Renkamės stacionarų kompiuterį: 2014 m. žiema


Stacionarių kompiuterių komplektacijų atnaujinimas šiek tiek vėlavo, tačiau tam turime eilę svarių priežasčių. Pagrindinė – tai asmeninių kompiuterių rinkos nuopuolis. Tai reiškia, kad pagrindiniai gamintojai persiorientuoja į mobilų segmentą, o stacionarių komponentų asortimentas atnaujinamas ne taip dažnai, kaip norėtųsi.

Procesoriai

Intel-Haswell-DZ87KL

AMD procesorių gerbėjams pastarasis pusmetis buvo „tuščias“. Planuotas hibridinių Kaveri procesorių debiutas atidėtas iki 2014 m. pradžios. Pastarieji procesoriai gaus Steamroller architektūros skaičiavimų branduolius ir GCN architektūros grafiką.

Galingiausi APU Kaveri prilygs dabartiniam Intel Haswell modeliui Core i5-4670K, tačiau visa tai bus tik kitais metais, tad Intel jau spės atnaujinti savo Haswell asortimentą, be to, paruoš ilgai lauktus Broadwell procesorius.

Galingiausių procesorių segmente AMD, panašu, viską paliko likimo valiai. FX serija vis sulaukė tik kelių, tačiau labai brangių FX-9000 serijos modelių, kurie nieko naujo neturi, išskyrus padidintus taktinius dažnius. Deja, 2014 m. naujienų šiame fronte AMD nežada.

Savo ruožtu, kompanija Intel po truputį atnaujina savo procesorių asortimentą. Haswell architektūros negavo tik Celeron modeliai, tuo tarpu Pentium ir Core serijos sėkmingai migravo prie naujos architektūros ir LGA 1150 platformos. Nauji modeliai po truputį didina taktinius dažnius; vasarą turėtume sulaukti Haswell Refresh procesorių, o rudenį – 14 nm Broadwell sprendimų, kurie dar labiau padidins grafikos posistemės spartą bei sumažins energijos suvartojimo lygį. Kaip smarkiai padidės skaičiavimų branduolių sparta, kol kas neaišku.

Vaizdo plokštės

Radeon R9 290x CrossFire

Vaizdo plokščių rinkoje naujienų daugiau, nei procesorių segmente. Visų pirma, AMD atnaujino savo grafinių adapterių asortimentą. Tiesa, žodis „nauja“ pritaikomas tik daliai vaizdo plokščių.

Naujomis galima vadinti Volcanic Islands vaizdo plokštes AMD Radeon R9 290 ir R9 290x. Pastarosios gavo ne tik daugiau universalių procesorių, tačiau ir apsiginklavo 512 bitų magistrale (prieš tai naudota 384 bitų).

Radeon R9 290X savo produktyvumo lygiu prilygsta nVidia GeForce GTX Titan, tuo tarpu Radeon R9 290 greičiu nenusileidžia GeForce GTX 780. AMD naujokų kainos ypač patrauklios, lyginant su nVidia sprendimais. Belieka tik sulaukti Radeon R9 290X ir R9 290 su alternatyviomis aušinimo sistemomis, kadangi AMD etaloninės sistemos yra triukšmingesnės, nei nVidia.

Nemažai AMD grafinių adapterių – tai „naujai pervadinta sena“. Pavyzdžiui, Radeon 7970 GHz tapo Radeon R9 280X, Radeon HD 7870 pavirto Radeon R9 270X, Radeon HD 7790 – Radeon R7 260X ir t.t. Bendrą vaizdą galima susidaryti iš žemiau pateiktų lentelių (dalis lentelėje esančių vaizdo plokščių dar tik pasirodys):

amd-volcanic-islands-vga-01 amd-volcanic-islands-vga-02

nVidia per praėjusį pusmetį pasirodė kiek kukliau. Atsakydama į konkurento veiksmus, pristatė naują flagmaną – GeForce GTX 780 Ti, kuris netgi galingesnis už anksčiau dominavusį GeForce GTX Titan.

