Lenovo Thinkpad Edge E530 apžvalga


Lenovo-ThinkPad-Edge-E530

Po truputį artėja sezonas „Atgal į mokyklą“, kuriam pradeda ruoštis ne tik moksleiviai/studentai, tačiau ir kompiuteriais prekiaujančios firmos. Šį kartą nusprendėme pasirinkti vieną iš populiariausios kainų kategorijos „iki 1500 lt“ atstovų – Lenovo Thinkpad Edge E530. Šis nešiojamas kompiuteris mūsų rinkoje sutinkamas tiek su Sandy Bridge, tiek ir su Ivy Bridge platforma. Kadangi skirtumas tarp jų visiškai minimalus, nusprendėme daryti taip, kaip pasielgtų dauguma vartotojų – pasirinkti pigesnį.

Nešiojamo kompiuterio Lenovo Thinkpad Edge E530 specifikacijos:

Charakteristikos Lenovo Thinkpad Edge E530
Mikroschemų rinkinys Intel® Chief River Chipset HM77
BIOS / versija H0ET70WW 2.04 (09/11/2012)
Procesorius Intel Pentium B980 @ 2.4 GHz
L2  / L3 spartinančioji atmintis 2 x 256 KB / 2 MB
Branduolys / technologija Sandy Bridge / 32 nm
Operatyvioji atmintis 1x 4096 MB (Hynix)
Atminties taktinis dažnis / tipas 1600 MHz / DDR3 SDRAM
Ekranas / raiška 15,6″ TN Anti-Glare / 1366 x 768
Grafinis procesorius (GPU) Intel HD Graphics 2000 (GT1)
Video atminties kiekis VRAM
Grafinio procesoriaus dažniai 650 @ 1150 MHz
Kietas diskas / formatas Western Digital WD5000BPVT / 2,5″
Kieto disko talpa 500 GB
Sąsaja SATA-II
Greitis 5400 rpm
Optinių diskų įrenginys PLDS DVD-RW DS8A8SH
Garso posistemė Conexant 20671 Smart Audio HD
LAN kontroleris Realtek RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet
Wi-Fi modulis / standartų palaikymas Intel Centrino Wireless-N 2230 GBN
Garsiakalbiai / mikrofonas yra / yra
Atminties kortelių skaitytuvas 4-in-1 Realtek SD Card Reader
USB 2.0 / USB 3.0 / eSATA / IEEE1394 / IrDA 1 / 3 / 0 / 0 / 0
Modemas / LAN / Wi-Fi / Bluetooth/ WiMAX 0 / 1 / 1 / 1 / 0
Vaizdo išvestys: D-Sub / DVI / HDMI / DP 1 / 0 / 1 / 0
Pirštų atspaudų skeneris yra
WEB kamera 720P HD Webcam
Maitinimo blokas AC/DC 100 – 240 V, 1,5 A, 50-60 Hz / 20 V, 3.25 A / 65W
Baterijos tipas / talpa 6 cell Li-Ion /  4400 mAh
Nešiojamo kompiuterio matmenys 377 x 245 x 31,1 mm
Svoris 2,45 kg
Operacinė sistema Windows 8 64-bit

 

Intel Sandy Bridge platformai, kurią galima priskirti prie „darbinių arkliukų“, kompaniją palaiko naujausia operacinė sistema Windows 8. Turime standartinį 15,6“ ekraną, kuris nusipelno pagyrimo už matinį paviršių, eilę periferinių jungčių, tarp kurių galima paminėti net tris USB 3.0. Svoris nėra jau toks mažas – 2,45 kg, o ir korpusas nėra vienas ploniausių – 31,1 mm, tačiau už tokią kainą ir funkcionalumą gamintojas, matyt, kažko daugiau pasiūlyti negalėjo. Ką gali mūsų „bandomasis triušis“, mes pamatysime šioje apžvalgoje.

Komplektacija

Pažvelgus į nešiojamo kompiuterio kainą, galima drąsiai pasakyti, kokia jo komplektacija. Lenovo Thinkpad Edge E530 – ne išimtis. Pakuotėje rastas tik pakrovėjas ir kelios vartotojo instrukcijos skirtingomis kalbomis (lietuvių, deja, nebuvo).

