Telefoninė navigacija, judanti tobulumo keliu


Mobiliosios technologijos sparčiai žengia į priekį – šiandien išmaniaisiais telefonais ne tik skambiname draugams ir siunčiame jiems trumpąsias žinutes, bet ir fotografuojame, filmuojame, klausomės muzikos, žiūrime vaizdo įrašus ir t. t. Deja, turbūt ne veltui juokaujama, kad universalus daiktas paprastai netinka niekam, pvz., išsiruošę į kelionę po nežinomas Lietuvos vietoves ar užsienio šalis, suabejojame: ar iš tiesų mobilusis telefonas gali prilygti GPS navigatoriui?

nokia-ovi-maps

Navigacijos programų vis daugėja, todėl šiandien beveik bet koks mobilusis telefonas gali atstoti navigatorių. Navigacijos sistemos įdiegtos jau net ir pigiausiuose išmaniųjų telefonų modeliuose, todėl navigacija tampa įprasta telefoninės programinės įrangos dalimi. Šia programa galima mėgautis arba nemokamai (pvz., „Ovi Maps“), arba už itin žemą kainą, todėl GPS navigatoriai tampa nebereikalinga ir brangia papildoma technika.

Jei navigacinės sistemos yra būtinos jūsų kasdieniai veiklai, jums tereikia įsigyti du papildomus priedus: telefono įkroviklį, kurį galima naudoti automobilyje (kadangi navigacijos sistemos reikalauja aktyvaus telefono baterijos darbo) ir automobilinio telefono laikiklį (dažniausiai vienas ar kitas maršrutas ieškomas važiuojant, todėl užimtos vairuotojo rankos gali sukelti pavojų ne tik jo, bet ir keleivių saugumui).

Visi sutinkame, kad sparčiai judame link techninio tobulumo (kam naudoti kelis įrenginius, jei visas reikalingas funkcijas gali atlikti vienas prietaisas?), tačiau nusiskundimų telefonine navigacija nemažėja: vairuotojai nuolatos susiduria su problemomis, kadangi išmanioji navigacija nežino naujų kelių arba skatina važiuoti, ten, kur iš tiesų eismas draudžiamas. Daugelį žmonių erzina ir lėtas telefoninės navigacijos veikimas (nuolatos iššokantis užrašas „Waiting for GPS“), vėluojantys navigacijos pranešimai ir panašios problemos.

Prieš įsigydami vieną ar kitą navigacinę sistemą, turėtumėte nepamiršti, kad šios tarpusavyje skiriasi gana smarkiai – visos navigacijos sistemos skirstomos į tris rūšis, kurių pirmoji – universalios navigacijos programos. Šios programos žemėlapius saugo internete, be to, visi maršruto nustatymai ir būtini apskaičiavimai taip pat atliekami internete. Tai ne tik itin brangus, bet ir nepatogus būdas keliauti – daugelyje vietovių interneto ryšis yra gana prastas, be to, maršrutų parinkimo procesai atima daug laiko. Neužsisakius specialaus plano, net ir vienos kelionės maršruto parinkimas gali kainuoti brangiai (už kiekvieną duomenų megabaitą yra mokamas tam tikras mokestis). Šiandien itin populiarios integruotos navigacijos programos, kurias gauname įsigiję telefoną.

Google-maps-Eiffel-Tower

 

Šios programos gali būti dviejų tipų: universalaus tipo ir programos, leidžiančios saugoti žemėlapius telefone. Pastarosios ypač naudingos žmonėms, nusprendusiems keliauti į užsienį, kadangi joms internetinis ryšis nereikalingas – galima pasirinkti iš anksto nustatytą ir išsaugotą kelionės maršrutą. Pačios kokybiškiausios yra GPS navigatorių programos, įdiegtos į GPS navigatorius. Šios navigacijos sistemos nereikalauja internetinio ryšio, nes visi žemėlapiai ir balso nurodymai saugomi vidinėje įrenginio atmintyje. GPS navigatoriai akivaizdžiai lenkia mobiliųjų telefonų navigacijos programas, kadangi didelis ekranas ir greitas veikimas yra svarbus kiekvienam vairuotojui. Neabejotini navigatorių pliusai yra ir detalūs balso pranešimai, puiki GPS imtuvo kokybė, programos, perspėjančios apie transporto spūstis, ir puikus veikimas užsienio šalyse.

Nors visas šias funkcijas gali atlikti ir telefoninė navigacija, vis dėlto jų veikimas yra nepalyginamai lėtesnis ir mažiau tikslus. Tačiau ir šioji turi tam tikrų pliusų – telefoninėse navigacijose dažniausiai yra integruota navigacija, skirta pėstiesiems – ši sistema itin retai diegiama GPS navigatoriuose.

