Sony Xperia Z Ultra apžvalga: dėmesį traukianti gigantomanija


Planšetofonų (phablets) madą įvedė viena visiems gerai žinoma korėjiečių kompanija. Neilgai trukus naujų galimybių naujoje nišoje pajuto ir kiti mobilių įrenginių gamintojai. Vienas  tokių – japonų kompanija Sony. Ši nesikuklindama vienu mostu ištrynė ribą tarp telefonų ir planšečių, išleisdama Xperia Z Ultra – „gigantofoną“, kuris gavo net 6,4“ įstrižainės ekraną.

130625-sony-xperia-z-ultra-640

Xperia Z Ultra gali būti praktiškai ir planšete, ir telefonu vienu metu. Tą patvirtina ir neseniai pasirodžiusi informacija, kad Xperia Z Ultra turės modifikaciją be mobiliojo ryšio palaikymo.

Taigi kas tai per „japoniškas patiekalas“ ir „su kuo jis gali būti valgomas“, mes ir pabandysime atsakyti šioje apžvalgoje. Pradėkime nuo techninių specifikacijų aprašymo:

xperia-z-ultra-specs-faceit-lt

Komplektacija ir dizainas

Sony Xperia Z Ultra komplektacija gana kukli, nors iš japonų gamintojo buvo galima tikėtis kiek daugiau. Dėžutėje rasime planšetofoną, keletą vartotojo instrukcijų ir įkrovimo stotelę. Pastaroji skirta tik Xperia Z Ultra įkrauti (ir apie tai gamintojas įspėja atskiru lapeliu).

IMG_4067

Sony Xperia Z Ultra komplektacija (kartais praverčia paskaityti ir vartotojo instrukcijas)

IMG_4063

Įkrovimo stotelė (labai patogu naudoti virtuvėje)

IMG_4098

8,9 mm storio korpusas (kairėje) prieš 6,5 mm storio Xperia Z Ultra korpusą

Nepaisant to, kad planšetofonas kiek daugiau nei 200 gramų, jis neatrodo toks didelis, jei kalbėtume apie korpuso storį – vos 6,5 mm, ir pagal šį rodiklį Xperia Z Ultra galima laikyti vienu ploniausių išmaniųjų telefonų, kurie šiuo metu prienami rinkoje. Ir visa tai nepaisant to, kad viduje yra galingiausias Qualcomm procesorius – 4 branduolių Snapdragon 800 (2.2 GHz).

IMG_4094

Jei galvojote, kad 5,2 colių įstrižainė yra daug, persigalvoti padės Xperia Z Ultra su 6,4 coliais

IMG_4026

Štai taip Xperia Z Ultra atrodo, kai naudojamas kaip telefonas

Surinkimo kokybė – kaip ir dera japonų gamintojui, prie ko nors prikibti beveik neįmanoma. Papildomai turime apsaugą nuo dulkių ir drėgmės (visi lizdai paslėpti, išskyrus 3,5 mm garso išvestį). Dizainas pažįstamas iš anksčiau testuoto modelio – Xperia Z. Tiesa, apvadas yra daug plonesnis ir ne toks aštrus, taigi rankose Xperia Z Ultra laikyti kiek maloniau.

IMG_4078

Garso reguliatorius ir įjungimo/išjungimo mygtukas

IMG_4087

Kairės briaunos viršutinėje dalyje – paslėptas micro-USB lizdas

IMG_4086

Viršutinėje dalyje per vidurį – garsiakalbis

IMG_4081

Apatinėje dalyje per vidurį – mikrofonas, briaunos dešinėje pusėje – garsiakalbis

IMG_4075

Paslėpti lizdai – microSD (kairėje) ir micro-SIM

IMG_4074

Dešinės briaunos viršutiniame kampe – 3,5 mm garso išvestis ausinėms

Nugarinėje dalyje (viršuje) rasime tik 8 megapikselių raiškos kamerą. LED blykstės nėra – matyt, gamintojas nusprendė, kad ši nereikalinga dėl visai suprantamų priežasčių, kurias sužinosime skyrelyje apie fotografavimo galimybes ir nuotraukų kokybę.