Daugiau naujienų iš nVidia, anot gandų, turėtume sulaukti 2014 m. I ketvirtyje. Tuomet turėtų būti anonsuoti Maxwell architektūros grafiniai adapteriai, kurie pakeis dabartinius Kepler atstovus.

Kieti diskai ir SSD

Intel-SSDs-presentation

Kietų diskų, skirtų stacionariems kompiuteriams, rinka džiugina praktiškai vienu aspektu – mažėjančiomis kainomis. Nuo liepos mėnesio didžiausių rinkos žaidėjų – WD ir Seagate – produkcija pigo apie 7-8%. Deja, 2011 m. rudens kainų lygio dar nepavyko pasiekti – kieti diskai turėtų atpigti dar apie 10-12%.

SSD kaupiklių rinkoje galima stebėti nuosekliai mažėjančias kainas, o tai reiškia, kad už maždaug 250-260 lt galime įsigyti jau net ne 80 GB, bet 120 GB modelius (pavyzdžiui, Kingston arba Crucial).

Kaip ir anksčiau, vis dar turime reikalų su SATA-III 6.0 Gbps sąsaja, maksimalios spartos atsirėmė į 550-540 MB/s ribą, nors jau kuris laikas kalbama apie spartesnę SATA Express (10 Gbps); kontrolerių srityje ir toliau dauguma SSD gamintojų naudoja LSI-SandForce sprendimus, nors galima sutikti ir Marvell, Barefoot, Link_A_Media, Samsung ir kitų.

Eilinį kartą galima konstatuoti tragišką padėtį Intel SSD diskų asortimente (ypač nedidelės talpos – 60-80 GB). Liūdnos žinios ir iš kompanijos OCZ – pastaroji paskelbė bankrotą, o jos verslą įsigijo Toshiba. Iki šiol OCZ džiugino gausių asortimentu ir nedidelėmis kainomis, tačiau dabar, matyt, geri laikai pasibaigė.

Dar viena perspektyvi kryptis – TLC NAND Flash atmintis. Nors šis atminties mikroschemų tipas turėtų atpiginti SSD, lyginant su dabartiniais MLC atmintį turinčiais kaupikliais, tačiau jų gamintojų nėra jau tiek daug. Labiausiai šioje srityje stengiasi tik kompanija Samsung, kurios SSD 840 Evo serijoje ir galima sutikti TLC mikroschemas.

Operatyvioji atmintis

Corsair-Vengeance-DDR3

Operatyvios atminties kainos per paskutinį pusmetį vis dar augo, nors ši tendencija po truputį lėtėja. Jei pavasarį 2 ir 4 GB DDR3 atminties modulių kainos Lietuvoje pakilo apie 15-20%, tai per liepos – gruodžio laikotarpį kainų augimas sudarė 9-16%.

Didžiausią kainų šuolį pademonstravo didelės talpos operatyvioji atmintis (8 GB ir daugiau, taip pat komplektai 2x 4 GB ir didesni), ypač ta, kuri skirta kompiuterių entuziastams. Čia per paskutinį pusmetį stebėtas 20-25% kainų šuolis.

Bendras kainų pokytis, švelniai tariant, nedžiuginantis: lyginant su 2012 m. rudenį rinktais kompiuteriais, operatyvioji atmintis pabrango beveik dvigubai! Kada tikėtis ankstesnio kainų lygio? Kaip rodo situacija su kietais diskais, maždaug po 1,5 – 2 metų.

Stacionarių kompiuterių komplektacijos

Priminsime, jog nuspalvinome komponentų kainas: žalia spalva – komponentas pigo arba įdėtas pigesnis (to paties/panašaus funkcionalumo, produktyvumo), raudona spalva – to paties komponento kaina padidėjo arba teko komplektuoti su brangesniu.

01-amd

01-intel

Paskutinį kartą nebrangų kompiuterį komplektavome šių metų liepos mėnesį, taigi kas pasikeitė? Intel variante turime 100 MHz spartesnį procesorių (Celeron G1620 vietoj G1610).

