5 svarbios nešiojamų kompiuterių inovacijos, kurių nepastebėjote


Kalbėdami apie nešiojamus kompiuterius, vis dažniau minime drąsų dizainą, galingus procesorius ir vaizdo plokštes, mažą svorį ir įspūdingą baterijos darbo laiką. Antra vertus, nešiojamiems kompiuteriams labai didelę įtaką padarė ir visiškai kitokios inovacijos, apie kurias daugelis užmiršta. Štai tik penkios iš svarbių technologijų, kurios per paskutinius metus kardinaliai pakeitė nešiojamų kompiuterių konstrukciją.

SSD kaupiklis su PCI Express sąsaja

macbook-pro-retina-ssd-pcie

Pats svarbiausias komponentas, įtakojantis darbo su nešiojamu kompiuteriu bendrą „pojūtį“  – tai visai ne procesorius ir vaizdo plokštė, o NAND Flash tipo duomenų kaupiklis, kuris vis dažniau pakeičia tradicinį kietą diską. Didelį produktyvumo lygį ypač sunku pasiekti net su galingiausiu procesoriumi, jei jis dirba kartu lėtu kietu disku.

Tradiciškai taip jau susiklostė, kad standartiniu SSD formatu tapo 2,5“ dydžio korpusas, kuris naudojamas įprastuose mobilių kompiuterių kietuose diskuose. Būtent tokie modeliai pardavinėjami parduotuvėse, ir juos gali įsigyti bet kuris žmogus, norintis modernizuoti savo nešiojamą arba stacionarų kompiuterį.

Vis tik 2,5“ formatas daugeliu atveju yra dirbtinis: pačios atminties mikroschemos su kontroleriu užima niekingai mažą korpuso ploto dalį, o tai padaryti vien dėl to, kad būtų pasiektas suderinamumas su esamais nešiojamų kompiuterių kietų diskų skyriais.

Kai kurie gamintojai jau kuris laikas atsisakė šio universalumo ir ėmė diegti SSD kaupiklius, kurie savo formatu primena operatyvios atminties modulius, tačiau jie dirba ne su įprasta Serial-ATA (SATA), bet PCI Express (PCIe) sąsaja. Tai leidžia sutaupyti vietos korpuso viduje, o laisvą erdvę skirti efektyvesnei aušinimo sistemai arba didesnės talpos baterijai.

Puikus tokios sprendimo pavyzdys – nešiojamas kompiuteris MacBook Pro 13 su Retina ekranu. Nežiūrint į labai ploną korpusą, jame galima rasti galingą procesorių Intel Core i5 ir bateriją, kuri leidžia dirbti iki 9 valandų, žiūrint vaizdinę medžiagą arba naršant Internete. Be to, SSD kaupiklio talpa gali siekti net 1 TB! Analogiškus sprendimus siūlo ir Ultrabook tipo nešiojamų kompiuterių gamintojai.

Wi-Fi 802.11ac bevielis ryšio adapteris

imac-broadcom-802-11ac

Šiandien neįmanoma įsivaizduoti nešiojamo kompiuterio be Wi-Fi bevielio ryšio adapterio, nors prieš gerus 15 metų tokių tuo galėjo pasigirti absoliuti mažuma tokių sistemų. Laimei, 2003 m. pasirodė Intel Centrino platforma, o Wi-Fi modulis tapo standartu. Vėliau Intel iniciatyvą perėmė kiti nešiojamų kompiuterių gamintojai.

2013 m. vasario mėnesį buvo patvirtintas IEEE Wi-Fi 802.11ac juodraštinis variantas (Draft versija), tuo tarpu galutinės specifikacijos priimtos 2014 m. sausio mėnesį.

Skirtingai nuo ankstesnių Wi-Fi variantų, naujasis gali pasiūlyti iki 433 Mbit/s spartą kiekvienai antenai, arba 1300 Mbit/s maršrutizatoriui su trimis antenomis, o kartais  net įspūdingą 3400 Mbit/s spartą, jei įdiegtos aštuonios antenos.