IMG_2079

Optinių laikmenų komplekte nėra; tvarkykles galima parsisiųsti iš gamintojo puslapio – čia rasite programinę įrangą, tinkančią 32/64 bitų operacinėms sistemoms Windows 7/Windows 8. Operacinė sistema Windows 8 su visa reikalinga programine įranga įdiegta nešiojamame kompiuteryje. Norintys įdiegti Windows 7, per BIOS turės atjungti UEFI palaikymą ir nustatyti įkrovos režimą „Legacy first“ – kitokiu atveju pasikrauti iš CD/DVD arba USB atmintinės nepavyks.

Eksterjeras: dizainas ir ergonomika

Išorinis dizainas gana paprastas, netgi šiek tiek asketiškas, jei ne tam tikri Thinkpad serijos elementai, kuriems būdinga raudona spalva. Ekrano išorinis dangtis – plastikinis, tačiau padengtas plonu gumos sluoksniu, kurį liesti pakankamai malonu. Visur dominuoja matiniai paviršiai, kurie neleidžia nešiojamam kompiuteriai prarasti patrauklios išvaizdos.

IMG_2045

Apatinė dalis nusėta ventiliacinių ertmių, kurios sukoncentruotos ties pagrindiniais komponentais – procesorius, operatyvioji atmintis, kietas diskas ir motininės plokštės pagrindinis mikroschemų rinkinys. Nugarinė dalis padaryta iš plastiko (aišku, nieko kito iš šios kainų kategorijos buvo galima nesitikėti).

IMG_2048

Windows 8 lipdukas atlieka tik reklaminį vaidmenį, kadangi reikiami licenciniai raktai „įsiūti“ tiesiai į nešiojamo kompiuterio BIOS.

IMG_2138

IMG_2136

Thinkpad Edge E530 yra vienas iš tų retų nebrangių nešiojamų kompiuterių, kuriuose pakeisti pagrindinius komponentus ir išvalyti aušinimo sistemą nesukels jokių problemų. Atsukus ketvertą varžtelių, pasiekiamas ventiliatorius, kietas diskas, operatyvios atminties modulis, CMOS baterija, Wi-Fi modulis. Nuimamoje plastmasinėje nugarėlėje esančios ventiliacinės ertmės iš vidaus papildomai apsaugotos nuo dulkių specialiu tinkleliu.

IMG_2062

Kairėje pusėje yra Kensingtono užraktas, ventiliacinė ertmė, trys USB 3.0 jungtys, HDMI, VGA (D-Sub) lizdai.

IMG_2060

Dešinėje pusėje rasime maitinimo lizdą, RJ-45 (Gigabit Ethernet) jungtį, optinių diskų įrenginį, USB 2.0 (palaiko įkrovimo režimą net ir tuomet, kai nešiojamas kompiuteris išjungtas) bei 3,5 mm garso išvestį.

IMG_2069

Priekinėje briaunoje rasime 4-in-1 atminties kortelių skaitytuvą, taip pat groteles, už kurių slepiasi garsiakalbiai.

Nešiojamame kompiuteryje įdiegtas 15,6” įstrižainės ekranas su 1366 x 768 taškų raiška. Iš tokios kainų kategorijos produkto, savaime suprantama, kažko daugiau tikėtis nevertėjo. Apie matricos tipą kažko konkretaus surasti nepavyko, tačiau iš matymo kampų galima spręsti, kad tai yra TN. Pats ekranas yra matinis, o tai bene pagrindinis jo privalumas, lyginant su „blizgiais“ konkurentais.

IMG_2050

Thinkpad Edge E530 turi „pilną“ klaviatūrą, t.y. dešinėje pusėje rasime skaičių bloką. Viršutinė mygtukų linija, kurioje paprastai yra F1-F12 klavišai, pagal nutylėjimą atlieka tokias funkcijas – garso, ekrano ryškumo didinimas/mažinimas, web kameros ir mikrofono įjungimas/išjungimas ir pan. Tai leidžia greičiau pasiekti norimas funkcijas. F1-F12 mygtukų funkcionalumas pasiekiamas kartu su Fn klavišo kombinacija. Kam patinka tradicinis variantas (pirma F1-F12, o tik paskui funkciniai klavišai, visa tai gali pakeisti per BIOS).