AMD variantas keitėsi daug labiau. Vietoj Trinity su Socket FM1 lizdu turime Richland platformą su Socket FM2. Procesorius paspartėjo net 500 MHz (3 GHz vietoj ankstesnių 2.5 GHz), taigi bent jau progreso atžvilgiu AMD pažengė kiek toliau į priekį, nei Intel (bent jau pigių sprendimų segmente).

Iš nebrangių kokybiškų korpusų pasirinkome švedų Fractal Design. Aiškus papiktnaudžiavimas, tačiau rinktis nelabai buvo iš ko. 2014 m. pradžioje, reikia tikėtis, korpusų asortimentas padidės.

Iš maitinimo blokų pasirinktas neblogai užsirekomendavęs Chieftec modelis, nors kaip alternatyvą galima pasiūlyti, pavyzdžiui, Fortron maitinimo blokus.

02-amd

02-intel

Nebrangus žaidimų kompiuteris nuo vasaros vidurio atpigo, labiausiai „pasisekė“ Intel platformai. Vaizdo plokšte pasirinkta Radeon HD 7850, nors po paskutinio nVidia vaizdo plokščių asortimento atnaujinimo galima atkreipti dėmesį į GeForce GTX 660, kuri yra apie 70 (+14%) brangesnė, tačiau vidutiniškai tiek pat spartesnė.

Abiejų kompiuterių platformos per pusmetį pasikeitė. AMD gavo 4 branduolių Trinity procesorių su Socket FM2 lizdu, tuo tarpu Intel sistema gavo Haswell procesorių Pentium G3220 su LGA 1150 lizdu. Žaidimuose AMD procesorius demonstruoja kiek didesnę spartą, nei Intel (apie 10-15%), nors suvartojamos energijos kiekis taip pat didesnis.

Fractal Design korpusas priekyje turi USB 3.0 lizdą. Tiems, kam tokio funkcionalumo nereikia, gali rinktis apie 20 litų pigesnę korpuso modifikaciją, kurią pasirinkome nebrangaus kompiuterio variante.

03-amd

03-intel

Žaidimų gerbėjams skirtose komplektacijose pigo praktiškai visi pagrindiniai komponentai – procesoriai, motininės plokštės, kieti diskai. Jei ne brangusi operatyvioji atmintis, turėtume šauniai atpigusią žaidimų sistemą, ypač Intel atveju.

Deja, per paskutinį pusmetį situacija procesorių rinkoje nesikeitė. Iš AMD pusės neturime jokios konkurencijos. Tas pats Piledriver architektūros atstovas FX-8320 prieš Haswell architektūros atstovą Core i5-4440 (vasarą turėjome 100 MHz lėtesnį Core i5-4430).

Antra vertus, AMD turi tokį pranašumą, kaip kaina, o tai leido įdiegti galingesnę vaizdo plokštę – GeForce GTX 760, kuri yra vidutiniškai apie 10-15% spartesnė už Intel sistemoje panaudotą Radeon R9 270X OC variantą. Tokiu būdu, bent dalinai kompensuosime AMD FX-8320 procesoriaus atsilikimą nuo konkurento Intel Core i5-4440, kuris žaidimuose sudaro vidutiniškai 15-20%.

Beje, prieš pusmetį buvome pasirinkę Radeon HD 7870 vaizdo plokštę, kuri yra beveik identiška dabartinei Radeon R9 270X, taigi atsinaujinimas šiuo atveju yra labai sąlyginis.

Esant norui, sistemos spartą visuomet galima padidinti, pasirinkus SSD duomenų kaupiklį.

04-amd

04-intel

Praktiškas darbinis kompiuteris per pusmetį praktiškai neatpigo. Taip pat nėra didelių skirtumų, lyginant su žaidimų komplektacija.

Neturime galingos vaizdo plokštės, tačiau pasirinkome daugiau operatyvios atminties ir SSD kaupiklį. Visa tai turėtų būti naudinga tiems, kurie dirba profesionaliomis grafikos ir vaizdo kodavimo programomis.