Realiame gyvenime Wi-Fi 802.11ac leidžia pasiekti maždaug 200 Mbit/s (arba 25 MB/s) duomenų perdavimo spartą. Tai leidžia prilygti kabeliniam Internetui, kurio be didelių problemų užtenka statistiniam namų vartotojui. Teoriškai naujasis standartas savo sparta lenkia net ir 1 Gbit/s Ethernet tinklą, kuriame naudojami kabeliai.

Atsiradus Wi-Fi 802.11ac standartui, lokalūs kabeliniai tinklai neretai netenka savo privalumo, tiesa, tai labiau susiję su namų vartotojais. Daugiau nereikalingi nei Ethernet adapteriai, nei atitinkami lizdai: Apple nešiojamuose kompiuteriuose, išleistuose 2013 m., jų jau nėra, nes jie naudoja 802.11ac bevielio ryšio modulius. Tai leidžia kompiuterio korpuso sumažinti dar labiau.

Procesoriai su BGA lizdu

h

Sutrumpinimas BGA reiškia „ball grid array“, t.y.  rutuliukų masyvas. Tai kontaktų rinkinys, kurie skirti mikroschemų tvirtinimui prie motininės plokštės. Kaitinant rutuliukai išsilydo, ir mikroschema pritvirtinama prie sisteminės plokštės.

Toks procesorių tvirtinimo būdas be visų kitų privalumų leidžia pasiekti didelį montavimo tikslumą, optimalų šiluminį kontaktą.

Būtent BGA lizdas leidžia į šiuolaikinius nešiojamus kompiuterius diegti vis galingesnius procesorius, dirbančius vis didesniu taktiniu dažniu. Praktiškai visi šiuolaikiniai mobilūs Intel Core i3 ir Core i5 procesoriai gaminami būtent su tokiu lizdu, nors prie tokių galima priskirti ir aukščiausio kainų lygio sprendimus Core i7-4500U bei Core i7-4700HQ.

Faktiškai vieninteliu procesorių su BGA lizdu trūkumu yra jų demontavimo ir pakeitimo sudėtingumas, kadangi jie įlituojami į motinę plokštę, tačiau nešiojamiems kompiuteriams tai jau seniai tapo įprasta. Be to, toks sprendimas leidžia įdiegti galingus procesorius, o kartu naudoti plonus ir lengvus korpusus.

Ekranai su siaurais rėmeliais

dell-xps-13-vs-macbook-air

Per paskutinius du – tris metus kardinaliai išaugo LCD ekranų kokybė: vis dažniau galima sutikti IPS matricas su kokybišku spalvų atvaizdavimu ir dideliais matymo kampais, atsirado ekranai su aukštu taškų tankiu (200 ppi ir daugiau), kurie leidžia pasiekti didelę raiška sąlyginai nedideliame ekrano plote. Tačiau matricos kokybinių parametrų gerinimas nėra vienintelis patobulinimas LCD ekranų srityje.

Paskutiniai patobulinimai ekranuose su LED pašvietimu leido žymiai sumažinti aplink ekraną esančių rėmelių plotį, kuris neviršija įprasto pusės colio (apie 1,3 cm), o kai kuriais atvejais turime dar mažesnes reikšmes. Tai leidžia sumažinti paties kompiuterio matmenis, nekeičiant ekrano įstrižainės.

Palyginti galime kelis nešiojamus kompiuterius: pavyzdžiui, 2010 m. išleisto modelio ASUS U30JC su 13,3“ ekranu matmenys sudarė 328 x 238 x 30 mm. Tuo tarpu po poros metų išleisto Dell XPS 13 su 13,3“ ekranu matmenys sumažėjo iki 316 x 205 x 18 mm. Kartu tai leido sumažinti ir nešiojamo kompiuterio svorį (konkrečiu atveju, beveik kilogramu).

Jau artimiausioje ateityje rėmelio aplink ekraną plotis neviršys 3 mm, o tai reiškia, kad nešiojami kompiuteriai su 13,3“ ekranais savo matmenimis susilygins su modeliais, kurie dabar priklauso 12“ kategorijai.

