Tolimesnis mobilių įrenginių ekranų raiškos didinimas yra beprasmis


retina-display-eye

Dabartiniai išmanieji telefonai – flagmanai ir po truputį populiarėjantys Ultra HD (4K) monitoriai ir televizoriai jau viršijo žmogaus regos galimybes. Lenktynės, kas pasiūlys kuo didesnę raišką, dar tik prasideda, tačiau visa tai jau dabar nebeturi prasmės, ir su tuo sutinka nemažai rinkos ekspertų.

„Naujuose 4K televizoriuose paprastas žmogus negalės pamatyti skirtumo [lyginant su Full HD formatu]“, – teigia ekranų testavimu užsiimančios kompanijos DisplayMate vadovas Raymond Soneira.

Dar 2010 m. Steve Jobs pristatė išmanųjį telefoną iPhone 4 su Retina ekranu. Šis ekranas pasižymėjo tokiu taškų viename colyje tankiu, kad žmogaus akis negalėjo jų atskirti, atitinkamai ir tolimesnis šio parametro didinimas neturėjo prasmės.

ipad-retina-display-680

Net ir po kelių metų Apple išsaugojo 326 ppi rodiklį, nors konkurentai iš Android stovyklos jau spėjo sėkmingai perkopti 400 ppi žymą.

Televizorių segmente vis labiau proteguojamas Ultra HD formatas – čia raiška net 4 kartus didesnė už šiandien įprastą Full HD. Šiuo metu Full HD galima laikyti savotišku Retina televizorių segmente – žmogaus akis čia taip pat nemato atskirų taškų. Taigi pamatyti Ultra HD ir Full HD skirtumus galima tik iš labai arti, tačiau įprastai vartotojas juk nesėdi metro atstumu nuo televizoriaus.

„Egzistuoja tam tikra tankio riba, kurią peržengus jūs nesugebėsite pagerinti vaizdo dėl žmogaus akies ypatumų“, – teigė Kolumbijos universiteto oftalmologijos profesorius Don Hood. Jei ištiestume ranką prieš save ir pažiūrėtume į rodomojo piršto nagą, paprastai neatskirtume ant jo nupieštų 120 vieną kitą keičiančių juodų ir baltų juostelių. Analogiškai ir su 1136 x 640 raiška telefono ekrane arba 1920 x 1080 televizoriuje, nes tai žmogaus regėjimo fizinė riba.

ipad-retina-display

Realiomis sąlygomis žmonės negalėtų atskirti atskirų taškų, net jei jų dydis būtų dvigubai didesnis. Jau dabar stebima įdomi tendencija, kai Ultra HD televizorius turintys žmonės krėslus stato arčiau, kad matytųsi skirtumas su anksčiau turėtu Full HD modeliu, kadangi ankstesnio atstumo atveju skirtumo nesimatytų.

Tokiu būdu, ekrano raiškos didinimas – tai greičiau marketingas, nei realiai vartotojui būtinas dalykas. Vis tik reklama („kuo daugiau, tuo geriau“) yra veiksminga – žmonės už 4K raiškos televizorius ir 2K telefonus iš tikrųjų yra linkę permokėti. Jie netgi pasiryžę iškentėti reikiamos raiškos turinio trūkumą bei padidėjusį elektros energijos suvartojimą.

Vaizdo kokybę galima pagerinti, ir tam reikalingos naujos spalvų perdavimo technologijos bei vaizdo signalo apdorojimo sistemos. Tuo tarpu jei ir toliau gamintojai didins tik raišką, žmogui, matyt, reikės tobulinti savo akis.

4k_ultra_hd__vs_fullhd_1080p

8 komentarai (-ų)

 1. saulius parašė:

  Protingas straipsnis, +1 uz ji tam kas parase 😀

 2. slaker parašė:

  manau zmogaus tobulinimasis labai netolimas progreso etapas.

 3. Zero parašė:

  Taigi pamatyti Ultra HD ir Full HD skirtumus galima tik iš labai arti, tačiau įprastai vartotojas juk nesėdi metro atstumu nuo televizoriaus.
  P.S. mobilūs įrenginiai naudojami ~25cm iki 40cm atstumu
  Tema apie mobilius įrenginius o kiša TV ir stumia ant smartų ???

  • ILolD parašė:

   Ant smartų full hd dabar nuo 720p neatskirsi tai kur kalbėt kad UHD nuo FHD atskirsi

 4. Raimis parašė:

  Man su Galaxy S3 1280×720 ekranu kokybės per akis. Jeigu labai akylai žiūrėsi į ekraną iš 5cm atstumo, gal ir įžiūrėsi taškelius, bet su FHD tai be šancų. Ir kam dar didint? Ieškok priekabių kitur.

 5. None parašė:

  Ar 720p ar 1080p ant telefono jau nebesimato skirtumo .. be to 720p ekranas 20% maziau energijos naudoja nei 1080p (zinoma nuo ekrano technologijos priklauso, bet daugumoje atveju tai panasiai gaunas). 🙂

 6. Tadas parašė:

  Vakar buvau užsukęs į elektronikos saloną. Stovėjo LG ir Samsung 2m įstrižainės 4K TV. Aišku, kainos juokingos 49 000 LG, 109 000 Samsung 😀 Visgi vaizdo detalumas nuostabus. 🙂 Statiniuose vaizduose kažko labai stulbinančio nepamatysi, ypač iš toliau, visgi kai kai ekrane judėjimas – vaizdas puikus.
  Ar reikia 4K? Jei perki TV, kurio įstrižainė > 2m, matyt reikia. Ypač Lietuvos rinkai tokie TV tiktų, čia juk butai mažiukai, pakabinai 2m įstrižainės TV, atsisėdai didžiausiu atstumu nuo TV – 2,5m ir visus taškus matai.
  Kai filmų industrija pereis prie 4K BluRay ar pan, tada ir 4K TV bus prasmingi.
  O monitorių raišką didinti pats laikas. Juk paprastai sėdi 0,5-1m atstumu, o įstrižainė 30colių….
  🙂

 7. Leons parašė:

  TV ir monitoriu atžvilgiu viskas paprasta – pasižiūri į chart’ą ir viskas 🙂

  http://s3.carltonbale.com/resolution_chart.html


Kitos kategorijos naujienos