Ko reikia Windows 10, kad ji būtų populiari? (apžvalga)


windows-10-technical-preview-desktop

Kompanija Microsoft dieną naktį darbuojasi tam, kad Windows 10 taptų vartotojams patrauklia operacine sistema. Tačiau ko reikia, kad būtų užmiršta Windows 8/8.1 nesėkmė ir kokias klaidas reikėtų ištaisyti? O galbūt reikalaujama kažko radikaliai naujo? Atsižvelgiant į vartotojus norus, Microsoft reikia padaryti ne tiek jau ir daug.

Gražinti Start meniu ir leisti jį modifikuoti

Win10_Tech-Preview_Start-menu

Turbūt vienas pagrindinių Windows 8/8.1 trūkumų buvo Start meniu dingimas. Asmeninių kompiuterių savininkai tokio Microsoft žingsnio nesuprato. Nepadėjo aiškinimai, kad Start meniu nenaudingas įrenginiuose su sensoriniais ekranais.

Sensoriniams ekranams taip ir neradus vietos stacionariuose ir nešiojamuose kompiuteriuose, Microsoft nusprendė grąžinti Start meniu, tačiau pridėti „gyvų“ plytelių, būdingų Windows 8 Modern sąsajai.

Dabar belieka sulaukti galimybės laisvai modifikuoti Start meniu, keisti jo dydį (galbūt net padaryti matomą per visą ekraną). Modern sąsajos „gyvos“ plytelės galėtų sinchronizuotis su esančiomis Start meniu. Galų gale, persijungti tarp Modern UI ir Start meniu turėtų būti labai paprasta – turėtų užtekti vos vieno pelės ar klaviatūros mygtuko paspaudimo.

Gražinti Aero Glass režimą

win10-aero-glass

Viena iš labiausiai reklamuojamų Windows Vista ir Windows 7 naujovių buvo Aero Glass sąsaja su pusiau permatomais langais, įvairiais efektais, šešėliais ir matinio stiklo imitacija.

Apple jau kuris laikas iOS ir OS X Yosemite versijose naudoja panašius efektus, tuo tarpu Windows vartotojai nori vėl gauti Aero Glass, kurio neteko, pasirodžius Windows 8. Pastaroji tapo plokščia ir maksimaliai paprasta, kad neapkrautų dabar jau istorija tampančios Windows RT, o kartu nedidintų energijos suvartojimo lygio.

Windows 10 Technical Preview jau galima matyti, kad kūrėjai pridėjo šešėlių, tačiau ar galutinėje versijoje atsiras Aero Glass analogas, mes pamatysime anksčiau šių metų vasarą, kai OEM gamintojai gaus Windows 10 RTM versiją.

Faktiškai įdiegti Aero Glass opciją nėra sudėtinga, juo labiau, kad absoliuti dauguma Windows 10 palaikysiančių kompiuterių bus pakankamai galingi, kad šis režimas netaptų problema.

Leisti modifikuoti vartotojo prisijungimo langą

windows-10-start-screen-680

Nuo pat Windows 8 pasirodymo vartotojus pasitikdavo violetinis langas, kuriame būdavo matoma pilka vartotojo piktograma ir langelis slaptažodžiui suvesti.

Reikia pripažinti, daugeliui toks vaizdas tikrai įkyrėjo: pageidaujama leisti pasirinkti šio ekrano paveiksliuką (tokią galimybę turi Windows 7 vartotojai). Reikia pripažinti, prašymas gana paprastas, tik ar jis taps viena iš opcijų Windows 10?

Pridėti korteles vedlyje (Windows Explorer/File Explorer)

windows-10-file-explorer-tabs

Prašymas gana aiškus ir logiškas: analogiškų naršyklėms kortelių atsiradimas vartotojams leis lengviau tvarkyti rinkmenas ir neatidarinėti daugybės langų. Užteks vieno lango su kortelėmis.

Be to, ne kartą pagarsintas pageidavimas patalpinti kelis katalogus šalia vienas kito viename lange (kiekvienas su savo kortelėmis). Paprastu pavyzdžiu gali būti trečių šalių sukurtos programėlės, pavyzdžiui, Total Commander, kurios palengvina darbą su rinkmenomis: kartais tam užtenka vien tik klaviatūros, nors įrenginiuose su sensoriniais ekranais ši funkcija taip pat būtų naudinga.