Miniatiūriniai maitinimo blokai

Finsix-laptop-power-adapter-ces2014

Kompaktiškas ir lengvas, tačiau tuo pačiu metu produktyvus nešiojamas kompiuteris – tai jau seniai tapo realybe. Tačiau visi privalumai tampa bereikšmiais, jei akumuliatorius veikia trumpai, o maitinimo blokas yra sunkus ir gremėzdiškas.

Laimei, baigiasi tie laikai, kai savo matmenimis nešiojamo kompiuterio maitinimo blokelis primindavo plytą, o savo svoriu prilygdavo pačiam kompiuteriui. Mažinant bendrą energijos suvartojimo lygį, taip pat diegiant naujas technologijas, paspartinančias baterijos pasikrovimą, šiuolaikinius maitinimo blokus leido smarkiai palengvinti, kartu sumažinti su matmenis. Tai leidžia nejausti diskomforto, kai vartotojas nuolat keliauja.

Šioje srityje progresas nesustoja. Štai parodoje CES 2014, vykusioje šių metų sausio mėnesį, buvo pademonstruotas kompanijos Finsix gamybos 65 W maitinimo blokas, kuris prilygo mobiliojo telefono pakrovėjui. Jis suderinamas su visais šiuolaikiniais nešiojamais kompiuteriais, įskaitant 2013 m. išleistais Macbook Pro ir MacBook Air.

Pastarojo pakrovėjo kabelyje sumontuoti ir keli USB lizdai, o tai leidžia tuo pačiu metu įkrauti, pavyzdžiui, išmanųjį telefoną ir planšetinį kompiuterį. Deja, šis produktas dar nepardavinėjamas, tačiau prekyboje jis turi pasirodyti jau 2014 m. vasarą, o jo kaina sudarys apie $90 (apie 225 lt).

13 komentarai (-ų)

 1. Saulius parašė:

  Ir…. Kam sito reikejo straipsnio ? Toks jausmas kad zmogus neturejo ka veikti, visa sita surasyti.

  • Leons parašė:

   Ir kas su juo blogai?

  • gerulis parašė:

   o man patiko straipsnis

  • M parašė:

   Iš kur tiek pesimizmo? Asmeniškai nors galiu save vadinti geeku, tačiau šis straipsnis tikrai gerai susiskaitė ir patiko. Gražiai ir informatyviai pateikta viskas 🙂

 2. Cip parašė:

  LAbai liuks straisnis.

 3. Raimis parašė:

  Susiskaitė 🙂

 4. D parašė:

  geras straipsnis

 5. Vardas () parašė:

  Labai lengvai suvirškinau šį straipsnį, ačiū

 6. Andrius parašė:

  Bent jau man – vienas iš retesnių Jūsų straipsnių, kuris, mano nuomone, gerai parašytas.
  Informatyvus, aktualus, pasižiūrėta „kitu kampu“, lengvai skaitomas.
  8 iš 10.

 7. Rokas parašė:

  Šaunuoliai. Įdomus ir puikus straipsnis. Detaliai aprašytos aktualijos, apie kurias retai kas pagalvoja.

 8. Remigijus parašė:

  Geras straipsnis, lengvo turio, viskas aiškiai išdėstyta.

 9. Paulius parašė:

  Kalbant apie kroviklius (5 dalis), tai biudžetiniam segmente nors ir mažesni maitinimo blokai dabar dažnai nekokybiškai pagaminti. Laidai trumpi, šarvai ploni ir minkšti, kištukai itin trapūs, jau nekalbant, kad pats maitinimo bloko korpusas dažnai iš itin plono plastiko. Tikrai daug buvo tų inovacijų, technologijos eina pirmyn, bet turbūt daugelis prie IT prisiliečiančių žmonių pastebės, kad gaminių kokybė už pinigus yra ženkliai smukusi.

 10. rms parašė:

  Jo gerai aprasyta, dekui


Kitos kategorijos naujienos