Ateityje šį variantą galima būtų papildyti darbui su 3D optimizuotomis nVidia Quadro arba AMD FirePro vaizdo plokštėmis.

Iš pokyčių galima paminėti per pusmetį 100 MHz paspartėjusį procesorių, iki 120 GB talpos padidėjusį SSD kaupiklį (tiesa, vietoj Intel pasirinktas Samsung sprendimas).

05-intel

Jei ne brangusi operatyvioji atmintis, turėtume praktiškai tos pačios kainos žaidimų kompiuterį, kaip ir prieš pusmetį, tačiau jau su 20-30% spartesne grafikos posisteme: vietoj GeForce GTX 780 turime nVidia flagmaną GeForce GTX 780 Ti – visai neblogas progresas, kalbant vos apie pusės metų laikotarpį.

Iš atnaujintų komponentų galima paminėti ketvirtos kartos Scythe Mugen procesoriaus aušintuvą, taip pat Intel SSD 530 serijos kaupiklį (anksčiau turėjome SSD 520 Series atstovą). Intel SSD pasirinktas dėl didelio patikimumo ir itin mažos gedimų statistikos, tuo tarpu mėgstantys maksimalius gamintojo deklaruojamus skaitymo/įrašymo greičius, gali rinktis alternatyvius variantus.

Štai ir viskas. Komentaruose galite pateikti savo alternatyvius variantus, galbūt mūsų skaitytojams jie pasirodys arčiau širdies. Pastabos dėl esamų komplektacijų taip pat laukiamos.

Pastaba: parenkant kompiuterių komponentus, nebuvo keliama užduotis surinkti nei maksimaliai pigų, nei maksimaliai brangų kompiuterį. Buvo siekiama rasti optimalų kainos/spartos/patikimumo santykį. Taip pat atsižvelgta į kompiuteriams keliamas užduotis.

37 komentarai (-ų)

 1. Salmonijus parašė:

  Konfiguracija Nr.4 Intel – pamiršote į lentelę įdėti vaizdo plokštę. Ar taip ir turėjo būti?

 2. Raimis parašė:

  Kompiuteriai žaidimams ir tik 2x2gb ram? Iš patirties sakau, jog jau dabar nemažai žaidimų žaisti aukštais nustatymais reikia kur kas daugiau RAM. Arkham Origins, AC4, BF4, tas pats GTA IV kartu su sistema „valgo“ daugiau nei 4gb ram.

  • thermal parašė:

   man užtenka ir 4gb ram, ir tas pats bf4 su aukštais nustatymais normaliai vartosi. gal ir prisidėčiau daugiau ram, bet kainos dabar nesveikos, reikės palaukt.

   • Sasyska parašė:

    Nieko panasaus,bf4 4gb ryskiai per mazai,pas draugeli va buvo 4gb ram,tai net kraunant mp mapa ismeta is game,raso something went wrong ir reikia jungtis i game is naujo ir reikia atsijunginet ir prisijunginet prie servo kiekviena karta kraunant naujam map,nes kitaip ismeta.Kai as pvz jau bunu paemes kokius du flagus,pas draugeli kuris sedi su 4gb ram dar tik uzkrauna mapa.Jam isidejus i pc 8gb ram visos bedos dingo ir dabar uzsikrauna viskas,kaip ir pas mane ir kaip pasiziuri per task menageri bf4 ryja zymiai daugiau nei 4gb ram,tad nereikia cia pasakot,kad 4gb per akis uztenka,jau baigesi 4gb ram era.

    • zet parašė:

     geras issamus paaiskinimas

    • Huhuhuhuhuh parašė:

     Tai kad normaliai geimų optimizuot nemoka.Visos šalys susitaria ir baigta.Žaidimai neoptimizuoti- mažiau darbo softwar’ininkams, daugiau pelno hardware’ininkams

     • zet parašė:

      tas ramo optimizavimas yra zaidimu ribojimas. Kur paeini 100 metru ir persikrauna mapas, is naujo viskas uzsikrauna.

