Šį penktadienį – devintoji „Tyrėjų naktis“


Penktadienį didžiuosiuose šalies miestuose mokslo pasaulį pažinti kviečianti „Tyrėjų naktis“ visus pasitinka su gerokai daugiau praktinių veiklų nei anksčiau. Daugiau kaip 180 renginių sudomins kiekvieną – nuo pačių mažiausių iki senjorų. Renginiai vyks mokslininkų darbo erdvėse – institutuose, mokslo ir tyrimų laboratorijose.

Bus demonstruojami stulbinantys eksperimentai ir simuliacijos, naujus horizontus atveriančios parodos ir ekskursijos, paskaitos ir audringos diskusijos įtrauks ir nepaliks abejingų mokslo pasauliui.

Penktadienį vėl bus galima mėgautis nuostabiais "Tyrėjų nakties" renginiais (15min.lt nuotrauka)

Penktadienį vėl bus galima mėgautis nuostabiais „Tyrėjų nakties“ renginiais (15min.lt nuotrauka)

„Praėjusiais metais labiausiai traukė tos erdvės, kuriose buvo galimybė savo rankomis prisiliesti prie mokslo: išbandyti, sukonstruoti, paeksperimentuoti, paliesti ir pajausti. Todėl šiemet kviečiame į daugiau kaip 80 praktinių veiklų – kūrybinių dirbtuvių, interaktyvių paskaitų ir eksperimentų. Vietos į kai kuriuos iš šių renginių „ištirpo“ vos pradėjus registraciją, tad panašu, kad penktadienio įvykis yra ypač laukiamas visoje Lietuvoje. Nespėję užsiregistruoti neturėtų nukabinti nosies – daugybė veiklų yra atviros ir priims visus norinčius“, – šių metų renginius pristato Tomas Žalandauskas, Baltijos pažangių technologijų instituto direktorius.

Renginių programą padės susiplanuoti specialiai sukurta „Tyrėjų nakties“ programėlė išmaniesiems telefonams, turintiems „Android“ arba „iOS“ operacines sistemas. Vilniaus ir Kauno tyrėjai, lankydamiesi „Tyrėjų nakties“ renginiuose ir žaisdami programėlėje esantį žaidimą, galės laimėti specialius projekto prizus.

Renginiai Lietuvoje

Vilniuje tradiciškai dalis renginių vyks ir viešose vietose – keturiose „Coffee Inn“ kavinėse įspūdingus bandymus rodys chemikai ir fizikai, kalbos specialistai nagrinės paauglių bei charizmatiškų pašnekovų kalbėseną, taip pat į galybę klausimų apie mokslą atsakys „FameLab“ pranešėjai.

Sostinės universitetuose ir jų laboratorijose vyksiantys renginiai mokslo entuziastus kvies pažinti robotus ir lazerius, tapti pilotais kompiuterinio treniruoklio pagalba, išbandyti automobilio slydimo sistemas. Renginio transliacijas iš fizikų eksperimentų ir diskusijų bei Filosofijos fakulteto paskaitų bus galima stebėti www.tv.tyrejunaktis.lt.

Susikonstruoti vandens slėgio raketas ir programuoti robotus, išvykti į naktinę ornitologijos ekspediciją ar išgirsti apie visatą ir jos istoriją ar nanometodų taikymą bei diskutuoti apie minčių skaitymą kvies Kaune įsikūrusios aukštosios mokyklos.

Klaipėdiečiai „Tyrėjų nakties“ metu mokysis valdyti laivą ir išbandyti laivo švartavimo simuliatorių. Įdomiuosius eksperimentus gamtoje rodys bei atsakymus į klausimus, ar augalai mato, jaučia ir girdi pateiks botanikos ekspertai.

Šiauliuose smalsuolius pasitiks keliolika aktyvių ir interaktyvių veiklų – bus nagrinėjamos akiai nematomo pasaulio paslaptys, gaminami kvapai bei gaudomas oras: renkama tai, kas jame sklando mums nepastebint.

Keletas renginių mokslo įdomybių ištroškusių lankytojų lauks Panevėžyje bei Molėtų observatorijoje.

Renginiai užsienyje

„Tyrėjų naktis“ paskutinį rugsėjo penktadienį vyksta daugiau nei 30 Europos šalių, o pažinti mokslo rezultatus tądien kvies daugiau nei 300 Europos miestų. Tai – Europos Komisijos iniciatyva, kurios tikslas – didinti mokslininkų pripažinimą visuomenėje sudarant galimybę iš arti susipažinti su jų darbais ir pasiekimais.

Etaplius.lt rašo, kad pasaulio tyrėjai stebina neįtikėtinais dalykais. Atėnuose jie pakelia į orą ir paleidžia važiuoti nedidelį traukinuką. Dainuodami nepataikote į toną? Ne bėda, Diuseldorfo mokslininkai sukūrė virtualų prietaisą, kuris jus pavers operos žvaigžde, galinčia varžytis su pačiu Placido Domingo.

Zagrebe galima sužinoti, ar Stanley Kubricko Kosminė odisėja yra tik paprasta mokslinė fantastika. Taip pat galima pabandyti išnarplioti paslaptingą žmogžudystę Porte.

Tyrėjai Santandere parodys, kaip banglentininkai, pasitelkę fizikos žinias, pagauna didžiausias bangas. Perudžoje renginio lankytojai susipažins su Le(g)onardo – iš LEGO kaladėlių pagamintu robotu, gebančiu piešti portretus.

Mokslas kartais skatina šūktelti iš pasigėrėjimo: Poznanėje lankytojai mėgins tai įrodyti bandydami pagerinti garso rekordą, visi drauge šaukdami iš visos gerklės.

Tai tik keletas būtinai vertų aplankyti „Tyrėjų nakties“ renginių, kurie vyks 33 ES ir kaimyninėse šalyse, nuo Airijos iki Izraelio, penktadienį 300 miestų numatytuose renginiuose tyrėjai užkrės publiką savo aistra mokslui.

Praėjusiais metais „Tyrėjų nakties“ renginiuose apsilankė daugiau nei 1 mln. žmonių, iš jų 600 tūkst. vaikų. Lietuvoje vykusiuose renginiuose dalyvavo daugiau nei 10 tūkst. mokslo virtuvę norėjusių pamatyti smalsuolių.

Šia iniciatyva siekiama parodyti, koks smagus gali būti mokslas ir paskatinti jaunuolius siekti mokslininko karjeros. Visa informacija apie „Tyrėjų nakties“ renginius – interneto svetainėje Tyrėjųnaktis.lt ir projekto „Facebook“ paskyroje.

Šaltinis: 15min.lt

Komentuoti nebegalima


Kitos kategorijos naujienos