Šiandien populiariausios navigacijos programos yra „Google Maps for Mobile“ (nemokama programa, kurioje visi žemėlapiai siunčiami iš interneto), „Amaze“ (tai universali ir beveik visiems telefonams tinkanti programa, tačiau jos žemėlapiai saugomi internete), „iGo“ (mokama programa, tinkanti daugeliui telefonų, ypatingai vertinama dėl to, kad žemėlapiai saugomi telefono atmintyje arba atminties kortelėje) ir t. t. Šiandien ypač populiari nemokama „Ovi Maps“ (dar vadinama „Ovi Žemėlapiais“) programa, skirta „Nokia“ telefonams, leidžianti siųstis žemėlapius internetu ir juos išsaugoti telefono atmintyje. Pasigirsta vis daugiau kalbų, kad ši sistema gali pakeisti net ir nepralenkiamus GPS navigatorius.

igo8

Navigacijos programos iGO darbinis langas

„Ovi Maps“ nemokama navigacija gali naudotis ir asmenys, turintys senesnius išmaniųjų telefonų modelius – tereikia, kad telefonai būtų suderinami su naujausia „Ovi Maps“ versija, kurią galima parsisiųsti iš „Nokia“ internetinio puslapio. Naujoji „Ovi Maps“ versija gali pasigirti navigacija, kuri yra skirta tiek keliaujantiems automobiliu, tiek bandantiems pasiekti tam tikrą vietą pėsčiomis. Programoje yra apie 200 išsamių žemėlapių, o navigacija maršrutus gali teikti beveik 50 skirtingų kalbų (tarp jų ir lietuvių kalba). Be to, ši programa vairuotojus informuoja ne tik apie transporto spūstis, bet ir apie viršijamą leistiną greitį. Asmuo, įsigijęs telefoną su įdiegta „Ovi Maps“ funkcija, kartu gauna ir nemokamus „Lonely Planet“ bei „Michelin“ kelionių gidus.

Deja, nors „Nokia“ siūlo nemokamus žemėlapius, ne kiekvienas naudotojas nori naudotis „Nokia“ išmaniaisiais telefonais – šiandien rinkoje yra itin platus įvairių gamintojų telefonų pasirinkimas. Jei neketinate navigacija naudotis itin dažnai, galite rinktis iš įvairių operacinių sistemų telefonų ir įvertinti nemokamą „Google Maps“ navigaciją. Šios navigacijos sistemos privalumas yra tas, kad ji gali pateikti trimatį realų gatvių vaizdą ir nurodyti transporto spūsčių situaciją kelyje. Jei norite žemėlapiais naudotis ir neprisijungę prie interneto, galite atsisiųsti „Rmaps“ programą, kuri leidžia išsaugoti žemėlapius telefono atmintyje.

openstreetmap_sample

Vis dėlto nepamirškite, kad „Google Maps“ žemėlapiais siūloma naudotis tik žmonėms, kuriems jų reikia retai, kadangi žemėlapių pateikimui ir maršrutų parinkimui reikalingas internetas, kuris yra gana brangus, be to, ši navigacinė sistema negali suteikti balso komandų.

Šiandien vis labiau populiarėja visų pasaulio entuziastų kuriami nemokami žemėlapiai „OpenStreetMap“. Prie šio projekto gali prisidėti bet kuris norintis. Šią programą palaiko „Android“ operacinė sistema. Nors „OpenStreetMap“ veikia su trikdžiais, tačiau laikui bėgant tikimasi spartaus jos tobulėjimo (jau ir šiandien galima surasti net ir mažiausias gatveles).

Nuolatos tobulėjant mobiliosioms technologijoms, telefoninė navigacija jau nieko nebestebina. Vis dėlto natūralu, kad mokėdami gana padorias sumas už naujausius telefonus, tikimės, kad visos integruotos funkcijos, tarp jų ir navigacijos sistemos, veiks nepriekaištingai. Deja, mobiliesiems skirta navigacija dar turi žengti kelis didelius žingsnius link tobulo funkcionalumo. Nors šiandien telefoninių navigacijos programų yra labai daug, nei viena iš jų negali pasigirti visišku atitikimu naudotojų poreikiams.

7 komentarai (-ų)

 1. Robertas parašė:

  Teko išmaniajame išbandyti Sygic GPS Navigation-likau labai patenkintas. Šiuo metu mano androide instaliuoti pripažinti navigacijos lyderiai: Garminas ir Tomtomas-veikia be priekaištų. Nokios fanai, sutinku, deja turi tenkintis Ovi.

 2. Linas parašė:

  Google maps navigacija suteikia balso komandas. Mano nuomone geriausia navigacija del galimo palydovo rezimo, bei pasiekus keliones tiksla ekrane matomas objekto gatves vaizdas (street view)

 3. .... parašė:

  svarbu uzsienyje tureti atsiustus zemelapius is anksto.

 4. vilma parašė:

  Straipsnis 5 metu senumo,rasytojas visiskas diletantas tiek gelezies tiek minkstymo sferoje,kaip ji dar laiko tokiame tinklapyje?

 5. Gintas parašė:

  Straipsnis atrodo tikrai gana senokas. Brangus telefonas visai pakeičia vidutinės klasės navigacija.


Kitos kategorijos naujienos