Tim Berners-Lee: „Internetui reikalinga priverstinė decentralizacija“


Tim+Berners-Lee-WWW-680

Tim Berners-Lee – Pasaulinio Voratinklio idėjos autorius – kreipėsi į visuomenę ragindamas reorganizuoti Internetą, praėjus 25 metams po jo pasirodymo. „Interneto tėvo“ nuomone, projektui World Wide Web reikia grįžti prie savo ištakų, kad būtų išsaugota tolimesnės plėtros galimybė.

Aš noriu matyti Internetą atviru, tarptautiniu ir be jokių nacionalinių pririšimų. Ko aš tikrai nenoriu, tai Pasaulinio Voratinklio, kuriame Brazilijos vyriausybė saugo savo piliečių iš socialinio tinklų duomenis išskirtinai Brazilijos serveriuose“, – savo mintį dėstė Tim Berners-Lee.

Viena iš pagrindinių WWW savybių visuomet buvo laikoma mazgų decentralizacija. Kaip ir Interneto protėvių – tinklų ARPANET ir NSFNet – atveju, tai leido užtikrinti funkcionavimo patikimumą, geografinių sienų ir politinių barjerų nebuvimą.

Nuo to momento, kai WWW pradėjo audringai plėtotis 1991 m., jis po truputį keitėsi, netekdamas savo pagrindinių bruožų. Pagrindiniai DNS serveriai buvo sukoncentruoti JAV teritorijoje, o tai sukelia daug pažeidžiamumo problemų.

Daugelyje šalių buvo įvesta cenzūra, kuri iš pradžių buvo tiesiog neįsivaizduojama ir prieštaravo pačiai laisvo bendravimo Internete dvasiai. Atsižvelgdamos į Kinijos patirtį duomenų filtravimo sistemų kūrime, analogiškas nacionalines sistemas šiandien bando diegti ir Europos šalys.

Tim-Berners-Lee-WWW-for-everyone-680

Lygiagrečiai Interneto cenzūrai veikia ir fone veikiančios monitoringo priemonės: JAV Nacionalinio saugumo agentūra (NSA) naudoja PRISM, Stellar Wind, Boundless Informant, NarusInsight ir galybę kitų programų. D. Britanijos vyriausybinio ryšio centras GCHQ analizuoja tinklų duomenų srautus, pasitelkdamas Tempora. Indija kuria savo nuosavą sistemą NATGRID. Visa tai – tik aisbergo viršūnė, kuri paviešinta žiniasklaidos.

Tim Berners-Lee pabrėžia, kad Internetui visuomet grėsė du pagrindiniai pavojai – komercine veikla užsiimančių interneto kompanijų monopolijų formavimasis ir politinis spaudimas. Abi lemia tinklo fragmentaciją, išsiskiria ypatingi segmentai. Aiškindamos tokio proceso pražūtingas pasekmes, jis netgi panaudojo terminą „balkanizacija“, palygindamas Balkanų pusiasalio subyrėjimą po Jugoslavijos žlugimo su šiuolaikiniais Interneto procesais.

Destabilizuojantys pokyčiai Internete vyko visuomet, tačiau dabar jų tempas tapo ypatingai grėsmingas. Tim Berners-Lee mano, kad į tai būtina atkreipti politikų, žurnalistų ir Interneto bendruomenės dėmesį.

Šiandien „Interneto tėvas“, kaip organizacijos W3C garbės narys ir MIT profesorius, ragina antrą kartą aktyvuoti Pasaulinio Voratinklio decentralizacijos procesą.

Aš baiminuosi priklausomybės nuo didelių kompanijų ir Interneto tarnybų koncentracijos viename dideliame serveryje. Tai žlugdo varžymosi dvasią ir stabdo inovacijas. Iš studentų aš laukiu, kad jie sukurtų naujo Interneto struktūrą, kuri būtų decentralizuota.“

Interneto tarnybų monopolija formuojasi standartiniu būdu: iš pradžių žmonėms siūlomas patogus būdas daryti ką nors Internete nemokamai. Atlikti paiešką Internete arba žemėlapių tarnyboje, kompiuteryje ir išmaniajame telefone, pokalbių programoje ar socialiniame tinkle, žiūrėti vaizdinę medžiagą ir ją talpinti, planuoti darbus ir poilsį, dirbti su dokumentais tiesiai iš naršyklės…

Jei kokių nors populiarų tarnybų analogų neužtenka, jos tiesiog nuperkamos iš kitų kompanijų, neleidžiant šios užaugti į didžiulius holdingus ir tapti rimtais konkurentais.

British software genius Tim Berners-Lee,

Tam tikru momentu visa tai, kas yra populiaru ir naudojama daugybės žmonių, atsiduria vienos vienintelės kompanijos serveriuose, kuri per daug žino apie kiekvieną žmogų ir jo santykius su kitais. Google, Facebook, Microsoft, Apple, Yahoo… Kol jūs galvojate, kad naudojatės jų produktais, kompanijos naudojasi jūsų duomenimis, dalinasi Internetą tarpusavyje ir pradeda diktuoti vis griežtesnes sąlygas. Prisijunkite prie Google, kad paliktumėte komentarą vaizdo tarnyboje Youtube. Leiskite sekti savo buvimo vietą, suteikite duomenis apie savo draugus ir save paskyros profilyje…

Tokia padėtis yra naudinga vyriausybėms ir su jomis bendradarbiaujančioms didelėms kompanijoms. Pakeisti Internetą, kad šis atgimtų iš naujo, gali tik kokia nors trečioji jėga – iniciatyvių žmonių bendruomenė, kuri turi aukštą kvalifikaciją technologijų srityje.

Būdamas vienu iš Interneto idėjos autoriumi, Tim Berners-Lee pagarbiai pasisakė ir apie hakerius, šį terminą vartodamas pagal jo pirminę reikšmę: „Tai labai svarbi kultūra. Mums būtina palaikyti geek‘ų bendruomenę, kurie žino savo galimybes ir atsakomybės ribas. Reikalingi alternatyvūs balsai, galintys vyriausybių nuomonę nustumti į antrą planą.“

Į klausimą apie tai, ką gi jam norėtųsi pakeisti Interneto sukūrimo istorijoje, Tim Berners-Lee atsakė, pasitelkdamas geriausias britų humoro tradicijas: „Per tuos metus kiekvieno Interneto adreso rašymas pareikalavo daug laiko, popieriaus ir rašalo. Dabar aš atsikratyčiau po dvitaškiu esančio dvigubo pasvirusio brūkšnio. Iš tikrųjų, jo nereikia, tiesiog tuomet tai atrodė gera idėja.“

Vienas komentaras

  1. komentorius parašė:

    Teisingos mintys. Visiškai pritariu.


Kitos kategorijos naujienos