Sulieti „Control Panel“ ir „PC Settings“ nustatymus

control_panel-pc_settings

Su Windows 8 pasirodymu atsirado toks skyrelis, kaip „PC Settings“, kuris praktiškai buvo naudingas tik Windows RT įrenginių vartotojams. Tačiau kartu buvo paliktas ir visiems įprastas „Control Panel“. Natūralu, kad vartotojams tokia painiava nepatinka.

Šiandien aktualiame Windows 10 Technical Preview vis dar turime vaikščioti po du skirtingus skyrelius. Microsoft teigia bandanti sukurti universalų nustatymų valdymo skydelį, tačiau iki šiol didelio poslinkio nematyti.

Natūralu, jog vartotojai kraipo galvas ir užduoda tokius klausimus, kaip: „Kodėl reikia eiti į „PC Settings“, kad sukonfigūruotume tinklo posistemę, tačiau į „Control Panel“ – kad pakeistume IP adresą? Ar negalima viso to patalpinti vienoje vietoje?“

Atsikratyti Internet Explorer

Microsoft-IE-recycle-bin

Daugumai vartotojų žodis „Internet Explorer“ neretai sukelia migreną. Ir jei kai kurių įmonių politika neleidžia naudoti kitų naršyklių, tik IE, tai asmeniniuose kompiuteriuose karaliauja visa kita, tik ne Microsoft naršyklė.

Microsoft tai supranta, todėl pristatė iš naujo sukurtą naršyklę Spartan – lengvesnį, spartesnį, modernesnį variantą, nei senolis Internet Explorer. Pakeisti Windows 10 pagrindinės naršyklės vardą yra mažiausia, kad turėtų padaryti kūrėjai, norėdami sumažinti neigiamas asociacijas.

Spartan, kurio kodinis pavadinimas šiuo metu yra IE12, būtų puikus pasirinkimas. Windows 10 Technical Preview vis dar veikia su senuoju IE, todėl Spartan naujoves reikia aktyvuoti per atskirus nustatymus. Reikia tikėtis, galutinėje Windows 10 versijoje naujoji naršyklė Spartan bus aktyvuota pagal nutylėjimą.

Windows Update – universali tvarkyklių saugykla

Windows-10-Update

Dar vienas logiškas ir aiškus prašymas. Šiuo metu Windows Update turi nemažai OEM tvarkyklių (drivers), tačiau vartotojams, norintiems naujausių tvarkyklių versijų, tenka nuolat lankytis gamintojų puslapiuose.

Net pažengusiems kompiuterių naudotojams tai nėra labai patogu, ką jau bekalbėti apie eilinius vartotojus. Gamintojai jau kuria savo instrumentus, kurie automatiškai tikrina, ar yra naujesnių tvarkyklių versijų, tačiau būtų kur kas patogiau, jei visas tvarkykles būtų galima rasti per Windows Update.

„Įgimtas“ naujų archyvų, vaizdo ir garso formatų palaikymas

win10-mkv-support

Kompanijai Microsoft prireikė galybės metų, kad jos operacinėse sistemose Windows atsirastų įgimtas ZIP archyvų palaikymas.

Tačiau programinės įrangos gigantas ir toliau vikrumu nepasižymi: per tą laiką spėjo išpopuliarėti kiti archyvų formatai. RAR, 7Z ar BZ2 – visi jie spėjo aplenkti ZIP formatą savo funkcionalumu. Natūralu, kad naujų formatų palaikymas Windows 10 yra labai pageidautinas.

Tas pats galioja ir garso bei vaizdo formatams. Dabar niekam nėra naujiena MKV rinkmenos, savo ruožtu, muzikos gerbėjai seniai reikalauja bent jau FLAC palaikymo. Smulkmenos, tačiau tikrai malonios.

