Vienas galingiausių superkompiuterių 2,4 tūkst. kartų lėtesnis už žmogaus smegenis


K-Supercomputer_680

Vienas galingiausių kompiuterių pasaulyje tiksliai išmatavo darbą, kurį atlieka žmogaus smegenys per vieną sekundę. Mokslininkai sako, kad tai yra pati aiškiausia smegenų veiklos simuliacija iki šiol, rašo www.itportal.com.

Japonijos mokslininkai imitavo vieną procentą neuronų tinklo smegenyse naudodami ketvirtą pagal galingumą pasaulyje K superkompiuterį.

705 024 procesorius ir 1,4 mln. GB RAM atminties turintis K kompiuteris užtruko 40 minučių, kad modeliuotų duomenis. Projekte buvo siekiama išmėginti superkompiuterio galimybes ir įvertinti smegenų simuliavimo ribas.

Prie šio projekto dirbo Japonijos mokslininkų grupė RIKEN ir Vokietijos Forschungszentrum Jülich centras ir naudojo Neural Simulation Technology įrankį, atkartodami 1,73 mln. nervinių ląstelių ir 10,4 trln. sinapsių turintį tinklą.

„Petaskaliniai kompiuteriai, kaip K Computer, šiandieną gali simuliuoti vieną procentą žmogaus smegenų veiklos. Tikėtina, kad visų smegenų simuliacija individualių nervų ląstelių ir jos sinapsių lygiu bus įmanoma po dešimties metų eksaskalinių (angl. exascale) kompiuterių“, – sakė veinas iš mokslininkų Markusas Diesmannas.

Eksaskaliniai kompiuteriai per sekundę galėtų atlikti tiek operacijų, kiek atlieka žmogaus smegenys. Tiesa, specialistai sako, kad eksaskalinių kompiuterių teks dar luktelėti ir kad juos išvysime ne anksčiau nei 2020 metais.

Šaltinis: 15min.lt

11 komentarai (-ų)

 1. zet parašė:

  FACEIT : pakeiskite pavadinima, nes:
  istikruju pavadinimas tai nesamone. Kompas nera letesnis. Tiksliau smegenu simuliacija tai nera kompo pajegumas. Nes simuliuojant viena procenta zmogaus smegenu jis papildomai dar atlieka „kilometru kilometru“ skaiciavimu.
  Va del to memristoriu atmintis ir ta mintimi gristi kompai bei algoritmai zada smegenu simuliacijos proverzi.

 2. zet parašė:

  to FACEIT:
  ir nuo kada vienas procentas yra lygu 1/2400, manau lygus 1/100 ?

  • guru parašė:

   1 sekundės žmogaus smegenų darbą (1 pastraipa) superkompiuteris atliko per 40 minučių (40×60=2400 sekundžių)(3 pastraipa). tai kaip ir gaunasi tie 2.4 tūkst. kartų. lyg tais gerai supratau? ar man irgi su aritmetika prastai?

   • zet parašė:

    nu gerai, jei tai pastraipa kalba apie viena sekunde, tada taip. Bet tokiu atveju kitas sakinkys tampa nelogiskas:
    „Petaskaliniai kompiuteriai, kaip K Computer, šiandieną gali simuliuoti vieną procentą žmogaus smegenų veiklos.“

    Arba cia vel viskas matuojama tik 40 minuciu ribose ? 🙂 Nes pats sakinys sako, kad einamuoju momentu galima atlikti iki 1 procento zmogaus smegenu simuliacijos.

 3. Linas parašė:

  Ir 15min.lt/mokslasit tas pats straipsnis yra su ta pacia klaida gramatikos. Kurie cia nuo kuriu copy/paste?

  • zet parašė:

   gi parasyta, kad saltinis 15min.lt. zodziu, 15 minuciu gryba prirase, sitie nukopijavo. Geria is originalaus saltinio kopintu.

