Broadwell „pigutis“. Dell Inspiron 15 3000 (3543) apžvalga


Nebrangaus nešiojamo kompiuterio pasirinkimas – tarsi lankymasis blusų turguje: vizualiai pasirinkimas didžiulis, tačiau ką nors išsirinkti yra labai sunku.

Nešiojamų kompiuterių rinkoje jau kuris laikas galima rasti galybę modelių, kurie siūlo nedidelę kainą, panašias specifikacijas, tačiau skiriasi tik prekės ženklai.

Kompanija Dell nusprendė išsiskirti iš kitų gamintojų, pasiūlydama naujausią – Intel Broadwell – platformą turintį nešiojamą kompiuterį Inspiron 15 3000 (3543). Jis gavo itin taupų procesorių Pentium 3805U (1,9 GHz), sukurtą 14 nm technologijos pagrindu.

IMG_3778

Kaip kompanija Dell sugebėjo pasinaudoti šia naujove ir ką jai pavyko pasiūlyti nebrangių naujienų ieškantiems pirkėjams, pabandysime atsakyti šioje apžvalgoje.

Dizainas

Inspiron 15 3000 (3543) savo išvaizda atkartoja praėjusių metų serijos Inspiron 15 3000 (3542) atstovus.

IMG_3787

Ekrano dangtis padarytas iš matinio plastiko. Ši tendencija stebima paskutinius keletą metų: gamintojai pagaliau suprato, kad blizgesys visiškai nepraktiškas, o nuolat akį badantys pirštų atspaudai tik erzina.

IMG_3715

Dangčio paviršius gruoblėtas, o tai neleidžia jam lengvai išsitepti, nors visiškai netepliu šio nešiojamo kompiuterio tikrai negalima vadinti.

IMG_3819

Nugarinė dalis, atvirkščiai, padaryta iš lygaus matinio plastiko, todėl čia nešvarumai matysis aiškiau. Tačiau ar kam nors dar rūpi, kaip atrodo apatinė nešiojamo kompiuterio dalis?

IMG_3742

Klaviatūra „pilna“, t.y. dešinėje pusėje rasime skaičių klaviatūrą.

IMG_3745

Klaviatūra teksto rinkimo metu neįdumba. Pačių mygtukų paspaudimas gana aiškus ir užtikrintas, nors iki brangesnių modelių patogumo labai toli. Tiesa, mūsų herojaus kaina yra tokia, jog apie tai užsiminti net nevertėjo – viskas kaip ir dera nebrangiam modeliui.

IMG_3749

Lietimui jautrus laukelis vientisas, matinės spalvos, jokio blizgesio – taigi ir mažiau nešvarumų. Paviršius šiurkštokas, o tai leidžia užtikrintai valdyti pelės žymeklį.

IMG_3796

Gaila, bet tarp funkcinių (Fn) mygtukų nėra tokio, kuris leistų vienu paspaudimu išjungti/įjungti lietimui jautrų laukelį, kadangi po atsitiktinių prisilietimų teksto rinkimo metu pelės žymeklis atsiduria visiškai ne ten, kur jam derėtų būti.

Darbinį paviršių paįvairina gausybė lipdukų, kurie vartotojui primena, ką jis turi ir kokias technologijas naudoja. Esant norui, juos galima sėkmingai pašalinti.

IMG_3736

Absoliuti dauguma lizdų sukoncentruoti kairėje briaunos pusėje. Čia pat turime ir ventiliacinę angą, per kurią išpučiamas karštas oras. Dešiniarankiams toks sprendimas patiks – ranka neklius laidų, o kartu ir neperkais karštą vasaros dieną.

IMG_3738

Pabarti reikėtų dėl vienintelio indikatoriaus, kuris yra priekinės briaunos dešinėje pusėje ir parodo, ar prijungtas išorinis maitinimo šaltinis. Nei kieto disko aktyvumo, nei Wi-Fi, nei kitų indikatorių nerasime. Ar tai būtų smarkiai pabranginę kompiuterį, didelis klausimas, tačiau žinoti, ką veikia duomenų kaupiklis ar įjungtas Wi-Fi modulis, kartais yra labai patogu.

IMG_3792

Dešinėje pusėje įdiegtas optinių diskų įrenginys, galintis skaityti/įrašyti CD/DVD laikmenas. Ar jis šiais laikais toks jau būtinas, tegu sprendžia kiekvienas atskirai. Be šio įrenginio kompiuterio kaina galėtų būti mažesnė, o ir storis bei svoris sumažėtų.

