Kodėl senutė Windows XP vis dar tokia populiari?


Žmonijai žinomi Septyni pasaulio stebuklai. Žmonijos daliai, kuri susijusi su IT sfera, taip pat žinomi tokie stebuklai. Vienas iš jų – operacinė sistema Windows XP. Būdama populiariausia didžiąją XXI amžiaus dalį, prieš keletą metų ji po truputį ėmė nusileisti Windows 7…

Rodės, nuopuolis bus neišvengiamas ir greitas, tačiau maždaug prieš metus viskas tarsi stabilizavosi: kompanijos Net Applications duomenimis, Windows XP ir Windows 7 rinkos dalys sudaro atitinkamai 37% ir 44%. Kiti analitikai pateikia kiek kitokius skaičius, tačiau visi sutinka – asmeninių kompiuterių rinka išgyvena stagnaciją, taigi operacinių sistemų rinkos dalys iš principo nepasikeitė.

12-metu-pc-rinkoje-windows-xp

Windows XP buvo viena pirmųjų, kuri buvo skirta ir planšetiniams kompiuteriams – PC „žudikams“

Kodėl viskas sustojo, atspėti nesunku: nauji asmeniniai kompiuteriai parsiduoda beprecedentiškai prastai. Tačiau daugeliui svarbu kitas faktas: dvylikos metų senumo sistema kompiuterinių sistemų scenoje atlieka antrą pagal svarbumą vaidmenį!

Windows XP valdo kas trečią – penktą kompiuterį planetoje Žemė, ir, rodos, visiškai ignoruoja ją sukūrusios kompanijos grasinimus apie palaikymo nutraukimą. Juk jau nuo 2014 metų balandžio mėnesio Microsoft žada „nebelopyti“ saugumo spragų. „Nebelopyti“ visiškai.

Galima netgi suskaičiuoti, kad likimo valiai bus palikta nuo 300 mln. iki 0,5 mlrd. vartotojų. Populiariausia Windows XP yra Kinijoje, čia operacinė sistema yra absoliuti lyderė ir užima apie 75 proc. asmeninių kompiuterių rinkos. Antra vertus, ir Vakarai susidurs su šia problema. Juo labiau, kad net ir JAV kompiuterių su Windows XP yra kas šeštas.

Skirtumai tarp vienų ir kitų labiau ne kiekybiniai, tačiau kokybiniai – Kinijoje senutėlė operacinė sistema daugiausia veikia stacionariuose kompiuteriuose, tuo tarpu Vakaruose Windows XP tapo integruotų ir specialių sistemų „darbiniu arkliuku“ – tai ir skaitmeniniai kioskai, bankomatai, kasos aparatai, video, audio, avia įranga ir daug kas kita. Windows XP naudojimas tokios paslaptingose, plika akimi nematomose vietose iš dalies paaiškina, kodėl pasaulis taip neskuba atsisveikinti su sena programine platforma.

win7_vs_winxp-worldwide

Kaip prieš porą metų, taip ir dabar – situacija nė kiek nepasikeitė

Bankomatai ir į juos panašios sistemos yra labai uždaros, tokios sistemos be atnaujinimo gali veikti ilgus metus ar net dešimtmečius. Pavyzdžiui, dabar JAV apie trys ketvirtadaliai bankomatų veikia su Windows XP, o prieš tai juose buvo įdiegta OS/2 (kas nors tokią prisimena?). Nieko sau šuolis, ar ne tiesa? Savo ruožtu, kurie yra tvirtai įsikabinusiems į Windows XP savo asmeniniuose kompiuteriuose, matyt, užtenka esamos darbo spartos ir esamų funkcijų (juo labiau, jei kompiuteriai gana seni).

Visa tai buvo žinoma ir anksčiau, tačiau per paskutinius metus atsirado dar ir trečia versija, kuri bando paaiškinti Windows XP gyvybingumo paslaptį. Kalbama, kad tie, kas norėjo atsinaujinti, tai jau padarė, tuo tarpu kitiems atnaujinimas arba yra per brangus (pati Microsoft aiškina partneriams, kad atsinaujinimas kainuos nuo 200 dolerių ir daugiau), arba apskritai nereikalingas (susidomėjimo PC platforma nėra, jau pripirkta išmaniųjų telefonų ir planšetinių kompiuterių, o kompiuterio atnaujinti neketina).