IMG_2078

Klaviatūros mygtukai yra salelių tipo, dirbti ja tikrai patogu ir komfortiška. Lyginant su tradiciniais verslo klasės Thinkpad nešiojamais kompiuteriai, Edge E530 klaviatūros mygtukai veikia šiek tiek garsiau, tačiau dirbti tai netrukdo – paspaudimas užtikrintas, jokių mygtukų klibėjimų ar klaviatūros „prasėdimų, įdubimų“ nėra. Vienintelis niuansas – kairės apatinės dalies kampe norėtųsi matyti „Ctrl“, o ne „Fn“ mygtuką.

IMG_2058

Viršutinė dalis užimta minimaliai: kairėje pusėje yra įjungimo mygtukas.

Žemiau klaviatūros esanti sritis puikiai atspindi Thinkpad seriją. Lietimui jautrus laukelis yra vientisas, ir tai Edge E530 skiria nuo senesnių ThinkPad modelių. Antra vertus, toks sprendimas logiškas, kadangi virš jo įdiegti kairys/dešinys mygtukai bei UltraNav navigacinis valdiklis (viskas tradiciškai pažymėta raudona spalva). Pastarasis leidžia pelės kursorių valdyti nė kiek ne prasčiau, nei lietimui jautriu laukeliu. Šalia lietimui jautraus laukelio – pirštų atspaudų skaitytuvas.

IMG_2067

Vienas mylimiausių mūsų testų – „Kas pasaulyje ploniausias“. Jis aiškiai parodo, nebrangūs nešiojami kompiuteriai plonėti, deja, neskuba. Degtukų dėžutės storis – 16,5 mm, tuo tarpu Lenovo Thinkpad Edge E530 – visi 31,1 mm. Misteriu „Elegancija“ šio kompiuterio tikrai nepavadinsi, o ir vežtis į poilsinę kelionę visiškai nesinori.

IMG_2133

Priekinė dalis (viršuje) ir nugarinė dalis (apačioje)

IMG_2134

Maksimalus ekrano atvertimo kampas nesužavėjo, tačiau tai nestebina – praktiškai absoliuti dauguma tokią ekrano tvirtinimo konstrukciją turintys nešiojami kompiuteriai (net ir ultrabookai) „lankstumo“ nepasižymi.

Maksimalus ekrano privėrimas taip pat smarkiai nenustebino – kažką panašaus mes matėme ASUS X501a testų metu.

IMG_2157 IMG_2158

Techniniai parametrai

Apžvalgos pradžioje jau galėjome matyti specifikacijų lentelę, tad dabar trumpai apžvelgsime pagrindinius komponentus.

cpu-z-idle cpu-z-load

Lenovo Thinkpad Edge E530 aparatinė platforma jau gerai pažįstama iš ankstesnių testų: turime reikalų su dviejų branduolių Sandy Bridge procesoriumi Pentium B980 (2.4 GHz), kurio TDP lygis – 35 W. Jokių Hyper-Threading ir Turbo Boost technologijų, jokio AES šifravimo aparatiniame lygmenyje palaikymo.

Pentium B980 įtampa svyruoja nuo 0,760 V iki 1,191 V. Rezultatas praktiškai identiškas kitiems Pentium (Sandy Bridge) modeliams.

gpu-z-lenovo-edge-e530

Grafikos posistemę sudaro integruotas adapteris Intel HD 2000 (GT1), su kuriuo esame puikiai pažįstami, taigi prie jo ilgiau neapsistosime.

Duomenų kaupiklis – Western Digital (WD) gamybos 500 GB talpos kietas diskas su 5400 aps./min. sparta. Kai nešiojamas kompiuteris nėra sunkiai apkrautas, kietas diskas kartais skleidžia garsus, kurie primena trakštelėjimus – tarsi kieto disko viduje kažkas įsijungia ar išsijungia.

hdtune-lenovo-tp-edge-e530

Bendras kieto disko triukšmo lygis yra labai nedidelis, jo darbas beveik negirdimas net ir atsitiktinės failų prieigos („Random Access“) testų metu.

