Mokslininkai išrado kaupiklius, galinčius saugoti duomenis milijonus metų


Neretai žmonės rašo laiškus ateities kartoms. Specialios kapsulės įdedamos į statomų pastatų, paminklų fundamentą arba tiesiog užkasami. Kaip taisyklė, į kapsules patenka ne tik tekstiniai pranešimai, tačiau ir kokie nors įsimintini, garsūs daiktai iš siuntėjo epochos. Vis tik jei į ateitį išsiųstume kietą diską, po šimtmečių kapsulės viduje būtų rastas tik nenaudingas metalo gabalas.

Kaip nepaprasta išsaugoti informaciją ateities kartoms apie mūsų laikus ir civilizaciją – į šį klausimą pabandė atsakyti Olandijos Tventės universiteto mokslininkai, kuriems vadovavo Jeroen de Vries, praneša puslapis Technology Review. Buvo sukurtas informacijos kaupiklis, kuris gali saugoti duomenis milijonus metų; ši savybė buvo patvirtinta eksperimentais.

million_years_disk

Žinoma, kaupiklio „senėjimas“ buvo išbandytas laboratorinėmis sąlygomis, kadangi niekas iš technologijų pasaulio taip ilgai laukti negali. Bandymuose buvo remtasi dėsniu, kad reakcijos greitis didėja, jei didėja temperatūra. Remiantis skaičiavimais, testuojamam įrenginiui reikėjo ištverti vieną valandą 172°C laipsnių temperatūroje – tai atitiktų milijoną metų įprastomis sąlygomis.

Beje, diskas buvo pagamintas iš volframo, apsaugoto silicio nitrido sluoksniu. Pasirinkimą sąlygojo šių medžiagų menkas šiluminio išsiplėtimo koeficientas, be to, jos gana atsparios suirimui. Informacija QR-kodo pavidalu buvo įrašoma į specialius 100 nm pločio takelius.

Įdomu tai, kad toks kaupiklis išgyvena ir beveik dvigubai didesnę temperatūrą, tačiau šiuo atveju prarandama nemažai informacijos. Be to, diskas negali išgyventi tokių kataklizmų, kaip meteorito kritimas arba elementaraus gaisro. Vis tik mokslininkai įsitikinę, kad yra būdų sukurti dar patikimesnį kaupiklį bei palikti pranešimą ateities civilizacijoms (galbūt netgi atvykusioms iš kitų planetų).

Komentuoti nebegalima


Kitos kategorijos naujienos