Xperia Z Ultra ekranas naudoja tą pačią TFT LCD matricą, kaip ir visa Xperia Z serija. Kaip jau minėta, žvelgiant statmenai į ekraną, vaizdas gana kontrastingas, spalvos sodrios, tekstas ryškus. Tačiau turint šalia telefonų su IPS (arba AMOLED) matrica, iš karto galima pastebėti skirtumų (pavyzdžiui, kaip žemiau pateiktoje nuotraukoje).

IMG_4100

Kairėje – IPS matrica, dešinėje – Xperia Z Ultra su TFT LCD (abiejų ryškumo lygis maksimalus)

Komunikacinės galimybės

Planšetofonas Sony Xperia Z Ultra palaiko praktiškai visus komunikacinius standartus, kurie šiuo metu prieinami mūsų rinkoje. Tai reiškia, kad šio mobiliojo įrenginio savininkas jokių apribojimų neturėtų jausti:

 • GSM GPRS/EDGE 850, 900, 1800, 1900 MHz
 • UMTS HSPA+ 850 (Band V), 900 (Band VIII), 1700 (Band IV), 1900 (Band II), 2100 (Band I) MHz
 • 4G LTE (Bands I, II, III, IV, V, VII, VIII, XX)
 • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot
 • Bluetooth 4.0 + A2DP
 • NFC (Near field communication)

Testų metu Wi-Fi ryšys (sparta ir stabilumas) problemų nesukėlė. Viskas veikė stabiliai ir greitai ne tik patalpų viduje, tačiau ir viešose vietose. Deja, nebuvo galimybės išbandyti Wi-Fi 802.11ac standarto palaikymo – testams naudotas maršrutizatorius palaiko tik Wi-Fi 802.11n, tikėtina, kad jis ir tapo Xperia Z Ultra spartą ribojančiu faktoriumi.

speedtest-net-xperia-z-ultra

Teste „Browsermark 2.0“ planšetofonas Xperia Z Ultra neleido savęs aplenkti niekam. Tokio rezultato ir buvo galima tikėtis. Tiesa, reikia pripažinti, kad ir su Snapdragon 600 ar Snapdragon S4 Pro procesoriais jokių problemų dėl naršymo spartos nekilo, t.y. jų spartos lygis taip pat pakankamas. Sony Xperia Z Ultra rodiklį galima laikyti garantija, kad ateityje (bent jau porą metų į priekį) aparatinė įranga, dirbant su įvairiomis Interneto technologijomis, mūsų nenuvils.

rightware-xperia-z-ultra

Garso posistemė ir multimedia galimybės

Integruoto garsiakalbio kokybė nieko įspūdingo nepademonstravo. Matyt, gamintojas buvo priverstas garso kokybę paaukoti, kadangi planšetofono korpusas yra labai plonas. Dominuoja aukšti dažniai, be to, šiek tiek trūksta ir maksimalaus garso lygio. Aišku, šiuo atveju galima pasinaudoti xLoud funkcija, tačiau kokybiškesnio garso daugiau nebus. Garsiakalbių kokybę galima įvertinti 7,5 balo iš 10.

Gana keista, kad komplektacijoje nebuvo ausinių. Būtent jos leidžia maksimaliai atskleisti šio planšetofono muzikines galimybes – šiuo atveju garso kokybę galima vertinti 9,5 balo iš 10.

xperia-z-ultra-sound-01

Kaip ir kitų Xperia modelių atveju, Sony muzikinės programinės įrangos nustatymai yra gausūs: rasime ekvalaizerį, technologijų xLOUD (padidina vidinio garsiakalbio garsumą), Clear Phase (automatiškai pritaiko vidinio garsiakalbio kokybę), ClearAudio+, erdvinio garso ir aiškaus stereofoninio garso palaikymą, galimybę informaciją apie kūrinį gauti Internetu ir t.t.