IMG_3836

Priekinės dalies storis

IMG_3838

Nugarinės dalies storis

Vartotojui lengvai pasiekiami tik keli vidiniai komponentai: kietas diskas, operatyvioji atmintis (įdiegtas tik vienas lizdas, kuris užimtas DDR3L standarto moduliu). Naudojama 40 Wh (2700 mAh) talpos baterija.

IMG_3826

IMG_3829

IMG_3830

IMG_3835

Aparatinė įranga

Dell Inspiron 15 3000 (3543) „vinis“ yra taupus ir mažai kaistantis procesorius Pentium 3805U su naujausia Intel Broadwell architektūra.

cpu-z-idle cpu-z-load

Intel tikina, kad gamintojai gali sumažinti Pentium 3805U energijos suvartojimą nuo 15 W iki 10 W, o tai sumažintų temperatūras ir pailgintų baterijos darbo laiką, nors šiek tiek ir tektų paaukoti spartos lygį.

gpu-z-intel-hd-inspiron-3543

Vaizdo posistemės vaidmenį atlieka integruota grafika Intel HD (GT1), kuri ramybės būsenoje dirba vos 100 MHz dažniu, tačiau esant reikalui jis gali būti padidintas iki 600 MHz. Tikrai ne maksimalūs rodikliai, tačiau už taupumą tenka susimokėti.

Kietas diskas – standartinis, kaip ir dera nebrangiai sistemai: 500 GB talpos su 5400 aps./min. sparta. Natūralu, kad ir spartos lygis bus toks, kaip ir visų kitų.

crystaldiskmark-toshiba-hdd

Jei nereikalinga didelė talpa, galima rekomenduoti įdiegti bent jau 120 GB SSD kaupiklį, kuris leis gerokai paspartinti operacinės sistemos, antivirusinės darbą ir greičiau užkrauti norimas programas.

Ekranas

Ekranas per daug nenustebins – turime įprastą TN matricą su HD (1366 x 768) raiška, kurios kasdieniams darbams pilnai užteks. Darbą gali apsunkinti blizgi ekrano danga, juo labiau, kad maksimalus ryškumo lygis nėra toks didelis, kaip norėtųsi.

IMG_3766

IMG_3768

IMG_3770

IMG_3771

Dirbant su nuotraukomis ar keliems žmonėms žiūrint filmą, nepasiūlys nei plačios spalvinės gamos, nei didelių matymo kampų. Antra vertus, tokį vaizdą pamatysime praktiškai visų gamintojų nešiojamuose kompiuteriuose.

Ekrano vyriai pakankamai standūs, todėl dangčiui atversti reikalinga pasitelkti abi rankas. Maksimalus dangčio privėrimo kampas matomas žemiau esančioje nuotraukoje:

IMG_3741

Kamera

Kameros vaizdo perdavimo kokybė standartinė, raiška – HD 720p. To pilnai užtenka bendravimui per Skype ar kitas internetinių pokalbių programas.

Garsiakalbiai

Garsiakalbių skambėjimo garsumo užtenka nedideliam kambariui. Vyrauja aukšti dažniai, yra šiek tiek vidutinių.

Žemų dažnių tokios klasės nešiojamuose kompiuteriuose praktiškai nebūna, todėl mėgstantiems paklausyti ne tik radijo galima pasiūlyti įsigyti išorinius garsiakalbius su žemų dažnių kolonėle.

Spartos testai

PCMark testiniai paketai leidžia pamatyti bendrą sistemos spartą įvairių užduočių atlikimo metu. Reikia pažymėti, kad čia didžiausią vaidmenį atlieka procesorius, operatyvioji atmintis ir kietas diskas, tuo tarpu grafikos posistemė ne tokia svarbi.

Kaip matyti iš PCMark 8, biudžetinė Broadwell platforma kaip lygus su lygiu kovoja prieš aukštesnės klasės Haswell sistemas su Core i3 procesoriais.

pcmark8

Kiek senesnis testas – PCMark Vantage – rodo, kad nebrangi Broadwell platforma gali varžytis su panašiu dažniu veikiančiais Pentium ir Core i3 (Sandy Bridge / Ivy Bridge) procesoriais, tačiau įveikti „senolių“ Core i5 (Sandy Bridge) nesugeba.

pcmark-vantage

Futuremark 3DMark testai leidžia aiškiai matyti paskutinių kelerių metų Intel strategiją – stiprinti ne skaičiavimų branduolius, o integruotą grafikos posistemę.

Net ir viena silpniausių Broadwell grafikos posistemių beveik nenusileidžia vidutinės klasės Core i3 (Haswell) integruotiems sprendimams, nors iki diskretinių vaizdo plokščių vis dar toloka.