Pakeisti naujomis visas Windows piktogramas

win10-icons

Mobilios platformos kas vienerius – dvejus metus pasiūlo naują vartotojo sąsają, kurioje ne paskutinį vaidmenį atlieka piktogramų išvaizda. Microsoft Windows versijose ši sritis buvo viena silpniausių.

Nors Windows 8/8.1 jau galima pamatyti naujos išvaizdos piktogramų, tačiau dažnai sutinkamos ir labai senos. Tokios senos, kad jas atpažintų net ir Windows 95 laikus menantys žmonės.

Galbūt kažkam ir patinka ši „laiko mašina“, tačiau tai nesukuria visiškai naujo, vientiso produkto įspūdžio. Galbūt kompanijai Microsoft reikėtų nusisamdyti bent porą gerų piktogramų dizainerių?

Po programų pašalinimo turi nelikti įvairių šiukšlių

win10-uninstall-programs

Windows sistemų naudotojams jau tapo įprasta įdiegti specialias programėles, kurios išvalytų visus pašalintų programų likučius: ne tik pačios programos, tačiau ir laikinus failus, registro įrašus, panaikintų visus atliktus nustatymų pakeitimus ir t.t., kurie neterštų sistemos, neužimtų duomenų kaupiklių talpos ir netaptų kitų nesklandų priežastimi.

Šiandien susiduriame su daugybe programėlių, kurios kartu įdiegia dar keletą tokių, kurios vartotojams visiškai nereikalingos: naršyklių įrankių juostos (toolbars), papildomos antivirusinės ar kiti neva nuo kenkėjų ar šiukšlių saugantys įrankiai, naujos paieškos sistemos ar nauji pradžios puslapiai, nervinantys reklaminiai moduliai ar kiti nepageidaujami dalykai.

Taigi norėtųsi, kad pašalinus „motininę“ programėlę, standartinis Windows diegimo įrankis pašalintų ir visa kita (ar bent jau parodytų, ką papildomai reikėtų pašalinti, norint sistemą išlaikyti švarią). Pažangią programėlių šalinimo ir jų paliktų šiukšlių panaikinimo funkciją jau turi kitos operacinės sistemos (pavyzdžiui, Ubuntu Linux), tad kodėl jai neatsiradus ir Windows 10?

Ir dar šiek tiek

Tai buvo tik keletas iš daugelio pageidaujamų funkcijų, kurias vartotojai norėtų matyti galutinėje Windows 10 versijoje. Vienas iš norų – nemokama Windows 10 – bus įgyvendintas, nors ir dalinai (atsinaujinti galės Windows 7/8/8.1 sistemos, tačiau tai reikės padaryti per pirmus metus po Windows 10 pasirodymo).

Kai kas nori daug funkcionalesnio Notepad‘o; galimybės „pririšti“ programą prie konkrečios garso išvesties; papildinių palaikymo naujojoje naršyklėje ar taip vadinamo „Žaidimų režimo“ (Game mode), kuris išspaustų iš sistemos maksimalų spartos lygį, koks tik įmanoma, išjungiant viską, kas žaidimo metu gali trukdyti.

Tai tik esminiai reikalavimai dėl funkcijų, kurias vartotojai nori pamatyti Windows. O galbūt kažkas tikrai svarbaus čia buvo nepaminėta?

34 komentarai (-ų)

 1. Ricardas parašė:

  man nepatinka efektai windows sistemoje nes apkrauna kompiuteri tie efektai

 2. vabalas parašė:

  juk galima juos atjungti jei kompiuteris apsikrauna net nuo win efektu..

 3. zv parašė:

  tai piktogramos negrazios, tai spalva netinka… kas do mulkis yra autorius. rado pagal ka sprest apie sistemos geruma..