 • Garso kokybė skambinant

Garso kokybė balso skambučių metų buvo standartinė. Pagal šį kriterijų planašetofonas nusileido anksčiau testuotam Sony Xperia Z. Tai verčia spėti, kad gamintojas bandė išlaikyti balansą tarp kainos ir kokybės, tad teko tam tikras specifikacijas paaukoti.

Reikia pasidžiaugti, kad Sony ištaisė gana apmaudžią Xperia Z dizaino klaidą. Kaip minėjome ankstesnėje apžvalgoje, plastikinė briauna viršutinėje telefono dalyje, kur yra garsiakalbis ir pridedama ausis, buvo palikta labai aštri. Pridėjus telefoną prie ausies, jausmas būdavo nelabai malonus. Laimei, Xperia Z Ultra šios problemos neturi – briauna suapvalinta pakankamai.

 • Multimedia programinė įranga

Muzikos klausymuisi skirta firminė aplikacija Sony Walkman. Ji paprasta ir aiški, funkcionalumu neperkrauta. Tiesa, galima paminėti vieną minusą – nėra galimybės įkelti muzikos kūrinių iš kitų katalogų, kaip tik iš direktorijos „Muzika“ (Music). Praktiškai tai vienintelis niuansas, kuris trikdė testų metu.

Mėgstantiems žiūrėti filmus, iš karto rekomenduojame įsidiegti trečių šalių aplikacijas (pavyzdžiui, MX Player, Easy Video Player, VLC for Android ir t.t.), kadangi Sony vaizdų grotuvas neretai neatpažįsta vaizdo/garso kodeksų (arba nei vieno, nei kito).

Integruoto kaupiklio talpa sudaro 16 GB, tačiau vartotojui prieinama 11,79 GB talpos. Tiesa, dalis jos užimta firminių aplikacijų. Tiems, kam trūksta erdvės, rekomenduojame pasinaudoti microSD atminties kortelių skaitytuvu, taip pat tiks ir „debesų“ talpyklos, kurios taip pat pravers ir duomenų atsarginių kopijų darymui.

Fotografavimo galimybės

Sony Xperia Z Ultra įdiegta 8 megapikselių pagrindinė kamera su automatinio fokusavimo sistema. Atsižvelgiant į ankstesnių testų rezultatus (pavyzdžiui, Xperia V, Xperia Z ir kitų išmaniųjų telefonų), galima buvo iš anksto spėti, ko galima tikėtis.

Pagrindine kamera gaunamų fotografijų kokybė, atsižvelgiant į Xperia Z Ultra kainą, yra vidutinio lygio. T.y. aukštų reikalavimų jai kelti negalima, kadangi kokybiniai parametrai prastesni, nei, pavyzdžiui, penkerių metų senumo „muilinės“. Kritikuoti galima ir prastą detalizaciją, didelius triukšmus, fotografuojant naktį ir t.t. Gaunamų nuotraukų kokybę galima įvertinti 7 balais iš 10.

Akivaizdu, kad gamintojui reikėtų daug daugiau dėmesio skirti savo kamerų kokybiniams parametrams (megapikselių skaičiaus didėjimas, kaip parodė Xpera Z pavyzdys, jokios naudos neduoda), taip pat pageidautina, kad būtų įdiegta ir optinio stabilizavimo sistema, kuri būtų labai naudinga prasto apšvietimo sąlygomis.

01-xperia-z-ultra-vs-canon-ixus-80 02-xperia-z-ultra_vs_canon-ixus-80 03-xperia-z-ultra_vs_canon-ixus-80

Produktyvumo lygis

Sony Xperia Z Ultra turi galingiausią kompanijos Qualcomm keturių branduolių 2.2 GHz procesorių Snapdragon 800 su grafikos posisteme Adreno 330. Šiuo metu tai sparčiausias sprendimas, kuris pabuvojo mūsų laboratorijoje, taigi konkurentų jam nelabai yra.

