Interneto ryšys su Mėnuliu spartesnis nei Žemėje


laser-shoot-moon-680

NASA ir Masačiusetso technologijų instituto (MIT) mokslininkai aplink Mėnulį skriejančiam zondui „įrengė“ pribloškiamos spartos interneto ryšį: duomenų srauto sparta ten yra gerokai didesnė nei galėtų pasidžiaugti daugelis interneto naudotojų Žemėje.

Iki šiol kosmoso programose buvo naudojamasi vien radijo ryšiu. Tačiau šios technologijos galimybės jau išsemtos: auga vis didesnių duomenų siuntimo srauto poreikis

Mokslininkai pažymi, kad eksperimento rezultatai juos apstulbino ir atveria plačias trimačių vaizdo įrašų siuntimo bei nuotolinių robotizuotų tyrimų tolimose planetose ir jų mėnuliuose perspektyvas.

Bandomojo eksperimento metu (jis vyko praėjusių metų spalį) iš Mėnulio orbitinio zondo į Žemę lazerio spinduliu išsiųsti duomenys keliavo 622 megabitų per sekundę sparta. Kosminės komunikacijos sistemose naudojamos radijo ryšio priemonės tenkinasi dešimtis kartų mažesne interneto srauto sparta.

„Interneto sparta buvo tiesiog žvėriška, – džiūgavo Linkolno laboratorijos LLCD sistemos kūrėjams vadovavęs Donas Borosonas. – Sistema veikė nepriekaištingai. Koncepcija yra teisinga, sistema funkcionuoja patikimai. Atrodo, esame pasiruošę tiesioginiam eteriui.“

NASA ir MIT priklausančios Linkolno laboratorijos inžinieriai pirmą kartą išbandė abipusį lazerio ryšį tarp Žemės ir Mėnulio. Ryšys veikė apie mėnesį, rašoma „Spectrum IEEE“.

2017 m. NASA planuoja surengti lazerinės komunikacijos misiją LCRD (Laser Communication Relay Demonstration). Jos metu bus mėginama Žemę su geostacionarioje orbitoje skriejančiais palydovais (jie yra maždaug 10 kartų arčiau nei Mėnulis) sujungti lazerine duomenų linija, kuria duomenys bus siunčiami 1 gigabito per sekundę sparta. LCRD misija tęsis 5 m. ir leis įvertinti lazerinių komunikacijos technologijų patikimumą.

Tokios spartos duomenų srautas leistų ne tik siųsti didelės raiškos vaizdo medžiagą, bet ir nuotoliniu būdu (iš Žemės) valdyti mobilias robotizuotas tyrimų stotis kitose Saulės sistemos planetose, jų mėnuliuose ar asteroiduose.

Iki šiol kosmoso programose buvo naudojamasi vien radijo ryšiu. Tačiau šios technologijos galimybės jau išsemtos: auga vis didesnių duomenų siuntimo srauto poreikis. Be kita ko, NASA pažymi, kad lazerinis ryšys patirs mažiau trikdžių ir bus ne toks ribotas, koks yra dabar naudojamas radijo ryšys.

Pagrindinis LLCD misijos tikslas – iš Mėnulio į Žemę persiųsti šimtus milijonų bitų per sekundę sparta. Tokia sparta prilygsta daugiau nei 100 didelės raiškos (HD) televizijos kanalų tiesioginei transliacijai. Eksperimento metu bus testuojamos ir LLCD sistemos kaip duomenų imtuvo galimybės: šimtai milijonų bitų per sekundę bus siunčiami ir iš mūsų planetos į Mėnulį.

Šaltinis: Balsas.lt

Komentuoti nebegalima


Kitos kategorijos naujienos