3dmark11

3dmark-vantage

Unigean Heaven – pusiau sintetinis grafikos spartos įvertinimo testas, kuris patvirtina 3DMark pademonstruotus rezultatus.

unigine-heaven

Adobe Lightroom testo metu RAW formato nuotraukos konvertuojamos į JPEG. Čia ypač svarbus procesoriaus taktinis dažnis, taip pat branduolių skaičius. Kadangi Broadwell procesoriai negali pasigirti pažanga skaičiavimų srityje, natūralu, kad sparta gali būti mažesnė, nei didesniu dažniu veikiančių trejų metų senumo procesorių.

lightroom

Cinebench paketas leidžia įvertinti sistemos galimybes, dirbant su 3D grafika. OpenGL testas įvertina grafikos  posistemės darbą, tuo tarpu „Rendering“ testas – procesoriaus produktyvumo lygį (vieno ir visų branduolių).

cinebench

Kitas testas – vaizdinės medžiagos perkovadimas į H.264 formatą. Naudojamas MPEG-2 formato failas (HD 1080p; 20 MB/s).

Šiame teste aiškiai matyti, kad Broadwell procesoriui trūksta aukštų taktinių dažnių, lyginant su Haswell atstovais, tačiau Ivy Bridge ir Sandy Bridge architektūros procesorius Pentium/Core i3 lenkia užtikrintai.

x264

Duomenų šifravimas – dar viena šiandien aktuali užduotis. Sistemos galimybėms šioje srityje išmatuoti pasitelktas į programą Truecrypt integruotas testinis paketas.

truecrypt

Dell Inspiron 15 (3543) įdiegtas Toshiba kietas diskas su 500 GB talpa. Kažko išskirtinio duomenų kaupiklis nepademonstravo – viskas įprasta, kaip ir visus paskutinius trejus – ketverius metus.

hdtune-toshiba-hdd

Kieto disko temperatūros neviršijo leistinų ribų net ir maksimalių apkrovų metu – jei ramybės būsenoje siekė +34oC, didžiausia reikšmė sudarė +47oC, kai maksimaliai leidžiama pagal naudojamą metodiką – +55oC.

Akumuliatoriaus darbo laikas, temperatūros

Baterijos darbo laikui matuoti buvo naudojama Windows opcija „Balanced“; testų metu ekrano ryškumas nustatytas 100%, miego režimai išjungti. Wi-Fi įjungtas visų testų metu, išskyrus el.knygų/dokumentų skaitymą.

 • Akumuliatoriaus darbo laikas:

battery-time

Šis testas dar kartą parodo, kad Intel šiuo metu rūpi mažas energijos suvartojimo lygis. Ypač tai pastebima, jei palyginsime su Intel Ivy Bridge platforma, kurią galima sutikti dar ir šiandien.

Abiejų sistemų bendras spartos lygis yra praktiškai vienodas, tačiau baterijos darbo laiko pailgėjimas yra akivaizdus. Priklausomai nuo testo pobūdžio, Broadwell platformą turintis Dell Inspiron 3543 veikia nuo 20 min. iki 2 val. ilgiau.

Jei ne nešiojamo kompiuterio svoris ir matmenys, Dell Inspiron 3543 būtų galima drąsiai naudoti kaip kelionėms skirtą sprendimą. Antra vertus, net jei teks pervažiuoti skersai visą Lietuvą (pavyzdžiui, iš Vilniaus į Palangą), visą tą laiką galėsite praleisti žiūrėdami filmus.

 • Temperatūros:

temps

Pastarojo testo metu temperatūra patalpoje sudarė +24 oC.

Pirmiausia reikia paminėti, kad aušinimo sistemos ventiliatorius paprastai nesisuka, jei procesoriaus apkrovimo lygis yra nedidelis.

Maksimalus triukšmo lygis neviršija komforto ribų, jį galima apibūdinti kaip šiek tiek mažesnį nei vidutinį, o tai reiškia, kad įprastoje darbinėje aplinkoje (pavyzdžiui, biure) jis visiškai neerzina. Ventiliatorių paprastai galima girdėti tik labai tylioje aplinkoje.

Karštu šį kompiuterį pavadinti labai sunku. Procesorius vos pasiekė +69 oC ribą, kai maksimaliai leidžiama – +90 oC. Natūralu, kad kiti komponentai tikrai nesukels problemų net ir karštą dieną. Maksimalias korpuso temperatūras galima matyti žemiau pateiktose nuotraukose:

temps-inspiron3543-top

 

temps-inspiron3543-bottom

Dell Inspiron 15 3000 (3543) privalumai ir trūkumai:

Privalumai:

 • Tyliai veikianti aušinimo sistema (ramybės būsenoje ventiliatorius dažniausiai nesisuka);
 • Pakankamas spartos lygis, naršant Internete, žiūrint filmus ir vaizdo klipus Youtube, dirbant su biuro programomis, el. paštu;
 • Nedidelės korpuso temperatūros net ir maksimalių apkrovų metu;
 • Gana ilgas baterijos darbo laikas;
 • Universalus išorinių jungčių rinkinys;
 • Patrauklus kainos/spartos santykis.