Tokiu būdu, į žemiau pateiktus testus reikėtų žiūrėti kaip į progresą, kurį demonstruoja mobilios platformos, juolab, kad visi pasirinkti konkurentai turi keturių branduolių procesorius. Tai ir Qualcomm sprendimai Snapdragon 600 (HTC One) ir Snapdragon S4 Pro (Sony Xperia Z, LG Optimus G), taip pat Exynos 4412 Quad ir senutėlis nVidia Tegra 3.

antutu-xperia-z-ultra quadrant-xperia-z-ultra vellamo-html5-xperia-z-ultra vellamo-metal-xperia-z-ultra

Kaip matyti iš testų, galima pastebėti akivaizdų mobilių platformų progresą: Snapdragon 800 pranašumas prieš konkurentas yra neginčijamas. Negana to, neretai metų – dviejų senumo SoC mikroschemos atsilieka net 2-3 kartus.

3dmark-xperia-z-ultra

Grafikos posistemės sparta teste 3DMark taip pat demonstruoja Adreno 330 pranašumą prieš metų senumo Adreno 320. Bendras SoC Snapdragon 800 pranašumas prieš Snapdragon 600 (HTC One) šiame teste siekia net 1,65 karto.

Reikia pabrėžti, kad net ir maksimalių (ilgalaikių) apkrovimų metu Xperia Z Ultra nerodė jokių perkaitimo požymių: 42oC temperatūra, esant vos 6,5 mm korpuso storiui ir galingam procesoriui – tikrai pagirtinas rezultatas.

Žemiau pateiktame vaizdo klipe, nuo 4 min. 20 sek. galima matyti palyginimą su kitu išmaniuoju telefonu (taip pat Snapdragon 800 savininku), taigi bus lengviau palyginti bendrą Sony planšetofono produktyvumo lygį ir vartotojo sąsajos darbo spartą:

Baterija

Išmaniojo telefono Xperia Z Ultra baterijos talpa sudaro 3050 mAh. Flagmanui su „įprastu“, pavyzdžiui, 5“ įstrižainės ekranu tai leistų veikti tikrai ilgai, tačiau turime reikalų su 6,4“ ekranu ir galinga aparatine įranga, kurie energijai yra pakankamai godūs.

 • Idle“ režimas: trys – keturi balso skambučiai per parą, keletas trumpųjų žinučių;
 • Office“ režimas: balso skambučiai, SMS, el. paštas, Facebook, kartas nuo karto pasinaudojama Internetu, padaroma keletas nuotraukų;.
 • Multimedia“ režimas: žiūrime filmus, vaizdo klipus per Youtube, klausome muzikos;
 • Stress“ režimas: maksimaliai apkraunami procesoriaus ir grafikos posistemės komponentai, žaidžiame daug resursų reikalaujančius žaidimus;

battery-xperia-z-ultra

Jei Xperia Z Ultra naudotume tik kaip paprastą mobilų telefoną, jis tikrai maloniai nustebins – kasdien bus išeikvojama tik apie 5 proc. baterijos talpos, taigi su elektros rozete teks „draugauti“ tik kas porą savaičių.

Jei šį planšetofoną naudosime taip, kaip ir įprasta (naršymas internete, socialiniai tinklai, fotografavimas, balso skambučiai, tekstiniai pranešimai ir t.t.), baterijos užteks maždaug 4 dienoms. Galiausiai filmus žiūrėti bus galima kiek daugiau nei 7 valandas. Rezultatas labai panašus, kaip ir anksčiau testuotų modelių su 5“ ekranais ir 2300-2400 mAh talpos baterijomis.

Sony Xperia Z Ultra baterijos pasikrovimo sparta sudaro apie 3 val. 10 min., tuo tarpu įkrauti iki 90 proc. užtrunka apie 2 val. 30 min. Rodiklis praktiškai niekuo neišsiskiriantis iš šiuolaikinių flagmanų. Belieka tik pažymėti, kad paskutiniai 10 proc. baterijos talpos nesikrauna neadekvačiai ilgai, kaip tai būdavo anksčiau.