Kieto disko produktyvumo lygis yra šiek tiek žemiau vidutinio – rezultatas truputį žemesnis nei Asus X501 rastame Hitachi kaupiklyje, kuris savo darbu įspūdžio nepadarė, taigi Lenovo įdiegtas WD kietas diskas – juo labiau.

Produktyvumo testai

Pirmasis testas – PCMark Vantage. Nors ir nebe naujas, tačiau jis neblogai parodo bendrą sistemos spartą:

 • Memories“ – testas yra skirtas išmatuoti sistemos produktyvumą, dirbant su skaitmeninėmis fotografijomis bei vaizdine medžiaga;
 • TV and Movies“ – aukštos raiškos vaizdinės medžiagos atkūrimas ir perkodavimas;
 • Gaming“ – matuojamas produktyvumas įvairiose 3D programose;
 • Music“ – įvairių garso formatų perkodavimas;
 • Communications“ – WEB resursų lankymas, darbas su el. paštu ir IP telefonijos naudojimas;
 • Productivity“ – dar viena nesudėtinga užduotis, kurioje modeliuojamas darbas su tipinėmis biuro programomis;
 • HDD“ – paskutinis testas, matuojantis tik duomenų kaupiklių posistemės darbą.

PCMark Vantage testui mūsų nešiojamas kompiuteris Lenovo Thinkpad Edge E530 nelabai patiko. Nors Pentium B980 dirba 100 MHz didesniu dažniu, nei Pentium B970, tačiau panašu, kad ASUS X501 šiek tiek geriau optimizuotas. Kartu norėtųsi dar kartą akcentuoti, jog skirtumų tarp Pentium ir Core i3 modelių beveik nėra. Core i3 palaikomas Hyper-Threading didelės naudos neduoda, o vienintelis privalumas – talpi L3 spartinančioji atmintis, iš kurios daugiausia naudos – dirbant su daug resursų reikalaujančiomis biuro programomis. Visur kitur karaliauja didesnis taktinis dažnis.

pcmark-vantage-lenovo-edge-e530

Windows 7 produktyvumo indeksas atitinka anksčiau testuotų Intel Pentium (Sandy Bridge) platformą turinčių modelių lygį – 4,6 balo iš 7,9 galimų. Silpniausiai pasirodė integruota grafika, kuri su Windows Aero aplinka tvarkosi prasčiau, nei su žaidimais.

win7-index

3DMark 06 ir 3DMark Vantage testai dar kartą iliustruoja, kad mūsų nešiojamas kompiuteris skirtas ne žaidimams. Progresas stebimas tik dėl to, kad turime kiek didesnį taktinį dažnį (beje, dėl jo greičiausiai ir aplenktas Core i3 atstovas su galingesniu Intel HD Graphics 3000). Šiuolaikinių žaidimų pažaisti nepavyks, tačiau tam Lenovo Edge E530 ir neskirtas.

3dmark06-lenovo-edge-e530 3dmarkvantage-lenovo-edge-e530

Taip pat buvo atliktas testas, pasitelkiant programą Adobe Lightroom 4.2. Testas numato 10 megapikselių RAW formato nuotraukų (79 vienetai, bendra apimtis – 1 GB) eksportavimą į JPEG (kokybė – 100%).

lightroom-lenovo-edge-e530

Adobe Lightroom patinka aukštas taktinis dažnis, tuo ir naudojasi Pentium B980 prieš 100 MHz lėtesnį Pentium B970. Nuotraukų apdorojimui labai patinka ir talpi L3 spartinančioji atmintis, tą galima matyti dvikovoje tarp Core i7-3517U ir Core i5-3210M – pirmasis dirba mažesniu dažniu, tačiau didesnė L3 atmintis savo darbą atliko nepriekaištingai. Papildomai prisidėjo ir Hyper-Threading technologija, tačiau daug efektyvesni yra „tikri“ keturi branduoliai – tą galima matyti iš stacionaraus Haswell atstovo Core i5-4430S pavyzdžio.

