2020 m. ant mūsų stalų stovės optiniai superkompiuteriai


D. Britanijos kompanija Optalysys jau kitąmet ketina pademonstruoti optinio kompiuterio prototipą, kuriame skaičiavimai vyks šviesos greičiu. Jei technologija pasiteisins, maždaug po penkerių metų ant vartotojų stalų galėsime išvysti kompiuterius, kurie savo greičiu prilygs egzaskaliariniams superkompiuteriams, rašo Tech Times.

Šiuo metu optinių kompiuterių plėtra vyksta keliomis kryptimis. Nors naudojamos konkuruojančios viena su kita technologijos, tačiau jų pagrindą sudaro tai, jog vietoj elektrinių signalų naudojama šviesa, vietoj tranzistorių su elektronais pasitelkiami optiniai elementai su fotonais.

Optalysys pasiūlė savo metodą, kurio pagrindą sudaro nedidelės galio lazeris, kurio spindulys nukreiptas į skystų kristalų tinklelį (veikimo principas panašus į LCD ekranų).

Kiekvienoje celėje – taške kinta skaidrumo lygis, todėl pereidama per celę šviesa kinta. Sudėtingi algoritmai atsako už celei paduodamą įtampą, tuo tarpu per ją perėjusi šviesa gaudoma specialiais imtuvais.

Analizuojama difrakcija, atliekam Furjė analizė, o tai leidžia atlikti sudėtingus matematinius skaičiavimus. Papildomų tinklelių naudojimas suteikia galimybę atlikti lygiagrečius skaičiavimus, o tai dar labiau padidina optinių kompiuterių spartą.

Optalysys inžinierių teigimu, optiniai kompiuteriai turi du didelius pranašumus, lyginant su tradiciniais: tai galia, kuri prilygsta šiuolaikiniams superkompiuteriams, bei žemas energijos suvartojimo lygis.

Be to, jei šiuolaikiniuose kompiuteriuose skaičiavimai vykdomi nuosekliai, tai šviesos spindulys patenka į visus kristalus vienu metu, todėl per vieną laiko vienetą galima atlikti šimtus tūkstančių ar net milijonus skaičiavimų, ir tai daryti šviesos greičiu.

Optinių kompiuterių energijos sąnaudos, anot Optalysys atstovų, sudaro maždaug £2100 (9240 lt per metus), tuo tarpu šiai dienai galingiausio superkompiuterio Tianhe-2 (33,8 PFLOPs) eksploatacija kasmet atsieina $21 mln.

2017 m. Optalysys ketina pristatyti optinį kompiuterį Optical Solver, kurio galia sudarys 9 PFLOPs. Ir tai bus tik pradžia. 2020 m. tokių kompiuterių galia sudarys jau 17,1 PFLOPs. Savo ruožtu, kitų metų pradžioje bus parodytas prototipas, kurio galia sieks 340 GFLOPs (palyginimui: Intel Core i7-4770K (Haswell) – apie 160-170 GFLOPs).

4 komentarai (-ų)

 1. nez parašė:

  Bus ta pati pasaka, kaip ir su SSD. „1000 kartų greičiau nei HDD…..“ O išeina taip, kad low-end dirba panašiais greičiais kaip HDD, o high-end max 10 kart lenkia HDD. Ir tuo pačiu kainos kosminės.

  Bus tas pats ir su šitais. Pradinis egzempliorius kainuos 100k $, paskui visi susiims už galvų, kaip čia pataikyti į vidutinės klasės vartotojų lygį, viskas sulėtės iki Celeron spartos

  • zet parašė:

   as irgi kazkaip netikiu, kad viskas taip bus. Manau pirmi moduliai bus nezymiai greitesni ir labai brangus. Kita vertus, palyginus 1990 metus ir 2010 metu skaiciuojamuosius pajegumus, tai musu dabartiniai kompiuteriai isties yra superkompiuteriai. O jei palyginus 1990 metus ir dabarinius smarthponus tai 1990 tai butu buvusi gan drasi ir stipri fantastika, kuri susilauktu dideles kritikos is skeptiku. Tad po 6 metu tikrai ne – po 15 -20 ar net 30 metu manau tiketinas scenarijus.

   • zet parašė:

    dar svarbus dalykas tas, kad ta technologija turetu buti pigesne ar pigesne pirkejui (kaina ar energetiniu islaikymu). Kas idomu, kad siuo laikiniu pajegumu net su integruota grafika pakanka didziaijai daliai tiek paprastu vartotoju, tiek darbo vietu. Procentaliai nedidele dalis darbo vietu bei paprastu vartotoju reikalauja galingesniu technologiju (gameriai pagrinde).
    Atskiras sektorius yra serveriai. Ten poreikiai beribiai. Ka tuo norejau pasakyti, kad jei bus pvz 10 kart didesnis pajegumas kad ir uz 3 kartus tik didesne kaina – tai nedidele dalis vartotoju tuo susivilios.

 2. wrrb parašė:

  technologija tai tikrai pigi
  Čia antkainis, o ne kaina


Kitos kategorijos naujienos