Trūkumai:

 • Ekrano maksimalus ryškumo lygis gali būti per mažas, jei dirbsite saulėtoje aplinkoje (arba už nugaros – intensyvus šviesos šaltinis);
 • Vos vienas indikatorius, kuris informuoja apie prijungtą išorinį maitinimo šaltinį;
 • Nėra sparčiojo klavišo, leidžiančio išjungti lietimui jautraus laukelio;
 • Nėra įprastu tapusio USB 3.0 standarto lizdo.

Ypatumai

 • Silpnoka garso posistemė, nors ir visiškai atitinkanti savo kainos kategoriją;
 • Asketiškas dizainas, kuriame dominuoja juodas, matinis plastikas.

Išvados

Dell Inspiron 3543 gali būti komplektuojamas ne tik Pentium, tačiau ir Core i5/Core i7 serijos procesoriumi, kuris taip priklauso Broadwell-U šeimai, taip pat diskretine vaizdo plokšte.

Nors ant popieriaus skirtumas atrodo akivaizdus, tačiau atliekant kasdienes užduotis – naršymas Internete ar socialiniuose tinkluose, darbas su Word, Excel, Powerpoint, įvairių .PDF dokumentų skaitymas ar Youtube vaizdo klipų peržiūra – vizualiai skirtumo praktiškai nepastebėsime.

Tokiu būdu, žmonės, kurie ieško kasdienėms užduotims skirto nebrangaus nešiojamo kompiuterio, gali ramiai pasirinkti Dell Inspiron 3543 modifikaciją su Pentium procesoriumi ir integruota grafika. Tačiau būtina prisiminti, kad rimtesniam darbui su nuotraukomis, grafika, vaizdinės medžiagos kodavimu ar žaidimams prireiks daug galingesnės sistemos.

Žaidimai, tokie kaip Minecraft ar League of Legends, taip pat galės pasisvečiuoti šiame nešiojamame kompiuteryje, bet reiklesniems griežtą „ne“ pasakys procesorius (kuris skirtas visai ne tam).

Bene didžiausią priekaištą būtų galima išsakyti dėl nešiojamo kompiuterio išvaizdos: nors turime reikalų su mažiausių kainų kategorijos modeliu, tačiau šioje srityje Dell dizaineriai galėtų pasistengi labiau. Juolab, kad išvaizda vartotojams yra tikrai ne paskutinėje vietoje.

Visi kiti minėti trūkumai – silpnoka garso posistemė ir ekranas – būdingi praktiškai kiekvieno gamintojo nebrangiam nešiojamam kompiuteriui, todėl Dell Inspiron 3543 čia nėra kažkuo nei išskirtinai prastas, nei geras.

Ką tikrai pastebės Dell Inspiron 3543 naudotojai – tai nedidelės temperatūros net ir maksimalių apkrovimų metu, o taip pat tyliai veikiančią aušinimo sistemą, kuri praktiškai niekada neerzina.

Tokiu būdu, turime ne tik kasdienes užduotis tenkinantį, tačiau ir nebrangų nešiojamą kompiuterį, galintį be vargo konkuruoti su kitų gamintojų produktais. Apžvalgos metu Dell Inspiron 15 3000 (3543) su testuota konfigūracija kainavo apie 320 eurų.

3 komentarai (-ų)

 1. Paulius parašė:

  Nebloga apžvalga. Galbūt testuojant bandėte paleisti kažką iš aukštos kokybės video medžiagos? Ar susitvarko su 1080p Youtube filmukais? O kaip su BlueRay medžiaga?

  • DzinTonic parašė:

   Su Full HD 1080p filmuota medžiaga problemų nekilo, nors žiūrint klipus per Youtube (naudotas Wi-Fi), automatiškai nustatydavo maksimalią HD 720p kokybę, tekdavo priverstinai įjungti Full HD.

   Su Blu-Ray netestuota (gal kada pavyks prie progos).

 2. Vidas parašė:

  Katik isigyjau toki modeli, tik su i7 procesoriumi ir 8 gb ddr3 ram, tai youtubeje 4k uhd video rodo puikiai be jokiu trukdziu, kaip ir rasyta, prasta garso kokybe nusileidzia mano senoliui acer 5739g, ir truksta visu indikatoriu, kurie parodo veikiancias funcijas.


Kitos kategorijos naujienos