Sony Xperia Z Ultra privalumai ir trūkumai

Privalumai:

 • Didelis spartos lygis įvairiausiose užduotyse (naršymas Internete, žaidimai ir t.t.);
 • Apsauga nuo drėgmės ir dulkių;
 • Platų ryškumo reguliavimo diapazoną turintis ekranas;
 • Gausios energijos taupymo nustatymo funkcijos (pagal nutylėjimą išjungtos);
 • Stabiliai ir sparčiai veikianti operacinė sistema bei gamintojo programinė įranga;
 • Komplekte esanti įkrovimo stotelė leidžia patogiai pasidėti telefoną, žiūrint filmus;
 • Vėsus paviršius net ir didelių apkrovų metu;
 • Gamintojo teigimu, bus galimybė atsinaujinti iki Android 4.4 KitKat;

Trūkumai:

 • Kaip išmaniajam telefonui akivaizdžiai per dideli matmenys;
 • Neišraiškinga garso posistemė;
 • Gana vidutiniška pagrindinė kamera (kaip flagmanui – prastoka);
 • Naudojama ekrano matrica savo kokybiniais parametrais nusileidžia modeliams, pagamintiems naudojant IPS arba AMOLED technologijas;

Ypatumai:

 • Multimedia programinė įranga supranta ne visus vaizdo formatus.

Išvados

Planšetofoną Sony Xperia Z Ultra vienareikšmiškai vertinti sunku. Pirmiausia reikia apsispręsti, kas gi tai per paukštis.

Jei jį vertintume kaip išmanųjį telefoną, vienas didžiausių (ir bene vienintelis) minusas – tai jo matmenys. Laikyti jį vienoje rankoje ir tos pačios rankos nykščiu su juo dirbti – misija įmanoma, bet smarkiai komplikuota. Jei į Xperia Z Ultra žvelgtume kaip į mažą planšetinį kompiuterį – matmenys tokie, kokių reikia.

Beje, matmenys šiuo atveju turi ir teigiamą pusę: šiuo metu sulaukti aplinkinių dėmesio, šnekant tokio dydžio išmaniuoju telefonu, yra gana lengva. Dar vienas pastebėjimas – po Xperia Z Ultra pradėjus naudotis mažesnį ekraną turinčiais telefonais (pavyzdžiui, 4“ ar net 5“), pastarieji atrodo tikri mažyliai, reikia šiek tiek laiko priprasti.

Iš didesnių minusų reikėtų paminėti jau visus metus besitęsiantį Sony nesugebėjimą įdiegti adekvačios kaip flagmanui kokybės garsiakalbio. Pagrindinės kameros daromų nuotraukų kokybė nesiekia ir penkerių metų senumo „muilinės“ lygio. Ir bėda slypi ne megapikseliuose, kaip tą bandoma įteigti vartotojui, pristatant, pavyzdžiui, modelius su 20 megapikselių kameromis. Aišku, čia jau absoliučios daugumos išmaniųjų telefonų gamintojų bėda.

Naudojama ekrano matrica yra tikrai gera, tačiau rinkoje jau seniai yra geresnių pasiūlymų. Kokios priežastys nulėmė Sony sprendimą nenaudoti, pavyzdžiui, IPS matricų, kurių galima rasti net biudžetiniuose telefonuose, pasakyti gana sunku.

Visur kitur Sony planšetofoną galima tik pagirti. Spartos lygio užteks praktiškai bet kam. Korpuse naudojamų medžiagų ir surinkimo kokybė taip pat aukščiausio lygio. Aplinka labai drėgna bei daug dulkių? Xperia Z Ultra šios negandos taip pat nebaisios. Perkaitimas net ir po ilgų žaidimo seansų negresia. Operacinė sistema ir vartotojo sąsaja optimizuota maksimaliai spartai ir patogumui…

Negalima sakyti, kad Xperia Z Ultra yra idealus. Matyt, japonų gamintojas to ir nesiekė, nes neturėtų kur tobulėti ateityje. Tačiau šis planšetofonas tikrai turi savo veidą. Veidą, kuriam iki tobulumo dar trūksta poros nedidelių plastinių operacijų.

Komentuoti nebegalima


Kitos kategorijos naujienos