Cinebench paketas leidžia įvertinti sistemos galimybes, dirbant su 3D grafika. OpenGL testas įvertina grafikos  posistemės darbą, tuo tarpu „Rendering“ testas – procesoriaus produktyvumo lygį (vieno ir visų branduolių).

cinebench-lenovo-edge-e530

Natūralu, kad didesnis taktinis dažnis Pentium B980 leido aplenkti Pentium B970. Skirtumas simbolinis, taigi nieko iš esmės nelemiantis. Reikia pabrėžti, jog čia svarbu ne tik didelis taktinis dažnis, tačiau ir branduolių skaičius. Nemaišo ir Hyper-Threading technologija, tad šiuo atveju galima rekomenduoti Core i5 arba Core i7 procesorius.

Kitas testas – vaizdinės medžiagos perkovadimas į H.264 formatą, pasinaudojant testu x264 HD Benchmark 5.0.1. Naudojamas MPEG-2 formato failas (HD 1080p; 20 MB/s). Pastarasis testas yra gana aktualus, kadangi jame naudojamas x264 kodekas sutinkamas bene visuose populiariausiuose perkodavimo programose, tokiuose kaip VirtualDub, HandBrake, MeGUI ir kitose.

x264-hdbench-lenovo-edge-e530

Vaizdinės medžiagos kodavime viskas aišku – kuo daugiau branduolių, kuo didesnis taktinis dažnis. Kam kritiškai svarbus laikas, patariame rinktis nešiojamą kompiuterį su kuo galingesniu procesoriumi. Kalbant apie mūsų herojų Lenovo Edge E530, progresas, lyginant su lėtesnį procesorių turinčiu ASUS X501a, yra gana simbolinis. Lygiai tą patį parodė ir testas „Cinebench“.

Garso posistemė

Lenovo Thinkpad Edge E530 garso posistemė neturi išskirtinių bruožų – nėra netgi garsių užrašų apie „ypatingų“ technologijų, kaip tą matome kitų gamintojų pigiuose modeliuose. Iš privalumų galima paminėti nebent tai, kad garsiakalbiai įmontuoti priekinėje briaunoje (o ne dugne), kartu prieinama Dolby programinė įranga, kurios dėka garsas tampa aiškesnis, detalesnis.

Neišrankiems vartotojams tokios garso posistemės užteks, tačiau suprantantys, kas tai yra vidutiniai ir žemi dažniai, nešvarumai maksimaliai pagarsinus, papildomai turėtų įsigyti ir išorinę akustiką su žemų dažnių kolonėle. Tam pilnai užteks ir 2.1 sistemos už 100-150 litų. Skirtumas bus tikrai akivaizdus.

Baterijos darbo laikas ir temperatūros

Autonominio darbo laikas – viena iš pagrindinių mobilaus kompiuterio charakteristikų, o kartais tai net svarbiau, nei produktyvumas, todėl šio parametro matavimui dedikuojamas atskira skiltis. Testas buvo atliekamas su programa Battery Eater Pro. Testų metu buvo išjungti Sleep, Standby ir Hibernate režimai.

 • Autonominio darbo laikas:

battery-time-lenovo-edge-e530

Lenovo Thinkpad Edge E530 baterija parodė neblogus rezultatus, ypač turint omenyje, kad įdiegta kelių metų senumo platforma. Testų metu filmus buvo galima žiūrėti 3 val. 53 min., naršyti internete ir dirbti su biuro programomis nešiojamas kompiuteris leido apie 4 val. 5 min., tuo tarpu el. knygų skaitymas truko 5 val. 10 min.

Rezultatas kiek prastesnis nei ASUS X501a su tokios pačios talpos baterija. Matyt, tam įtakos turėjo optinių diskų įrenginys (ASUS modelis jo neturi), taip pat kiek geriau optimizuotos tvarkyklės ir BIOS. Papildomai ir periferinių jungčių Lenovo modelis turi daugiau.

 • Temperatūrų matavimai:

temps-lenovo-edge-e530

Testo metu temperatūra patalpoje sudarė +26 oC. Karšta vasara daro savo, aušinimo sistemai teks atlaikyti mažiau palankias sąlygas, nei anksčiau testuotiems konkurentams.