Tokiu būdu, dabartiniai mobilios tendencijos atstovai nepadės sumažinti Microsoft galvos skausmo. Deja, bet ir pirmai bei antrai vartotojų kategorijai bus sunku atsisveikinti su Windows XP. Pavyzdžiui, verslo atstovams įdiegti naują operacinę sistemą į visą kompiuterių ūkį per pusmetį yra nerealu (išlaidos proporcingai didėja atnaujinimo spartai).

Kai kurie ekspertai rekomenduoja izoliuoti tokias sistemas, arba Windows XP kompleksus apskritai patalpinti į virtualias mašinas, tačiau šis receptas taip pat nėra pigus. Paprastiems vartotojams, kurie šiandien naudojasi Windows XP, ji ir po metų išliks funkcionali ir finansiškai naudingiausia – juo labiau, kad Windows 8 jiems yra tokia pati nevykusi, kaip ir Windows Vista.

Tikėtina, kad 2014 metų balandį (ir kitus artimiausius mėnesius po to balandžio) sutiksime su tomis pačiomis proporcijomis – Windows XP ir toliau valdys ne mažiau ketvirtadalį visų Žemės gyventojų asmeninių kompiuterių. Nebent visi smarkiai išsigąs palaikymo nutraukimo, po kurio stebėsime tikrą „XP apokalipsę“.

apocalypse

„XP apokalipsė“ įvyks 2014 metų balandžio mėnesį, pranašauja ne tik Micrososft, bet ir saugumo ekspertai

Pasaulio pabaigos scenarijus taip pat jau seniai parašytas. Kadangi Windows XP priklausomybės niekas greitai neatsikratys, jau kitąmet turėsime milijonus kompiuterių su galybe saugumo sistemos spragų. Niekas jų „neužlopys“, taigi įsiliepsnos el. šlamšto siuntinėjimas, virusų epidemijos, DDoS atakų intensyvumo didėjimas. Ir tai tik optimistinis scenarijus.

Tiesa, tai bus labai gera proga verslo atstovams bei mėgstantiems pasipinigauti. Vieni ieškos saugumo spragų, kiti kurs atitinkamas apsaugas. Beje, jau dabar už „nulinės dienos“ (0 Day) Windows XP saugumo spragų atradimą galima gauti tūkstančius JAV dolerių, o kai Microsoft išjungs Windows XP „deguonies padavimo sistemą“, kainos turėtų kilstelėti dar labiau.

Žinoma, sulauksime tos dienos, kai Windows XP rinkos dalis susitrauks iki tokių žemumų, kurias dabar pasiekusi Windows Vista. Rimtos verslo įstaigos atsinaujins iki Windows 8.1 (Windows 9 ir t.t.) arba ims naudoti Linux, kadangi „Kažkas“ grasins baudomis už nepalaikomos operacinės sistemos naudojimą. Parduotuvės pakeis sugedusius kasos aparatus su Windows XP į super pigius, tačiau šiuolaikinius Android aparatus. Vargšai kinai, apakinti sensorinių įrenginių blizgesio, tiesiog išmes savo senučiukus kompiuterius į šiukšlyną, sėkmingai tapdami Homo Mobilis.

Vis tik klausimas, į kurį niekas negali tiksliai atsakyti jau daugelį metų, tik vienas – kada visa tai įvyks. Gal kas nors turi minčių?

bill-gates-why-winxp

4 komentarai (-ų)

 1. Ignas parašė:

  lenkai dar vis dauguma su XP keista as maniau Europoje visi jau prie 7 pagrinde pereje

 2. Mantas parašė:

  tai kad nereikia nei lenku, lt verslo dauguma sedi su xp.

 3. efix parašė:

  „most popular desktop os around the world“ paveikslėlis su 2011 pabaigos duomenimis ir nukirpta apačia 🙂

 4. tadas parašė:

  windows mirstanti operacine sistema. laikia nokia telefonu galas.


Kitos kategorijos naujienos