  • padaras parašė:

   Įdomu ar norėtum, pavyzdžiui, važinėti su mašina, kuri yra gera tik viduje, o išorėje atrodo kaip šlamštas…

 4. meska parašė:

  Bandziau tuos win 10, gero ispudzio nepaliko. Orientuota tik i plansetes, bet abejoju ar kas nores dirbt per 10coliu ekrana. Grizau prie win7 ual boot, tiksliau perejau ant hacintosh 🙂

 5. samsung fanas parašė:

  Dekui už gerą apžvalgą tik gaila, kad microsoft’as šito nemato.Šiaip aš irgi bandžiau win10 ir tikrai sutinku su viskuo, labiausiai tai sunervino, kad dabar windows update veikia tik per „PC settings“ per jį pateikiama labai mažai info apie atnaujinimus, atnaujinimai lagina ir t.t.. Šiaip tai dar nusivyliau, jog neatradau DVD palaikymo ar bent integruoto „WINDOWS MEDIA CENTER“. Nepatariu niekam dar diegtis win10, nes tikrai pasigailėsit, gerai, kad aš dar galėjau sugrįšt į win7.

 6. windows fanas parašė:

  Mane tai labai nervina ant windows 10 kad rodo per updatus jog yra naujas vaizdo plokstes drivers,ji siuncia,tipo diegia nors i tikro nieko neiraso -_-

 7. Alex parašė:

  Praeitais metais nusipirkau MAC, geriausias pirkinys gyvenime…. Windowsams dar lb toli iki osx, niekada negrisiu prie sitos lievos sistemos ka ir ja atnaujins windows mirsta, kaip ir microsoft paskutiniu metu…

  • Andrius parašė:

   Ironiška, bet nei vienas Macintoshų „gerbėjas“ nepasako kodėl tas Mac yra toks „nuostabus“.

   O tokių diskusijų gale pasirodo, jog prieš nusiperkant Mac’ą, naudojo dvigubai pigesnį kompiuterį.. Žinoma jog kalta Windows !

   • macintosho gerbejas parašė:

    reikia buti visiskai kvailam, jeigu nematyti pliusu apple kompuose (nebent tokio neciupinejes). Apple kompai, visu pirma yra isvaizdus, komfortiski, tobulai paprastas vartotojo interface, kur windams dar oj kaip toli. Toliau seka nuostabus retinos ekranas, su kuriuo dirbti 8 val ir daugiau yra grynas malonumas. Visokie email client, kurie jau yra ir tau nereikia nieko papildomai siustis ir dar begale smulkmenu, kurios pavercia darba malonumu, ko niekada turbut nepadarys joks kitas gamintojas. Pats naudojuosi asus N750JK kuris, jau skaitos HI-END’inis, bet salia mano 13 maco, jis tik didele, sunki, bet galinga deze be sielos.

    • Knias parašė:

     na jau HI-endinis uz 850 euru, kai tavasis macas 13 eina 1350-1800 euru, o 15 macas nuo 2000 euru.
     Andrius teisingai rase, pries tai naudojo 2kart pigesni kompa ir verkia kad jis nekokybiskas.

    • nez parašė:

     Tobulai paprastas interfeisas yra visose sistemose, prie kurių vartotojas yra pripratęs.

     Kiti teiginiai nėra susiję „Apple kompai, visu pirma yra isvaizdus, komfortiski“. Tai nėra OSX ir Windows palyginimas, tai yra Apple ir XXXX technikos gamintojų palyginimas ir windows čia neturi jokios įtakos.

     Retinos ekranas irgi nėra windows minusas, tai yra monitorių gamintojų minusas ir vartotojo minusas, nes kai perkamas PC, tai perkamas monitorius už 300Lt.

     „Visokie email client, kurie jau yra ir tau nereikia nieko papildomai siustis“ o dėl šito reikia dėkoti visokioms organizacijoms, kaip Europos antimonopolinė tarnyba ir pan, kurios iš Windows tokią teisę atėmė. Tai yra priverstinis windows’ų „minusavimas“.

     • "gerbejas" parašė:

      zmogus parase, kad „Ironiška, bet nei vienas Macintoshų „gerbėjas“ nepasako kodėl tas Mac yra toks „nuostabus“.

      Cia kalba eina apie tai, kad kuo apple issiskiria is kitu. O ne vienos ar kitos operacines lyginimas tarpusavyje.