Lenovo Thinkpad Edge E530 su karščiu susitvarkė be didelių problemų – net ir maksimalios apkrovos metu jį galima laikyti ant kelių. Procesoriaus ir kieto disko temperatūros – normos ribose, darbinis paviršius taip pat neperkaista. Didesnė nei įprasta tik LCD ekrano temperatūra. Tačiau čia paaiškinimas paprastas – kaito būtent dalis, į kurią atsukta viena iš dviejų ventiliacinių ertmių. Pastaroji lyg ir turėtų paduoti vėsų orą į vidų, tačiau panašu, kad per daugiau išpučiama, tad ir ekrano kairės apatinės pusės kampui tenka įkaisti labiau, nei įprastai.

temps-top

Korpuso temperatūros apkrovos metu

temps-bottom

Aušinimo sistemos triukšmo lygis maksimalių apkrovų metu buvo vidutinis. Pastarasis rodiklis nėra kritinis, kadangi su šiuo nešiojamu kompiuteriu vargu, ar kas nuolat koduos vaizdinę medžiagą ar bandys dirbti su 3D grafika.

Kiek mažiau malonus aspektas – tai ventiliatoriaus darbo specifika. Jo apsisukimų padidėjimas vyksta staigiais šuoliais, kurie aiškiai girdimi ir ausiai nėra labai malonūs. Dar vienas dalykas – kartais, kai ventiliatorius pradeda suktis, susidaro įspūdis, kad jis nuo kažko atsikabina, prieš pradėdamas savo darbą.

Darbo su biuro programomis, naršymo Internete metu, žiūrint filmus ar klausant muzikos, aušinimo sistemos ventiliatorius veikia nuolat, tačiau tai daro pakankamai tyliai, triukšmo lygis komfortiškas, nors begarsiu jo nepavadinsi – labai tylioje aplinkoje (arba naktį) jo veikimas šiek tiek girdisi.

Lenovo Thinkpad Edge E530 privalumai ir trūkumai:

Privalumai:

 • Pakankamas produktyvumo lygis, atliekant daugumą įprastų darbų (biuro programos, naršymas Internete, bendravimas socialiniuose tinkluose, filmų peržiūra);
 • Ilgas baterijos darbo laikas;
 • Matinis korpuso paviršius ir matinis ekranas;
 • Patogi dirbti klaviatūra;
 • Efektyvi, lengvai pasiekiama ir išvaloma aušinimo sistema;
 • Platus periferinių jungčių pasirinkimas.

Trūkumai:

 • Šuoliais savo apsisukimų spartą didinantis aušinimo sistemos ventiliatorius;
 • Patenkinama garso posistemė (rekomenduojame įsigyti išorines kolonėles);
 • 12 mėnesių garantija.

Ypatumai:

 • Pirštų atspaudų skaitytuvas.

Išvados

Lenovo Thinkpad Edge E530, iš esmės, paliko teigiamą įspūdį. Jei ne vienintelis niuansas su šuoliais pagreitėjančiu ventiliatoriumi, šį nešiojamą kompiuterį būtų galima laikyti beveik idealiu nereikliems vartotojams bei smulkaus verslo atstovams. Spartos užtenka praktiškai visoms būtiniausioms užduotims, matiniai paviršiai ir neblizgus ekranas greitai nepraras savo estetinės išvaizdos, patogi klaviatūra leis komfortiškai dirbti su tekstu, tuo tarpu aušinimo sistema efektyviai dirbs net ir karštą vasarą.

Iš pagrindinių šio Lenovo modelio konkurentų galima laikyti ASUS X501. Kiekvienas iš jų turi savo pliusų ir minusų. Lenovo ThinkPad Edge E530 turi optinių diskų skaitytuvą ir matinį ekraną, kiek patogesnę klaviatūrą, pažangesnę saugumo sistemą (pirštų atspaudų skaitytuvas, Anti-Theft technologijos palaikymas ir t.t.). Asus X501 privalumai – mažesnis svoris ir ilgesnis garantinis laikotarpis. Panašių konfigūracijų kainos beveik vienodos, tad kiekvienas nešiojamą kompiuterį turėtų rinktis pagal savo poreikius ir skonį.

Komentuoti nebegalima


Kitos kategorijos naujienos