  • zet parašė:

   nu va, straipsnio pavadinimas 15 min.lt:

   Vienam galingiausių kompiuterių pasaulyje reikia 40 minučių, kad apdorotų sekundę žmogaus smegenų veiklos

   http://www.15min.lt/mokslasit/straipsnis/laboratorija/vienam-galingiausiu-kompiuteriu-pasaulyje-reikia-40-minuciu-kad-apdorotu-sekunde-zmogaus-smegenu-veiklos-650-398519#ixzz2qN84Cs6V

   Pasirodo, 15 minuciu antraste tiksli, o faceit komanda pieviska pavadinima sugalvojo.

   • guru parašė:

    nematau prieštaravimų nei tame, nei šitame pavadinime.

    vieni sako, kad superkompas per 40 min. (2400 sek) padaro tiek, kiek smegenys per 1 sek.

    kiti sako, kad smegenys greitesnes už superkompą 2400 kartų.

    tai kur tas pieviškas pavadinimas?

    • zet parašė:

     guru, ka darai it sektoriuje, jei nematai skirtumo. Ir nepadaro tiek, kiek smegenys per 1 sekunde, o simuliuoja, t.y vykdo simuliacijos programa. Pati simuliacijos programa atlieka n darbo, nes atmintis ir inforamcijos apsikeitimas visiskai neatitinka smegenu neuronu keitimosi principu. O jei pvz lyginsi, kiek zmoniu smegenu apskaiciuoti pi kokiu 2 desimtuoju skaiciumi po kablelelio ? Tada galusis vienas super protas lygu kilometras zmogaus smegenu? Jei idomu, pasiskaityk apie memristorius, kad ir cia: http://www.technologijos.lt/n/technologijos/elektronika?t=/129/240/242/2242/2546&l=5&r= arba paklask pono googlo.
     Ir dar nereikai pacio softo, kaip su draiveriais, updeitins softa, ir kiti rezultatai. Beje, pvz nebutina viska daryti neuroiniu procesu principu, galima rezultatus gauti kitais, kad ir matematiniais principais, kad ir veido atpazinimo programos.

     • guru parašė:

      galiu klysti, bet ir pirminis šaltinis, ir faceit.lt, manau, norėjo pasakyti pagrindinę mintį, kad žmogaus sukurti kompiuteriai negali prilygti žmogui gamtos duotam kompiuteriui – smegenims.

      o tyrimą darę mokslininkai, manau, norėjo parodyti kiekybinį superkompiuterių atsilikimo lygį nuo žmogaus smegenų galimybių.

      aišku, mes čia į skirtingus dalykus gilinamės, už tai ir gaunasi, kad vienas apie esmę kalba, kitas apie detales.

     • zet parašė:

      as tai matau is kitos puses. Tai is esmes skirtingi dalykai del to sunkiai palyginami. Perskaicius antraste susidaro ispudis, kad atrado kaip ismatuoti ir tiesiogiai palyginti. Bet realiai straipsnis ne apie bendrus pajegumus o apie konkretu eksperimeta. Neuroininiu tinklu simuliacija tai nera ka galima vadinti kompiuterio pajegumu. Tas pats butu galima sakyti, kad zmogaus smegenys prilygsta milijardinei kompo daliai pagal kokius nors matamatinius uzdavinius. Bet pvz gal atsiras koks matatinis intelektas, kur zmogui bus iki jo toli (kas zino). nes ir dabar jau masinos mokinasi parkuotis ir kiek skaiciau pagrinde matematiniais algoritmais. Beje, kai kurie tiki, kad dideli zmogaus prota galima sukisti i matematini uzdavini. 🙂 Tam tikrus nedidelius neuroninius tinklus paverciama i matematines lygtis, kur randami rezultatai visiskai skirtingais principais. Nu zodziu, as sutinku kad tau pavadinimai tinka, bet mano nuomone portalas turetu buti kiek imanoma tikslesnis 🙂 nes viena delfi jau turime


Kitos kategorijos naujienos