     • Jūsų Vardas parašė:

      Ta prasme, jugi tu supranti, kad HD, UHD ir aukstesnes rezoliucijos ekranus turi neviena apple ? Dizaino, grozio prasme irgi pilna laptopu kurie net labiau sexy. Tai lieka nebent kazkokios integruotos programeles. Del to moketi dvigubai, trigubai uz kompa kuris niekuom neisiskiria, apart zenkliuko ? Idijotiska tiesiog.

      p.s. linux irgi turi integruotas programas, tai i betkuri kompa juos galima yrasyti ir busi sutaupes daug pinigeliu.

      Cia tiesiog kam ko reikia. O sita apzvalga, tai stipriai kreiva i netinkama puse. Kiek pamenu daugelis ant aero aplinkos vare, kai ja iseme, dabar vel blogai. Man nei tada, nei dabar nekelia proglemu. Ikonas irgi galima pasikeisti kokiom nori. Startas taip pat man neturkdo ir nekelia problemu. IE gali tiesiog nenaudoti. Gal vienintelio failu tvarkykles korteliu noreciau. Daugiau tai kazko tinkamo nepastebejau. Eilinis pasipezejimas, kur kazkas bando lekstai kritikuoti.

    • v parašė:

     nusipirk gera laptopa ir tikrai graziai veikia asmeniskai as pirkau uz 4000lt+ visus saviskius, yra tikrai geru dizainu bei graziu ekranu, mano senkukas kuriam jau 7 metai visdar puikiai veikia ir turi puiku ekrana 1680×1050 ir kai dabar nauji pigienos teturki tik apie 1300×700 ir is sono isvis nieko nesimato.
     o dabartinis pagrindinis laptopas alienware kuris kainavo 5100 gerokai lenkia isvaizda ir galia MAC.
     turejau pabandymui mac pro su osx bet nelabai jis man patiko, beto megstu pazaisti zaidimus o ju mac platformai labai mazai, jei tetrikia interneto puslapius pavartyti ir retkarciais koki filma paziureti kaip per mac tai ubuntu paliko nebloga ispudi vienam senesniu kompiuteriu ilgai jis sukosi.

   • zet parašė:

    nezinau, man nepatinka macas, ten paprastos funkcijos sudetingai padaryti, pvz nukopijuoti folderio path’a arba pajungti papildoma monitoriu ir kad tik jis butu aktyvus, o idiegtas isjungtas ir t.t.t.t.t.

 8. Jūsų Vardas parašė:

  Sioks toks pataisymas, FLAC, kaip ir palaiko tas naujas WMP. Nebent as kazko nesuprantu, kalbant apie kodekus. Ir vienaip ar kitaip, jokios naudos nebutu ju palaikyme. Naudoji MPC-HC ir tie kodekai beverciai. Ziant, kad M$ tikrai nesudes geresniu nei dabartiniai esami. Naudos arba nemokamus, arba savo programele parasys, kuri bus dar blogesne. Lyginant kaip pvz esential av ir ten kokia nemokama avira. Kuri lyg ir geriau apsaugo pagal testus.

  Nors gal as ir neismanau, paskaitai tokia apzvalga, tai supranti. Kad mano problemos dar menkos, jei palyginus cia zmogui problema sudaro ikonos 😆

 9. niekas parašė:

  obuolys yra obuolys, kas liecia pliusus: os labiau isnaudoja gelezies resursus (standartiniai nustatymai), labai mazai „bug“, malonesnis ir intuitivesnis valdymas (sutinku skonio reikalas 🙂 ), ir „kokibiskesni“ app-sai obuoliui pvz: safari ir pan. Daug maziau 😀 virusu ir visokio pavojingo slamsto ir dar daug ka galima vertint teigiamai…
  minusai: didele kaina (uz mersa mokam irgi neblogos bapkes ir pacio paprasciausio modelio) , beveik visi app-sai yra perkami, kad ir nedidele kaina taciau reik moket (bet del to gal ir mazai „bug“ pasitaiko…).
  Kaimiskai, bet tikiuos paprastai 🙂
  p.s. geram produktui nereik daug graziu zodziu 😉

 10. Ricardas parašė:

  aero glass daug resursu naudoja

  • vabalas parašė:

   Tiesiog smalsumas naturaliai suformulavo tamsta Racardai klausyma.Kas pas jus per kompiuteris? Toks jausmas kad dziaugiates win 95 aplinka, kokia nors ultra slim narsykles versija, ir vos isijungiat youtube su fliash, kompas akimirksniu pakimba..

