gavaisi bum bum.

  • tadas to pasipiktines parašė:

   alterntyvu ir nereikia. pirma vieta ima mac os, antra linux, trecia windows.

 4. thermal parašė:

  jei paprastam useriui užtenka išmanių telefonų (pažįstu tokių, kurie savo stacionarus ar laptopus jungia vos kartą per savaitę ar rečiau, nes išmanų turi), tai android bus pats tas. ir kompai bus pigesni su android, ir apps’ai visur bus vienodi, gyvenk ir žvenk iš malonumo 🙂

 5. gunman parašė:

  Na nezinau, kaip jus ir kodel taip traktuojat, bet nereiktu windows dar taip anksti nurasyti. Manau si OS eina teisingu keliu. Ir visi pc su touch screen ganetinai patogu. O Android tarsi grizimas atgal. Kas liecia sauguma, tai manau tik windows.

  • Zero parašė:

   Ar tik ne tie patys Windows saugumo 0 . Vien IE kiauras kaip koštuvas o prie to pačio prisideda juokinga Microsoft Security Essentials (buvo testai kad net nemokamos antivirusinės duoda malkų ) .

  • iMngs parašė:

   Kas liecia sauguma tai WIN tikrai nera labai jau saugus. Nori saugumo naudok OSX, ten dar tikrai maziau kenkeju.


Kitos kategorijos naujienos