Robotai susidūrė su etinio pasirinkimo dilema


Robotams sukūrę etinio pasirinkimo situaciją – kurį iš dviejų žmonių, vienu metu krentančių į prarają, reikia gelbėti – mokslininkai išsiaiškino, kad daugiau mirčių lemia ne pats pasirinkimas, o per ilgi mašinos svarstymai.

Apie savo eksperimentą papasakojo Bristolio robototechnikos laboratorijos tyrėjas Alanas Winfieldas, rašo puslapis „New Scientist“.

Alanas Winfieldas užprogramavo robotą, kad šis stebėtų kitas mašinas (šios vaizdavo žmones), kad jos neįkristų į duobę. Toks eksperimentas, iš esmės, puikiai iliustruoja A. Azimovo pirmąjį robototechnikos dėsnį: „Robotas negali kenkti žmogui arba savo veiksmais leisti, kad žmogui būtų padaryta žala.“

Iš pradžių robotui problemų nekilo: kai tik „žmogus“ priartėdavo prie duobės, robotas jį greitai nustumdavo saugiu atstumu nuo jos. Tačiau kai atsirado antras „žmogus“ ir judėdavo prie duobės tuo pačiu greičiu, robotas susidurdavo su dilema – ką išgelbėti pirmą.

Kartais jam pavykdavo išgelbėti vieną „žmogų“, porą kartų – abu, tačiau 14 atvejų iš 33 robotas tiek daug laiko skirdavo etiniams svarstymams, kad į duobę įkrisdavo abu „žmonės“.

Alanas Winfieldas pripažino, kad eksperimento rezultatai nėra labai džiugūs, kartu pabrėžė, jog robotai vis dar išlieka „etiniais zombiais“: jie gali laikytis tam tikro elgesio kodekso, tačiau nesupranta jo moralinių pagrindų.

Vienas komentaras

  1. lopas parašė:

    Kazkoks keistas straipsnis. Kokios isvados? Kad prastai programa parasyta ir robotas neatsirenka kuri realiau apsaugoti? Tegul pazaidzia fifa tada supras kaip tikras AI veikia.


Kitos kategorijos naujienos