   • Ricardas parašė:

    youtube man nerode todel kad mano senoji garso plokste nebepalaike nauju win 10 idejau nauja garso plokste creative sound blaster z ir viskas susitvarke mat nuo win 8 draiverei puikei tiko del paciu win tai man graziau yra kuo paprasciau

 11. Senamadiškas parašė:

  Tuos Aero glass juk galima isjungti svarbu, kad žmogus galėtu pats rinktis, o nebūtu ispraustas į rėmus. O šiaip idomu ką jie padarys galutinėjė versijoje, nes po 9926 papildymo „start“ vėl tapo nesamonė, nors ir prieš tai truko, kad leistu folderi sukurti ir sudėti tas nereikalingas ikonas (aišku tą „start“ senesni TP versijos galima gražinti, bet kažin ar bus galima galutinėje versijoje).

 12. Gedeminas parašė:

  Keistos kalbos. Nusipirkau nesenai kompa už 4k + monitorius už 1.7k. litais. Operacine w8.1. pasikrauna per 7-8 sekundes, viskas veikia idealiai ir super greitai. Monitorius dell, kažkoks sustresnis, spalvos idealios. Uz tą pačią kainą esu tikras iš aple tokių patogumų negauciau

  • niekas parašė:

   pritariu, kaip ir sakiau obuoliukas brangus daiktas, taciau nezinau kokiu parametru pirkai kompa 🙂 bet sakysim padirbek kelis men su siuo kompu ir rask uz panasia kaina pirkta imac, tuomet paziurek ju pasikrovimo laika (jei tai pagal tave yra vienas is reikalingiausiu dalyku, juokauju), paligink veikima ivairiu bendru programu tiek su win tiek su obuoliu, tuomet matysi kas geriau… Tikiuos, kad tavo pirkinys isties yra vertas tu pinigu, tesiog specialiai nedares tokio bandymo,butu idomu suzinot rezultatus 🙂
   Dell monikai isties grafiniam darbams yra puikus ir verti savo pinigu, tai jau isitikines 🙂

 13. Tomas parašė:

  Man asmeniskai patinka 8 start screen. Nematau jokios naudos is seno start menu. Naujam startscreen patogu susideti programas ir jas greitai pasiekti. Is 10 noretusi daugiau vientisumo, atnaujintu iconu, kurios derintusi prie interface, geresnio stabilumo. Aisku, pries atsinaujindamas palauksiu apzvalgu ir atsiliepimu.

 14. v parašė:

  ikonos man tikrai nekliuva, man svarbu kad butu patogu ir stabiliai veiktu. o jei padarys abonentini kaip ofisa tai tikrai jo nepirksiu ir nenaudosiu.

 15. Blueberry parašė:

  Pasirašau po kiekvienu straipsnio punktu, išskyrus aero, kuris yra žaislas. Bet pamiršot dar vieną – talpą. XP reikalauja bent 1,5 gigabaito laisvos vietos diske, 8.1 – 20 GB (64 bitų), bet 8.1 tikrai nėra trylika kartų pažangesnė sistema nei XP, o 20 GB SSD diske tikrai jaučiasi. RAM reikalavimas irgi nelabai adekvatus, ypač prisiminus XP. 1 GB minimumas – tik teorinis, sklandžiam veikimui – 2 GB 32 bitų ir 4-6 GB 64 bitų, išbandžiau 🙁

 16. kaip parašė:

  nulupt pinigo nuo w7 kai jau visi kam reikia juos susipirke? Ogi isleist nesamone w8 po to isleist vel tuos pacius w7 truputi patiuninguotus ir vualia – bus naujove ir visiem patiks

 17. Lievi langai parašė:

  Windows naudoja harda kaip ramus isjunhus tik Turint daugiau nei 8gb nemeta. Virtual low memory tegul Sita tvarko

 18. randering parašė:

  Dar tik wnd 10 tp. Demo versija. Oficiali bus 07.29


Kitos kategorijos naujienos