Prieš 30 metų anonsuota operacinė sistema Windows 1.0


1983 metais įvyko tai, kas ilgiems metams nulėmė asmeninių kompiuterių industrijos plėtrą. Tuomet Niujorke Bilas Geitsas (Bill Gates) anonsavo naujos kartos operacinę sistemą su grafine vartotojo sąsaja ir daugelį užduočių vienu metu galinčia vykdyti aplinka. Visa tai buvo skirta naudojimui IBM kompiuteriuose.

windows-1-0

Tai buvo „Interface Manager“, tokiu pavadinimu operacinė sistema ir būtų pasirodžiusi rinkoje, jei ne tuometinis Microsoft marketingo direktorius Rowland Hansen, pareikalavęs trumpo ir aiškaus pavadinimo. Taip gimė prekinis ženklas, kuris dabar žinomas milijonams žmonių visame pasaulyje.

Operacinės sistema DOS tuomet kompiuterių pasaulyje buvo labai populiari, tačiau Bilas Geitsas nė kiek neabejojo, kad ir grafinė aplinka bus labai simpatiška. Konkurentas Apple tuomet turėjo gana išplėtota grafinę aplinką, kuri iš kompiuterio Lisa vėliau migravo į Macintosh kompiuterius.

Iš pradžių Windows pasirodymas buvo numatytas 1984 metų balandžio mėnesį, tačiau planai kiek pasikeitė ir debiutas įvyko 1985 metų lapkričio 20 d. (taigi realaus pasirodymo jubiliejų minėsime tik po savaitės).

Windows 1.0 turėjo išsiskleidžiančius meniu, ikonas, prasukimo juostas ir dialogo langus, galimybę persijungti iš karto tarp kelių programų be būtinybės kiekvieną kartą jas uždaryti. Operacinės sistemos sudėtyje buvo ir failų tvarkyklė MS-DOS, programos Paint, Writer, Bloknotas, Kalkuliatorius, kalendorius, laikrodis ir žaidimas „Reversi“.

Nežinia, ar tuo metu Steve Ballmer tikėjosi ateityje užimti kompanijos Microsoft generalinio direktoriaus postą, tačiau pirmąją Windows versiją jis reklamavo su didžiuliu entuziazmu (nors ir dabar energijos tikrai užtenka).

2 komentarai (-ų)

  1. Raimis parašė:

    nejaugi as toks senas?!!

    • guru parašė:

      Raimi, tik nesakyk, kad win 1.0 čiupinai? būčiau labai nustebęs (respect’as būtų) 🙂


Kitos kategorijos naujienos