Mūro dėsnis „į pensiją“ bus išleistas 2020 metais


Nors priimta manyti, kad viskas, kas geriausia, turi atitekti vaikams, tačiau praktika rodo, kad viskas, kas geriausia, atitenka kariškiams. Demokratijos „etalono“ šalyje – Jungtinėse Valstijose – šio teiginio įgyvendinimą akylai prižiūri DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency).

Viena iš DARPA veiklos sričių yra tradicinių technologijų, skirtų puslaidininkiams gaminti, alternatyvų paieška. Tam skiriami milžiniški biudžetai, kadangi Mūro dėsnis gyvena paskutinį dešimtmetį.

Gordono Mūro dėsnis dar gyvuos kurį laiką, tačiau viskas kada nors baigiasi

Gordono Mūro dėsnis dar gyvuos kurį laiką, tačiau viskas kada nors baigiasi

Vieno iš kompanijos Intel įkūrėjo – Gordono Mūro – empirinis dėsnis teigia, kad tame pačiame kristalo plote kas dvejus metus tranzistorių skaičius padvigubėja. Per paskutinį dešimtmetį šį dėsnį buvo bandyta palaidota ne vieną kartą ir ne du. DARPA vadovo Robert Colwell teigimu, Mūro dėsnis iš tikrųjų nustos veikęs jau 2020 metais.

Tikėtina, kad tai įvyks metais ar dviem vėliau. Kritiniu technologiniu procesu turėtų tapti 7 nm arba 5 nm. Specialistu iš DARPA galima tikėti, galima netikėti, tačiau įsiklausyti verta.

Svarbu pažymėti, jog dėsnio pabaigą lems ne fizika, o ekonomika. Tolimesnis technologinio proceso „mažinimas“ ekonomiškai bus nenaudingas. Baugina tai, kad šiandien vis dar nerasta patikimų alternatyvų įprastam CMOS technologiniam procesui.

Robert Colwell pripažino, kad jo agentūra stebi mažiausiai 30 puslaidininkių gamybos technologijų, tačiau jis rinktųsi tik 2 arba 3, nors ir šiuo atveju nebūtų garantuotas, jog viskas pavyks. Tai reiškia, kad tolimesnis progresas vyks labai lėtai. Palyginimui: per paskutinius 30 metų, kol veikia Mūro dėsnis, taktiniai dažniai padidėjo 3500 kartų, o per kitus metus tą pavyks padaryti tik 50 kartų (nors kalbama ir apie 30).

Kas stums puslaidininkių industriją po „CMOS eros“ pabaigos? „Jūs juoksitės“, – teigė Robert Colwelll – „tačiau tuo užsiims įprastas marketingas“. Be virtualių makaronų kabinimo specialistų plėtoti puslaidininkių industriją padės 3D mikroschemų gamybos technologijos, naujos mikroarchitektūros ir netgi toks dalykas, kaip žmogaus ir mašinos tarpusavio sąveikai skirtos sąsajos tobulinimas.

DARPA vadovas tikina, jog kas pirmas sukurs geriausią sąsają „žmogus – mašina“, tas ir laimės. O kažkas vis dar sako, kad „Matrica“ – tai fantastinis filmas…

Komentuoti nebegalima


Kitos kategorijos naujienos