  • BigR parašė:

   Nebent užsiemi video medžiagos redagavimų, photoshopų ir t.t. Tada taip, reikia daugiau ramo. O žaidimams,tai į valias tie 4 gb ram. 🙂

   • zet parašė:

    prasom pagristi, pvz bf4?

    • BigR parašė:

     Nu ir kas tas BF4? Kiek žaidžiau su problemom nesusidūriau. Išskyrus su pačio žaidimo klaidomis. Apskritai niekad nebuvo problemų,kad žaidimas strigtų,crashintų ar dar kaip nors nestabiliai veiktų dėl ramo stokos. 🙂

     • zet parašė:

      nu jei truksta ramo, tai naudojamas hardas. Hardo ir ramo greiciai patys zinome kokie, o jei ne ssd, tai laudinimu lagai. Beje, nereikia pamirsti, kad 2014 metai nauju konsoliu metai, tad ir nauji zaidimai jau bus kitokie.

     • BigR parašė:

      Kas tiesa tas nemelas. 🙂 Kompe sėdi HDD ir SSD,bet kaip bebutu zaidimus rašau tik į Harda.

   • Kestas parašė:

    Bent jau man 4GB neuztenka, nes naudoju ssd ir esu atjunges daug funkciju kaip indexacija ir pan. tam isauga poreikis RAM,e, optimalu 8GB

 3. kazkas parašė:

  Ačiū labai, kad parašot 😉

 4. As parašė:

  Nu jo 4gb per akis tokiem zaidam kaip cod naujas ar planetside 😀 isvis 2gb kaula pirkt neapsimoka

  • Mur parašė:

   Vat vat, net pats nuostebau kokia prasmė FaceIT builde buvo det 2×2 o ne 1x4gb ramo

 5. zet parašė:

  mat tai keista, kad Intel zaidimo kompiuteris su Radeonu, o AMD zaidimu kompas su Nvidios plokste. As atvirksciai deciau.

  • guru parašė:

   čia matyt ta logika vadovavosi, kad būtų panaši intel ir amd konfigų kaina.

   šiaip tai nematau skirtumo, kad intel būtinai su nvidia, o amd – tik savo grafika.

   • Mur parašė:

    Tiesiog labiau sutampa (bent jau taip atrodo), ir kaip profesorius viens tomshardware forume isaiskino kad compatibility amd su amd ir intel su nvidia yra daug geresnis.

 6. saulius parašė:

  Paskaicius komentarus net juokas ima, kokie cia „specelistai“ susirenkia… Geriau jau susilaikytumete nuo tokiu komentaru ir aitumete i kitus portalus dometis HW.

 7. Valdas parašė:

  Pentium su HD7850? 400W šiam „deriniui“? 4GB atminties žaidimų kompiuteryje? HD5450 darbui su profesionaliom grafikos programom? SSD tik brangiausiame modelyje? Tikrai? Graudu kažkaip… :/

  • thermal parašė:

   dėl 4gb ram čia daug buvo kalbėta, vieniems užtenka, kitiems ne. naujus pentium su core i3 neseniai lyginau geimuose, vienareikšmiškai gali pasakyti – permokėti neverta. hyper-threading iš tikro mažai naudos, nieko kito core i3 daugiau pasiūlyti geresnio negali.

   dėl hd5450 tai jau rašė, kad jei dirbi su 3d, quadro arba firepro vga galima įsidėti. su video kodavimu ar 2d pilnai užtenka ir tokių (pats bandžiau ne kartą, profesionalios vga dėti ir permokėti neverta).

   dėl ssd sutinku, galima į brangų žaidimų pc įdėti, vis tiek geimeriai netaupo. tikiuosi, kai bus kiti konfigai, įdės.

   dėl PSU – galiu linką duoti, nustebins, jei 400w atrodo per mažai:
   http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

   čia tik pardavėjai bando įkišti galingą PSU, nes jiems daugiau pelno nuo brangesnio krenta 😉 svarbiausia, kad normalaus gamintojo PSU būtų.

