„Dideli duomenys“ gali žmonėms ne tik padėti, bet ir pakenkti


brill_julie-680

JAV Federalinės prekybos komisijos (FTC) narė Julie Brill susirūpinusi dėl galimybių, kurias korporacijoms suteikia šiuolaikinės duomenų analizės technologijos. Julie Brill teigimu, jos kelia grėsmę paprastiems žmonėms. Kad piliečiai būtų apsaugoti, reikalingi nauji įstatymai, teigė FTC narė, kalbėdama Prinstono universitete (JAV).

Problema ta, kad duomenų rinkimas ir analizė leidžia sužinoti apie žmones tokius dalykus, kurių jie kai kada net patys nepastebi ar neįtaria. Priežastys tam tikroms išvadoms daryti gali būti visiškai nekaltos. Pavyzdžiui, prieš kurį laiko paaiškėjo, kad parduotuvių tinklas Target išmoko atskirti nėščias moteris pagal tai, kaip skiriasi jų pirkimo įpročiai.

Yra ir šviežesnių pavyzdžių: sekdamas savo vartotojų aktyvumo pokyčius, socialinis tinklas Facebook gali gana tiksliai atspėti, kaip vystosi jų romantiniai santykiai. Aišku, meilės reikalai galbūt ir nėra toks pavojingas dalykas, tačiau ir ne vienintelis įmanomas.

Štai vokiečių startuolis Kreditech nusprendžia, kam ir kokiomis palūkanomis duoti kreditą, analizuodamas prašytojo paskyrą Facebook ir kituose socialiniuose tinkluose. Kreditech įkūrėjo A. Muller teigimu, jūsų draugų sąrašas išduoda labai daug. Jei draugai uždirba daug ir gyvena prestižiniuose rajonuose, prašytojas turi didesnį šansą gauti kreditą. Dar daugiau, nei draugai jau buvo ėmę iš Kreditech pinigų ir jų negražino, prašytojas kredito negaus.

Reikia atkreipti dėmesį, kad analizuojamas netgi ne tekstas, bet draugų sąrašas. Vartotojas gali laikytis visų atsargumo taisyklių ir neplepėti apie save Internete per daug, tačiau kokia nors smulkmena jį vis tiek išduos. Pirkinių sąrašas, pranešimų dažnumas socialiniame tinkle Facebook, draugų sąrašas – visa tai susekti labai sudėtinga.

Būtent apie tai ir kalbėjo FTC atstovė Julie Brill. Jos teigimu, „pavojingos“ išvados turėtų labai neraminti. „Galima be didelio vargo įsivaizduoti kompaniją, kuri kuria algoritmus, galinčius atspėti žmogaus sveikatos būseną, remiantis pirkinių sąrašu ir kitais veiksmais, kurie atrodo visiškai nekaltai. Ir čia galima kalbėti ne tik apie nėštumą, bet ir tokius susirgimus, kaip diabetas, vėžys arba psichikos sutrikimai.“

JAV jau dabar egzistuoja organizacijos, kurios prekiauja sąrašais žmonių, turinčių finansinių problemų. kompanijos, kurios išduoda greituosius kreditus už didžiules palūkanas arba užsiima ne visai garbinga veikla, tokius sąrašus perka, kad sąmoningai įviliotų finansinį nepriteklių turinčius žmones į savo pinkles.

Julie Brill mano, kad jei visuomenė neras iškilusių privatumo problemų sprendimų, grandioziniai pranašumai, kuriuos gali suteikti „Didelių duomenų“ analizė, galbūt, taip ir nebus išnaudoti.

Panašios nuomonės, beje, laikosi ir kita pusė – tos pačios kompanijos, kurios plėtoja „Didelių duomenų“ analizę. Tiesa, šiuo atveju motyvas kitoks: kompanijos baiminasi, kad jei apie garbingą veiklą nebus pasirūpinta savarankiškai, tuo pasirūpins reguliuojančios institucijos. Šiuo atveju, per mažai niekam nepasirodys.

Komentuoti nebegalima


Kitos kategorijos naujienos