Kompiuterinė pelė švenčia 45 metų gimtadienį


1968 metų gruodžio 9 d. buvo pademonstruotas pirmasis pasaulyje kompiuterio valdymo įrenginys, be kurio šiandien neapsieina nė vienas vartotojas: Kalifornijoje vykusioje interaktyvių įrenginių parodoje debiutavo kompiuterinė pelė.

Douglas Engelbart with first mouse

Douglas Engelbart su pirmosios kompiuterinės pelės prototipu

Pelės patentas, gautas 1970 m., priklauso išradėjui Douglas Engelbart. Tuo metu tai buvo didelis medinis įrenginys su dviem ratukais ir trimis mygtukais. Pirmuoju kompiuteriu, su kuriuo komplekte vartotojai rado pelę, tapo Xerox 8010 Star Information System – jis buvo pristatytas 1981 metais.

Iš pradžių Xerox kompiuterinė pelė kainavo 400 JAV dolerių, tad šiandien, atsižvelgus į infliaciją, ji kainuotų beveik 1000 dolerių. 1983 m. savo firminę, vieno mygtuko pelę išleido kompanija Apple, kuriai pavyko šio įrenginio kainą sumažinti iki $25.

Populiarumas atėjo tuomet, kai dienos šviesą išvydo Apple kompiuteris Macintosh, o vėliau – IBM PC su operacine sistema Microsoft Windows.

Deja, Douglas Engelbart šiandieninio pelės gimtadienio nesulaukė – jis mirė 2012 m. vasarą, kai jam buvo sukakę 88 metai. Reikia tikėtis, kad jo išradimas pasitarnaus asmeninių kompiuterių naudotojams dar ne vienerius metus, nepaisant ypač spartaus mobilių įrenginių išpopuliarėjimo.

Komentuoti nebegalima


Kitos kategorijos naujienos