   • Valdas parašė:

    4GB ram jei dėti, tai tada bent jau viename kaule, kad po metų kitų galima būtų įsidėti dar 4, o ne keisti visą MB (turint omeny MB su 2 RAM lizdais) – dėl dual channel suprantu, bet geriau žiūrėti į ateitį, nei turėti dual channel ir įsivaizduoti, kad pc veikia greičiau… Pentium procesoriai yra skirti Office/Internet darbams, taupant pinigus, bet ne žaidimams. Netgi naršant internete norėsis spartesnio procesoriaus… Gal ne šiandien, bet po dviejų / trijų metų tai tikrai. HD5450 išskirtinai yra HTPC plokštė – mažai skaičiavimo galios, hardwarinis FHD video spartinimas, mažos energijos sąnaudos, maža kaina. Naudoti darbiniame kompiuteryje yra ganėtinai keista… SSD dėti galima ir į pigesnius konfig’us, nebūtina dėti brangius Intel SSD – Kingston visai tinka ir pakankamai patikima, o darbas bus kur kas sklandesnis. Galingesnis psu OK, gal ir nereikalingas, bet tada bent jau labiau efektyvų / brangesnį / kokybiškesnį žiūrėti. Išduosiu paslaptį – kuo brangesnis PC, tuo mažiau santykinai nuo jo uždirbama… Taip jau yra. Čia panašu, kad renkami PC konfigai taip, kad po metų ar dviejų vėl reikėtų atsinaujinti iš esmės.

 8. arba parašė:

  Su tais pigiais SSD tai vienos problemos pastaruoju metu. Sau tiktai sisteminį mirrorą daryčiausi, nes tikrai po 2metų išlėks kažkuris.

  • thermal parašė:

   Raid Mirror visalaik verta pasidaryti, nors čia gal aktualiau įmonėse, o ne namuose.

   šiaip su SSD Raid labai daug patirties nėra, bet su Raid HDD tai maždaug po 4-5 metų vienas iš diskų miršta (bent jau paprastuose PC ir darbo stotyse).

   • arba parašė:

    Taip, aišku ne visiems tai yra būtina. Bet nesinori prarast svarbių duomenų, kad ir nuotraukų. O SSD miršta labai staigiai ir nesmagiai, jokių vilčių ką nors ištraukt…

 9. Kilbukas parašė:

  „Haswell architektūros negavo tik Celeron modeliai,“

  Hmm, tai tuomet kieno/kokią architektūrą gavo G1820/G1820T/G1820TE/G1830 Celeron’ai…

 10. pastebėjimas parašė:

  Į „praktišką darbinį kompiuterį“ reikėjo vietoj „žaidimų“ vaizdo plokštės įmontuoti „pro“ pradedantiesiems lygio vaizdo plokštę(quadro ar firepro). Žinoma, galutinė kaina būtų didesnė.

 11. gee parašė:

  zaidimu reikalavimai dabar tokie kad tas nebrangus ir zaidejams frazes viena kitos nepapildo..jei jau renki nauja kompa tai iskart r9 290 imesk nes greit atkelaius starwarsai ,bf5 ir dar velniai zino kas ,o jei jau ir isleisi 2000 ir negali ju zaist 60fps high settings tai pinigu svaistymas ,kaip sako neprivalges niprilaizysi..

 12. Klp parašė:

  Kada planuojate išleisti pavasario konfiguracija ?

  • FACEIT Team parašė:

   Priklausys nuo to, ar bus daug naujienų iš gamintojų. Jei planai nesikeis, pasistengsime kovo mėnesio pabaigoje – balandžio pradžioje.

 13. rolandas parašė:

  Pats renkuosi kompiuteri darbui ir zaidimams iki 2200Lt bet gamintojai naujienomis nedziugina. Itariu kito ketvircio komlektuose kardinaliu pasikeitimu nebus.


Kitos kategorijos naujienos