Iš grafeno sukūrė ploniausią pasaulyje elektros lemputę


graphene-web-680

Pirmą kartą mokslininkams pavyko išgauti regimąją šviesą panaudojus grafeną kaip kaitinimo siūlą. Tokiu būdu buvo sukurta ploniausia pasaulyje elektros lemputė, skelbia Sciencealert.com.

Mokslininkai dešimtmečius negalėjo sukurti mažo šviesos šaltinio, kuris tilptų ant silicio lusto. Toks išradimas jiems padėtų sukurti itin greitus kompiuterius, kurie vietoje elektros apdorotų šviesą. Dabar jie išsiaiškino, kad nepaprastai plona, šviesi ir lanksti medžiaga grafenas kaip tik ir gali tam pasitarnauti.

„Mes sukūrėme ploniausią pasaulyje elektros lemputę, – pranešime spaudai cituojamas vienas tyrimo vadovų Jamesas Hone’as iš Kolumbijos universiteto JAV. – Šis naujo tipo „plačiajuostis“ šviesos šaltinis gali būti integruotas į procesorius ir nutiesti kelią į atomiškai plonų, lanksčių ir permatomų ekranų gamybą.“

J.Hone’o komanda, kuri dirbo kartu su mokslininkais iš Pietų Korėjos, procesorių sukūrė mažyčius elektrodus pridėdami prie vieno atomo storio grafeno juostų, kurios buvo pakabintos ant silicio lusto. Šie elektrodai įkaitino grafeną iki 2,5 tūkst. laipsnių Celsijaus. To užteko, kad būtų išgauta pakankamai ryški šviesa, matoma plika akimi.

Iki šiol mokslininkams nepavyko sukurti tokių mažų elektros lempučių todėl, kad pasiekusios aukštą temperatūrą medžiagos praleisdavo per daug šilumos, todėl sugadindavo metalinius siūlelius ir visą procesorių.

Be daugelio naudingų grafeno savybių, jis įkaitintas tampa prastesnis laidininkas nei daugelis medžiagų, o tai reiškia, kad nepaisant aukštos temperatūros, šiluma lieka centrinėje „karštoje dėmėje“ aplink grafeno juosteles, todėl procesorius nesugenda.

Tyrimas išspausdintas žurnale „Nature Nanotechnology“.

Šaltinis: 15min.lt

Komentuoti nebegalima


Kitos kategorijos naujienos