Internetas švenčia 45-ąjį gimtadienį


web-http-url-internet-www-680

Šiandien Interneto „gimimo diena“, tačiau retas kuris žino, kad Internetas išrastas kariniais tikslais, siekiant apsaugoti kompiuterių tinklą atominio karo atveju. Ši Иnterneto atsiradimo priežastis jau seniai pamiršta.

Praėjus lygiai 45-eriems metams Internete naršo net 40% pasaulio žmonių, kurie vieno mygtuko paspaudimu išsiunčia daugiau nei 200 milijardų elektroninių laiškų kiekvieną dieną. Koks jis buvo atkeliavęs į Lietuvą pradžioje?

Neribotos galimybės

Lietuvos Radijo ir Televizijos centro strategijos ir inovacijų grupės vadovo Vytauto Mackonio teigimu, nuo 1969 –ųjų, kai interneto greitaveika siekė vos 50 Kbps, šiuolaikinis internetas atrodo stipriai pasikeitęs. „Galiu pasakyti, kad interneto galimybės auga labai sparčiai, – tvirtino specialistas, – o Lietuva turi didžiuotis, nes yra viena iš pirmaujančių pasaulio valstybių pagal jo spartą.“

Specialistas tvirtina, jog interneto galimybės neturi pabaigos. „Rodos, neseniai, 2009 metais, mes tapome pirmąja Europos Sąjungos šalimi, pradėjusia naudoti ketvirtosios kartos mobiliojo ryšio technologiją, kai mūsų bendrovė pradėjo teikti 4G interneto paslaugas, o dabar pasaulis vis dažniau kalba apie 5G interneto galimybes. Todėl manau, kad ši sritis progresuos tol, kol progresuos žmonija. Jei mūsų poreikiai šiuo klausimu augs, būsime priversti nuolat ieškoti su internetu susijusių inovacijų“, – sakė V. Mackonis.

Prisimenant pradžią

Pasak interneto plėtros Lietuvoje pradininko habil. dr. Adolfo Laimučio Telksnio, Lietuvoje interneto istorija prasidėjo dar 1990-aisiais, kai šalies atstovai buvo pakviesti į konferenciją Kopenhagoje, kurioje buvo susitarta dėl bendradarbiavimo su Šiaurės šalimis. „Mūsų, specialistų, žinios buvo geros, tačiau neturėjome tinkamos įrangos, kuriomis būtumėm galėję išnaudoti to meto interneto galimybes. Taigi, Norvegijos universitetas mums padovanojo palydovą, tai mums leido turėti Maskvos nekontroliuojamą interneto ryšį”, – atsiminė profesorius.

„1991 metais spalio mėnesį buvo įrengtas pirmasis palydovinio ryšio kanalas tarp Oslo universiteto bei Matematikos ir informatikos instituto Vilniuje, – pasakojo L. Telksnys, – taigi, interneto gimtadienį Lietuvoje taip pat turime švęsti spalį.“

Internetas, pasitelktas žmogaus, atveria didžiules galimybes, o šnekėti apie jo ribas kol kas dar tikrai ne metas. Dėl nuolatinių inovacijų vystymosi kitai metais, tikėtina, jau vėl kalbėsime apie naujas jo perspektyvas tiek Lietuvoje, tiek ir visame pasaulyje.

Įdomūs faktai apie internetą:

 • Šiuo metu pasaulyje yra daugiau nei 2,9 milijardai interneto vartotojų. Tai sudaro virš 40 proc. žmonijos populiacijos.
 • Šiuolaikinio pasaulinio tinklo, dar vadinamo žiniatinkliu, įkūrėją Tim Berners-Lee Anglijos karalienė Elizabeth įšventino į riterius.
 • Pirmoji interneto svetainė buvo sukurta 1991 metais. Joje tebuvo 153 žodžiai.
 • Šiuo metu yra daugiau nei 1 milijardas interneto svetainių.
 • Beveik 200 milijardų elektroninių laiškų yra persiunčiama kiekvieną dieną.
 • Pirmasis video įrašas į portalą „Youtube“ buvo įkeltas 2005 metais balandžio 26 dieną ir vadinosi „Aš zoologijos sode“.
 • Lietuva yra septinta šalis pasaulyje pagal interneto duomenų priėmimo ryšį (47,89 Mb/s greitis). Pirmoji vieta priklauso Honkongui (97,09 Mb/s).
 • 2013 metais Lietuvoje internetu naudojosi 68,5 procento visų 16–74 metų amžiaus gyventojų. Taip skelbia Lietuvos statistikos departamentas.
 • Šiaurės Korėjoje, kur valdžia daug dėmesio skiria cezūrai, interneto prieigą turi tik apie 4 proc. šalies gyventojų. Griežta interneto cezūra galioja ir Kuboje, Saudo Arabijoje, Irane, Kinijoje, Sirijoje, Vietname.

Vienas komentaras

 1. a parašė:

  Иnterneto 🙂


Kitos kategorijos naujienos